Rewolucja dla kierowców. Od 1 grudnia duże zmiany
Kierowcy aut osobowych, motocykli i busów od 1 grudnia będą mogli korzystać z Autopay, by opłacać przejazd państwowymi odcinkami autostrad A2 Konin - Łódź oraz A4 Wrocław - Gliwice. Autopay to najwygodniejsze na rynku rozwiązanie, dostępne również dla kierowców z zagranicy.
Autopay, dzięki integracji z e-TOLL, umożliwia już od końca września opłacanie przejazdu na państwowych płatnych drogach kierowcom pojazdów ciężkich. Od tego czasu trwały prace, by rozwiązanie stało się dostępne dla flot lekkich i klientów indywidualnych. W połowie listopada proces pomyślnie się zakończył.
e-TOLL to następca systemu poboru opłat viaTOLL. Celem nowego systemu jest usprawnienie przejazdu po wybranych odcinkach dróg poprzez wyeliminowanie konieczności uiszczania opłat na bramkach oraz popularyzację elektronicznych płatności za autostrady.
Zgodnie z planem, od 1 grudnia 2021 roku otwarte zostaną wszystkie bramki na płatnych odcinkach państwowych autostrad A2 Konin - Łódź oraz A4 Wrocław - Gliwice, czyli nie będzie już możliwe wnoszenie opłaty za przejazd przy punktach poboru opłat. Oznacza to, że kierowcy aut osobowych, motocykli i busów będą płacili za przejazd przy użyciu aplikacji e-TOLL, kupując wcześniej bilet autostradowy, albo korzystając bezpośrednio z aplikacji Autopay.
Chcąc korzystać z Autopay na państwowych odcinkach autostrad A2 i A4, należy wcześniej zarejestrować się w systemie Autopay. Zajmuje to tylko kilka minut. Po pobraniu aplikacji Autopay należy założyć swoje konto, podając: adres e-mail i numer telefonu, dane pojazdu (markę, numer rejestracyjny) oraz źródło płatności (karta kredytowa lub debetowa). W aplikacji należy także aktywować odcinki autostrad, za które mogą być pobierane opłaty automatycznie.
Autopay na państwowych autostradach bazuje na tzw. geofencingu - lokalizacja pojazdu sprawdzana jest punktowo i to wyłącznie w telefonie, bez przekazywania danych lokalizacyjnych do systemu Autopay. Autopay dostaje informacje z telefonu tylko w momencie przejazdu przez punkty wjazdu i zjazdu z płatnego odcinka. Na podobnej zasadzie działa videotolling, w oparciu o który pobierana jest płatność na koncesjonowanych odcinkach autostrady A1 i A4. Autopay nigdzie nie zapisuje danych lokalizacyjnych, a informacje używa wyłącznie do zakupu biletu autostradowego.
W momencie zbliżania się pojazdu do bramek Autopay wysyła informację typu push, informując, że za chwilę zostanie kupiony bilet. Po jego otrzymaniu klient ma jeszcze 3 minuty, żeby ewentualnie anulować transakcję, po tym czasie Autopay przyjmuje, że kierowca zdecydował się na przejazd. Płatność za przejechany odcinek autostrady pobierana jest automatycznie z karty po zakończonym przejeździe.
Co istotne, w przypadku korzystanie z Autopay wymagane jest wyłącznie uruchomienie aplikacji (może działać w tle, ale musi być włączona). Nie ma potrzeby uruchamiania przycisku start i stop przejazdu (jak działa to w aplikacji e-TOLL).
- Proces zakupu biletu autostradowego w Autopay jest bardzo intuicyjny i wygodny. Nie trzeba znać nazw węzłów czy dokładnej daty swojej podróży, by kupić odpowiednio wcześniej bilet. To daje pełną elastyczność w podróżowaniu. Zbliżając się do wybranego płatnego odcinka autostrady, system Autopay automatycznie zakupi bilet. Kierowca nic nie musi robić, a po zakończonym przejeździe zostanie pobrana właściwa opłata - wyjaśnia Robert Mikoś, product manager w Autopay Mobility.
Co ważne, z Autopay mogą także korzystać kierowcy z innych krajów oraz kierowcy poruszający się pojazdami na zagranicznych numerach rejestracyjnych.
Pod koniec listopada Autopay umożliwi także wcześniejszy zakup biletu autostradowego na stronie internetowej ebiletautostradowy.pl.
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami
Autopay to system do szybkich płatności, dzięki któremu kierowcy już od 2019 r. mogą automatycznie, bez zatrzymywania się przy bramkach, opłacać przejazdy na autostradzie AmberOne A1 (Toruń-Gdańsk) oraz A4 Katowice - Kraków. Tym samym Autopay jest najbardziej kompleksowym rozwiązaniem umożliwiającym wygodne płatności za przejazd państwowymi i koncesjonowanymi odcinkami autostrad w Polsce.
- Naszym celem od początku było sprawienie, by Autopay stał się w pełni kompleksowym systemem umożliwiającym kierowcom aut zarówno osobowych jak i ciężarowych, w pełni automatyczne płacenie za przejazdy wszystkimi płatnymi odcinkami dróg w Polsce, zarówno koncesjonowanymi, jak i państwowymi - mówi Bartłomiej Gast, członek zarządu Autopay Mobility. - Jesteśmy bardzo dumni, że ten cel udało się osiągnąć - dodaje Gast.