Rynek whisky w 2015 roku

Firma Stilnovisti po raz drugi publikuje raport z rynku whisky. To źródło wiedzy na temat branży i trendów w minionym roku.

Pobierz: darmowy program do rozliczeń PIT 2015

Rynek whisky - choć obejmuje wiele krajów - ma szczególny wpływ na gospodarkę brytyjską. Producentom i dostawcom przynosi ogromne dochody.

Whisky na świecie

Złoty trunek przynosi prawie 5 miliardów funtów rocznie dochodu gospodarce Wielkiej Brytanii. Szkocka whisky jest dostarczana do prawie 200 rynków na całym świecie, a sam jej eksport wart jest około 4 miliardów rocznie.

Jak podało Scotch Whisky Association (SWA) w pierwszym półroczu 2015 roku eksport szkockiej whisky osiągnął wartość 1,7 mld funtów. W ostatnich latach w związku z rosnącym popytem, na terenie Zjednoczonego Królestwa powstają nowe, konkurencyjne destylarnie, a zapomniane zakłady wznawiają swoją działalność.

Reklama

Whisky w Polsce

Według International Wine & Spirit Research (IWSR) jesteśmy jednym z najszybciej rozwijających się krajów pod względem konsumpcji whisky. W okresie od listopada 2014 r. do października 2015 r. produkt z kategorii whisky przynajmniej raz zakupiło 17,5 proc. polskich gospodarstw - wynika z danych GfK Polonia. W ujęciu wolumenowym kategoria wzrosła o ponad 60 proc. na przestrzeni ostatnich czterech lat. Polskie gospodarstwa kupują whisky przeciętnie 3 razy w roku. Podczas pojedynczej wizyty w sklepie na whisky wydają średnio 55,30 zł.

Inwestycje

Szkocka whisky zyskuje na popularności również w światowych kręgach kolekcjonerskich. Dane dostarczone przez Rare Whisky 101 - brokera inwestycyjnego i analityka whisky - pokazują, że wartość butelek szkockiej whisky sprzedanych na aukcjach w Wielkiej Brytanii, wzrosła przez rok o prawie 70 proc., wynosząc 7,7 milionów funtów. Z kolei w ciągu sześciu lat zwiększyła się ona aż o 209 proc. Polacy również coraz więcej inwestują w alkohole - obecnie znajdujemy się w czołówce krajów europejskich - łącznie ulokowaliśmy już w ten sposób ponad 150 mln zł. Poza inwestycjami w butelki na rynku popularne jest inwestowanie w całe beczki złotego trunku.

- Suma aktywów na dziś to ponad 4000 beczek w różnym wieku. W ostatnim roku nasi klienci zarobili średnio 11 proc. Nasza strategia inwestycyjna opiera się zarówno na zakupie nowo wyprodukowanych beczek whisky - new made spirit - jak również kilku-, kilkunasto- i kilkudziesięcioletnich beczek. Większość aktywów klientów Stilnovisti stanowią beczki first fill - pierwszy raz używane do starzenia whisky. - mówi Krzysztof Maruszewski, prezes firmy Stilnovisti S.A.

Prognozy

Długoterminowe prognozy wskazują na kolejne mocne wzrosty sprzedaży whisky single malt oraz stabilne kilkuprocentowe roczne wzrosty whisky typu blended czy tańszych burbonów. International Wines and Spirits Record także widzi perspektywy w jasnych barwach. Ostatnio prognozy wskazują na wzrost wielkości sprzedaży o 9 proc. w latach 2014-2018.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »