Rewolucja w opłacie skarbowej
W sejmowych podwojach ważą się losy projektu nowej ustawy z dnia 3 kwietnia 2006 r. o opłacie skarbowej. Wprawdzie wiele dotychczasowych opłat zniknie, jednak w miejsce powstałej tym sposobem dziury budżetowej planuje się podniesienie wysokości opłat pozostałych po reformie.
Projekt ten stanowi ostatni etap reformy systemu podatkowego w tym zakresie. Zasadniczym celem owej reformy jest ograniczenie przedmiotu opłaty skarbowej do dziedziny czynności wykonywanych przez organy administracji publicznej oraz podmioty inne niż organy administracji rządowej lub samorządowej wykonujące zadania z zakresu administracji publicznej, a także powiązanie wysokości tej opłaty z kosztami faktycznie w trakcie wykonywania tych czynności ponoszonymi.
W obecnej fazie projektu z katalogu przedmiotów podlegających opłacie skarbowej wykreślone zostały podania i załączniki do podań. Zakłada się jednocześnie, że opłacie tej podlegały będą jedynie konkretne czynności wykonywane przez organy administracyjne, czyli wydawanie zaświadczeń i zezwoleń, czy też dokonanie innych czynności urzędowych. Kolejną nowością ma być zniesienie opłaty skarbowej od weksli i dokumentów zawierających oświadczenie woli poręczyciela. Rozwiązanie takie w odniesieniu do weksli wzorowane jest na przepisach wewnętrznych pozostałych członków UE, które w przeważającej mierze opłat takich nie stosują. Proponuje się również, aby spośród pełnomocnictw objętych obowiązkiem uiszczenia opłaty skarbowej wyłączyć te, które nie są składane w sprawach z zakresu administracji publicznej i postępowania przed sądami administracyjnymi. Bardzo istotnym z punktu widzenia podatnika jest postulat, który zakłada zwrot opłaty skarbowej w przypadku kiedy nie zostanie wydane zaświadczenie. Proponuje się także ułatwienia dla gminy w egzekwowaniu opłat skarbowych poprzez wprowadzenie poboru tej opłaty w drodze inkasa. W rezultacie ma to wyeliminować możliwość zapłaty opłaty skarbowej znakami opłaty skarbowej i urzędowymi blankietami wekslowymi.
Te istne rewolucje w zakresie opłaty skarbowej spowodują bez wątpienia znaczne uszczuplenie wpływów do budżetu państwa. Państwo jednak wcale nie zamierza lekką ręką oddać milionowych wpływów. Wprawdzie wiele dotychczasowych opłat zniknie, jednak w miejsce powstałej tym sposobem dziury budżetowej planuje się podniesienie wysokości opłat pozostałych po reformie. I tak, stawka opłaty skarbowej należnej od podlegających tej opłacie czynności urzędowych, zaświadczeń i zezwoleń wydawanych na wniosek petentów ulegnie podwyższeniu o 5 zł. Ponadto proponuje się, aby objąć opłatą skarbową nową czynność urzędową polegającą na wydaniu na podstawie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego, decyzji innej niż wymienione enumeratywnie w załączniku, które do tej pory nie były przedmiotem opłaty skarbowej. I tak, dla przykładu planuje się, że w związku z wprowadzeniem podatku ekologicznego od samochodów wydawane będą podlegające opłacie skarbowej zaświadczenia potwierdzające zapłatę tego podatku lub zwolnienie od niego. Stawka opłaty skarbowej dla tych zaświadczeń ma wynosić 50 zł. Ponadto dodatkowe wpływy spowoduje przeliczenie niektórych stawek opłaty skarbowej, które dotychczas nie były podwyższane, przy uwzględnieniu wskaźnika inflacji. Dużą wagę przywiązuje się ponadto do oszczędności, jakie spowoduje wyeliminowanie problemów związanych z egzekwowaniem nieziszczonej opłaty skarbowej.
W celu przeprowadzenia konsultacji projekt ma jeszcze zostać przesłany do zaopiniowania Krajowej Radzie Doradców Podatkowych, Krajowej Radzie Notarialnej, Polskiemu Stowarzyszeniu Rzeczoznawców Wyceny Nieruchomości, Komisji Papierów Wartościowych oraz Związkowi Banków Polskich, a także organizacjom samorządu terytorialnego.