Rusza nabór na renty
W pierwszym kwartale 2010 r. będzie nowy nabór wniosków na renty strukturalne dla rolników - poinformował wczoraj wiceminister rolnictwa Artur Ławniczak.
Renta strukturalna to rekompensata wypłacana rolnikowi za przekazanie następcom gospodarstwa rolnego. Dzięki temu ma poprawić się struktura gospodarstwa rolnego, a to prowadzić do zwiększenia jego możliwości produkcyjnych. Rentę otrzymuje rolnik po ukończeniu 55 lat, może być ona wypłacana nawet przez 10 lat, do chwili ukończenia przez rolnika 65 lat.
Komitet doradczy KE zaakceptował polską propozycję przesunięcia środków finansowych z cieszących się mniejszym zainteresowaniem projektów w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2007 - 2013. Zmiany w Programie na ostatnim swoim posiedzeniu pozytywnie zaopiniował komitet doradczy KE ds. rozwoju obszarów wiejskich. Decyzja ta oznacza, że na renty strukturalne będzie dodatkowo przeznaczone 362 mln euro.
Według wiceministra, pieniędzy powinno wystarczyć dla 7,2 tys. rolników i innych współwłaścicieli gospodarstwa.
W ramach Programu na lata 2007 - 2013 nabór na wniosków na renty strukturalne odbył się dwukrotnie, w 2007 i 2008 r. Ogółem w tym okresie rolnicy złożyli 17,1 tys. wniosków. Z edycji Programu na lata 2003 - 2006 takie renty otrzymuje 50 tys. osób.
Wiceminister dodał, że komitet zgodził się również na inne przesunięcie środków w ramach PROW. 150 mln euro zostanie przeznaczone na dotacje do gospodarstw tzw. niskotowarowych czyli wytwarzających głównie na własne potrzeby.
Resort rolnictwa zastrzega, że choć pozytywna opinia komitetu doradczego jest podstawą do zaakceptowania zmian przez KE, to ostateczna decyzja zostanie podjęta przez KE do końca tego roku.
Ławniczak poinformował także o decyzji przekazania Polsce przez UE dodatkowo 169 mln euro. Środki te zasilą PROW 2007 - 2013 i zostaną przeznaczone m.in. na pomoc dla gospodarstw mleczarskich (ponad 62 mln euro), na budowę szerokopasmowego internetu na wsi (ok. 60 mln euro) oraz na projekty tzw. małej retencji, czyli na budowę zbiorników wodnych lub utrzymanie naturalnych zbiorników pozwalających na zatrzymanie wilgoci w glebie (ponad 33 mln euro).