Reklama

Raty kredytów mogą jeszcze wzrosnąć. Jak bardzo? Oto najnowsze prognozy

Przyszłość kredytobiorców stoi pod znakiem zapytania, bo wciąż nie ma jasności kiedy RPP powie stop i zakończy cykl podwyżek stóp procentowych. Z jednej strony widmo recesji, a z drugiej zaskakująco wysoka inflacja utrudniają przewidywania. Jednak trzeba się przygotować na to, że raty kredytów jeszcze wzrosną.

  • Posiadacze kredytów złotowych będą po raz kolejny w napięciu czekać na decyzję RPP. 
  • Przewidywania mieszczą się w przedziale 0,25 -0,5 pkt proc. - o tyle mogą ponownie wzrosnąć stopy procentowe, które już dzisiaj wynoszą 6,5 proc. (stopa referencyjna NBP).
  • Kredytobiorcy mogą zawiesić spłatę rat kredytów w ramach "wakacji kredytowych".
  • Osoby, które mają duży problem z obsługą kredytów, mogą oprócz wakacji kredytowych sięgnąć po pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Podwyżki stóp procentowych. Co na to członkowie RPP?

- W przyszłym tygodniu szykuje się na radzie długa dyskusja. Na pewno trzeba jednak przyjąć, że wciąż, we wrześniu czy październiku, jest przestrzeń do podwyżki stóp procentowych. Podwyżka niekoniecznie musi być bardzo wysoka, ale rada powinna wysłać przypomnienie, że poziom inflacji po wakacjach nie jest akceptowalny przez RPP. Tym bardziej, że mocno osłabił się złoty - powiedział Ludwik Kotecki, członek RPP.

Reklama

Z kolei Przemysław Litwiniuk, również członek RPP, powiedział, że podwyżka stóp procentowych o 0,25 pkt proc. we wrześniu wydaje się być scenariuszem podstawowym. Możliwy jest jednak mocniejszy ruch.

Ile wynosi obecnie WIBOR?

Rynkowy WIBOR 3M, sięgnął poziomu 7,11 proc., a WIBOR 6M 7,31 proc.

To na tych rynkowych stopach oparte jest oprocentowanie kredytów, choć warto przypomnieć, że ma się to zmienić i WIBOR ma być zastąpiony nowych wskaźnikiem.

Jednocześnie kontrakty terminowe wskazują, że oprocentowanie może jeszcze wzrosnąć, a 3 miesięczny WIBOR za pół roku może przekroczyć poziom 8 proc.

Jak WIBOR wpływa na raty kredytów?

Przykładowo, dla kredytu udzielonego we wrześniu 2021, na 300 tys. zł, na 25 lat, marżą 2,21 proc., rata przed podwyżkami wynosiła 1337 zł, na początku sierpnia 2493 zł, obecnie 2512 zł, a jeśli WIBOR przekroczy 8 proc. będzie to 2697 zł - wynika z wyliczeń Expandera (według notowań WIBOR i FRA z 01 września).

Przy wyższym kredycie, na 700 tys. zł, rata przed podwyżkami wynosiła 3119 zł, na początku sierpnia 5816 zł, obecnie 5861 zł, a na bazie wyceny kontraktów za pół roku rata takiego kredytu sięgnie 6292 zł.

 Choć w przypadku nowych kredytów raty się nawet podwoiły, to ich posiadacze mogą przejść - przez najbliższych kilka miesięcy - suchą stopą przez ten trudny czas, korzystając z wakacji kredytowych czyli ustawowego i bezkosztowego zawieszenia rat. W ramach wakacji można zawiesić ratę dla czterech miesięcy w tym roku i kolejnych czterech w przyszłym. To bardzo opłacalna opcja także dla tych, którzy nie mają problemu z obsługą rat.

Wakacje kredytowe od sierpnia. Ilu Polaków skorzystało?

"Na 30 sierpnia 2022 r. sektor bankowy zaraportował do bazy BIK 876 tys. rachunków objętych wakacjami kredytowymi o wartości 228 mld zł. Zawieszenie spłaty rat dotyczy 44,5 proc. spośród 1,97 mln złotowych kredytów mieszkaniowych i stanowi 58 proc. ich wartości do spłaty" - poinformowało BIK.

Te osoby, które mają duży problem z obsługą mogą oprócz wakacji kredytowych sięgnąć po pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Kwalifikują się między innymi w takiej sytuacji, jeśli rata przekracza połowę dochodu w gospodarstwie domowym.

Monika Krześniak-Sajewicz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »