Rozmawiamy prawie za darmo
Technologia VoIP stała się faktyczną alternatywą dla telefonii stacjonarnej, także w pewnym stopniu komórkowej, oferując darmowe połączenia praktycznie z całym światem.
Ta rynkowa rewolucja rozpoczęła się od chwili, gdy po raz pierwszy okazało się, że po łączach internetowych można przesłać głos i obraz dokładnie tak samo jak dane. Co więcej, dzwoniąc w ten sposób do Stanów Zjednoczonych lub do innego miejsca na świecie, można rozmawiać zupełnie za darmo. Umożliwia to technologia VoIP (Voice over Internet Protocol) nazywana powszechnie telefonią internetową. Żeby korzystać z połączeń telefonicznych za pośrednictwem internetu, potrzebne są trzy rzeczy - połączenie z internetem (tylko stałe łącze), komputer z kartą muzyczna i możliwością podłączenia słuchawek i mikrofonu oraz zainstalowany na komputerze komunikator internetowy. To jeden ze sposobów. Z VoIP można również korzystać bez konieczności posiadania komputera, w tym celu potrzebne jest specjalne urządzenie, tzw. bramka VoIP, które pozwoli na podłączenie do internetu ze zwykłego telefonu. Pojawia się także coraz więcej urządzeń z wbudowanymi usługami VoIP, np. specjalny telefon dedykowany do rozmów internetowych czy telefon komórkowy wyposażony w odpowiednie oprogramowanie.
Komunikatory internetowe czyli jak możemy dzwonić
W sieci internet dostępnych jest kilka programów do połączeń internetowych ? są to tzw. komunikatory internetowe np. Skype (www.skype.pl), Gadu- Gadu (www.gg.pl). Programy te można bezpłatnie pobrać ze stron internetowych i po instalacji na komputerze prowadzić rozmowy lub nawet wideorozmowy, ponieważ nowe wersje aplikacji dopuszczają również obsługę przesyłania nie tylko głosu, ale również obrazu. Bardzo ważna cecha połączeń internetowych jest to, że jeżeli rozmawiamy z innymi użytkownikami internetu w obrębie sieci, to prowadzimy rozmowy za darmo, bez względu na lokalizację naszego rozmówcy i czas połączenia. Możemy więc rozmawiać, ile chcemy i nic za to nie płacić. Trochę inaczej wyglądają połączenia z numerami stacjonarnymi. Wyobraźmy sobie, że chcemy zadzwonić z komunikatora internetowego do kogoś na tradycyjny numer telefonu stacjonarnego lub komórkowego. Czy możemy wykonać takie połączenie?
Jak najbardziej tak, ale trzeba za nie zapłacić, ponieważ są one wykonywane z wyjściem z sieci internetu to sieci telefonicznej. Mimo to koszt takiego połączenia w porównaniu z taryfa telefonii tradycyjnej jest bardzo atrakcyjny. Np. połączenie do rozmówcy w USA kosztuje ok. 8 gr (w zależności od kursu euro). Taka sama stawka obowiązuje przy połączeniu na numer stacjonarny w Polsce - 8 gr, na komórkę - 92 gr za minutę połączenia. Tak niskie ceny połączeń z zagranicą są możliwe dzięki temu, że operatorzy internetowi pobierają opłatę tak, jak za rozmowę lokalna z pominięciem kosztów połączeń między strefami międzynarodowymi. Połączenia internetowe coraz śmielej wkraczają też do komórek. Są także bezprzewodowe telefony internetowe, np. Linksys VIP i komórki wyposażone w Wi-Fi i obsługujące połączenia VoIP (np. Nokia E61). Dzięki takim urządzeniom tanie rozmowy dostępne są tam, gdzie jest zasięg bezprzewodowej sieci WLAN. Raz skonfigurowany telefon umożliwi darmowe lub tanie połączenia zawsze, gdy użytkownik znajdzie się w zasięgu hotspota.
VOIP bez komputera
Alternatywą dla rozmów internetowych z wykorzystaniem komputera są tzw. bramki VoIP. Aby móc korzystać z bramki VoIP, musimy posiadać urządzenie i wykupioną usługę u operatora internetowego W sklepach Vobis i Komputronik można znaleźć bramki Linksys PAP2T-EU za niecałe 100 zł, ale działają tylko z usługą Tlenofon. Operator dla zachęty do bramki dorzuca dodatkowo 111 minut rozmów i dwa numery stacjonarne do wyboru z 37 stref, ale jeżeli będziemy chcieli zmienić operatora, bramka stanie się bezużyteczna.
FREECONET - uniwersalne rozwiązanie
Największa przeszkodą na drodze do darmowego telefonowania jest tzw. roaming. Jeżeli korzystamy np. ze Skype?a i dzwonimy do kogoś, kto też ma Skype?a, sprawa jest prosta, dzwonimy za darmo. Ale jeśli nasz rozmówca korzysta z innego komunikatora VoIP, to za takie połączenie musimy niestety zapłacić. Sposób na rozwiązanie tego problemu nazywa się FreecoNet. Każdy użytkownik podłączony do FreecoNetu rozmawia za darmo z innym użytkownikiem tej sieci, niezależnie od tego, czy obaj korzystają z usług operatora VoIP, czy tradycyjnego. Zasadą działania FreecoNet jest sprawdzenie, czy połączenie można zrealizować bezpośrednio przez internet z pominięciem operatora. Jeśli tak, pominięty operator nie naliczy opłaty dzwonimy za darmo ? bez względu na czas trwania rozmowy i jej zasięg.
Jeśli zaś połączenie przez internet nie jest możliwe (czyli osoba, do której dzwonimy, nie jest zarejestrowana we Freeco- Necie i nie ma dostępu do internetu), rozmowa wraca do operatora i odbywa się drogami tradycyjnymi (i po kosztach połączeń operatora). Ogromna zaletą FreecoNet jest możliwość skonfigurowania wielu numerów z różnych krajów (od różnych operatorów). Już teraz przez FreecoNet można łączyć się bezpłatnie z 23 milionami numerów z całego świata. Dzięki temu, dzwoniąc do Niemiec, można identyfikować się numerem niemieckim, do Francji pod numerem francuskim itd. Płacimy jak za połączenie lokalne! FreecoNet zadba o rozliczenia z innymi operatorami, z którymi ma podpisane umowy, i przyśle zbiorczy rachunek.
Dzwonienie przez FreecoNet jest darmowe, ale za samo korzystanie z tej technologii trzeba płacić - choć opłata za konto z numerem wynosi jedynie 1,95 zł brutto miesięcznie. Koszty rozmów można znaleźć na stronie www.freeconet.pl. Swoistym uzupełnieniem FreecoNetu jest usługa, która nazywa się TelArena. To coś w rodzaju giełdy, na której wielu operatorów oferuje swoje usługi. Gdy użytkownik FreecoNetu wykręci numer, system TelAreny automatycznie analizuje wszystkie możliwe sposoby zestawienia połączenia i wybiera najtańsze.
Artur Król