Rośnie sprzedaż obligacji. Takie papiery Polacy kupują najchętniej

W styczniu Polacy kupili oszczędnościowe obligacje Skarbu Państwa za kwotę sięgającą blisko 5,8 mld zł. Po dwóch słabych miesiącach (listopad i grudzień ub.r.) sprzedaż papierów skarbowych przeznaczonych dla osób fizycznych ponownie wzrosła. Polacy chętnie kupują te obligacje, które w największym stopniu pozwalają zniwelować utratę wartości oszczędności spowodowaną inflacją.

"W styczniu sprzedaliśmy obligacje oszczędnościowe o łącznej wartości 5760 mln zł" - poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie. Najchętniej kupowanymi papierami były "trzylatki" o stałym oprocentowaniu i "czterolatki" o oprocentowaniu zmiennym (od drugiego okresu odsetkowego indeksowane wskaźnikiem inflacji).

Popularność tych ostatnich znacznie wzrosła, gdy inflacja w Polsce zaczęła rosnąć, a oszczędzający próbowali szukać sposobów na ratowanie wartości zgromadzonych pieniędzy. 

"Ponad połowa obligacji detalicznych, tj. 56 proc. została zakupiona w styczniu przez internet. Coraz więcej osób ceni sobie możliwość ulokowania swoich oszczędności w ten sposób - prosto, bezpiecznie i bez konieczności wyjścia z domu" - komentuje Jurand Drop, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Reklama

Sprzedaż obligacji w styczniu w rozbiciu na rodzaje instrumentów:

3-miesięczne (OTS0424) - 107,3 mln zł,

1-roczne (ROR0125) - 946,3 mln zł,

2-letnie (DOR0126) - 240,1 mln zł,

3-letnie (TOS0127) - 1.945,5 mln zł,

4-letnie (COI0128) - 1.686,0 mln zł,

10-letnie (EDO0134) - 780,8 mln zł.

Obligacje skarbowe można kupić w dowolnym momencie przez internet (za pośrednictwem serwisów obligacjeskarbowe.pl lub serwisów PKO BP i Pekao SA), za pośrednictwem kanału telefonicznego oraz tradycyjnie, w oddziałach PKO BP i Pekao SA.

Spadło oprocentowanie niektórych oszczędnościowych obligacji skarbowych

Przypomnijmy jednak, że Ministerstwo Finansów obniżyło oprocentowanie obligacji Skarbu Państwa, które są dostępne w ofercie w lutym. Wiceminister finansów Jurand Drop mówił o "dostosowaniu oprocentowania obligacji oszczędnościowych".

Oprocentowanie obligacji trzyletnich o stałej stopie odsetek wynosi w lutym 6,4 proc. (w styczniu było to 6,5 proc.). Oprocentowanie obligacji rocznych o zmiennej stopie wynosi w lutym 6,05 proc. (w styczniu było to 6,15 proc.), a dwuletnich 6,3 proc. (było 6,4 proc.) w pierwszym miesięcznym okresie odsetkowym.

Obligacje 4-letnie, sprzedawane w lutym, są oprocentowane w pierwszym okresie odsetkowym na 6,55 proc. (w styczniu 6,65 proc.), a obligacje 10-letnie - na 6,8 proc. (wcześniej 6,9 proc.) w pierwszym okresie odsetkowym.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: obligacje skarbowe | oszczędności | inwestowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »