Seniorzy oddają mieszkania za renty. Dostają średnio... 1000 zł miesięcznie

Rosnące koszty utrzymania mieszkań mogą skłaniać seniorów (szczególnie tych, którzy nie mają spadkobierców) do sprzedaży lub zamiany posiadanego lokum. Inną możliwością jest oddanie mieszkania za tzw. rentę dożywotnią. Przedsiębiorcy oferujący takie umowy, szansy na polepszenie wyników firm upatrują właśnie w rosnących cenach mediów, remontów i ogólnych kosztów utrzymania.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

W Polsce oferowana jest renta dożywotnia nazywana "hipoteką odwróconą w modelu sprzedażowym" (wa naszym kraju wciąż brakuje przepisów regulujących tzw. hipotekę odwróconą, która jest dość popularna np. w krajach anglosaskich).

Blisko 80 proc. emerytów w ogóle nie rozważa zamiany mieszkania na inne. Co trzeci senior przyznaje, że w obecnym lokum jest mu po prostu dobrze i wygodnie, a nieruchomość spełnia jego potrzeby. Czy rosnące koszty utrzymania mieszkań i domów zmienią postawy seniorów?

Reklama

Nieruchomości zajmowane przez seniorów często znajdują się w dobrych lokalizacjach w dużych miastach. Także powierzchnia zajmowanych lokali bywa - jak na polskie warunki - spora. Dodatkowo - mieszkania od wielu lat należące do starszych osób, położone bywają w dzielnicach miast o dobrej infrastrukturze, ulepszanej przez dziesięciolecia.

To wszystko powoduje, że rynkowa wartość takich lokali bywa spora, a chętnych do zakupu lub zamiany znalazłoby się wielu.

Fundusz Hipoteczny DOM (co ważne - specjalizujący się w oferowaniu tzw. rent dożywotnich w zamian za przekazanie własności mieszkania) zapytał ponad 140 osób w wieku 65-75 lat, czy chciałyby sprzedać swoją dotychczasową nieruchomość i przeprowadzić się do nowego (np. mniejszego) mieszkania celem zyskania pieniędzy na tej zamianie.  

Analiza odpowiedzi nie pozostawia wątpliwości. Blisko 80 proc. seniorów deklaruje, że nie myśli o zmianie dotychczasowego lokum. Nie przekonują ich argumenty, że w obecnej sytuacji rynkowej wzrost cen na rynku mieszkaniowym będzie bił kolejne rekordy, a czas oczekiwania na specjalistów chociażby od remontów i wykończeń będzie się wydłużał. Cenowo-kosztowa gorączka na rynku nieruchomości z wielu względów jest pomijana w decyzjach życiowych przez najstarszych mieszkańców, choć oczywiście rosnące koszty ogrzewania, wywozu śmieci czy opłat do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych mają bezpośredni wpływ na ich życie.

Jak niechęć do transakcji na rynku nieruchomości tłumaczą ankietowani przez FH DOM seniorzy?

Co trzeci senior przyznaje, że w obecnym lokum jest mu po prostu dobrze i wygodnie, a nieruchomość spełnia jego potrzeby. Co piąty ceni w obecnym mieszkaniu ciszę i spokój. Ponad 15 proc. przyznaje, że w obecnym domu czuje się po prostu bezpiecznie, 12 proc. podkreśla, że zna okolicę, sąsiadów, sklepiki, placówki pocztowe i inne miejsca, które ułatwiają codzienne życie, a 9 proc. deklaruje, że ceni obecne lokum za piękną okolicę, tereny zielone lub ogródek.  

Aż 40 proc. seniorów twierdzi, że w obecnym mieszkaniu nic im nie przeszkadza. Wśród rzeczy, które powodują, że mieszkanie we własnym lokum bywa jednak uciążliwe są przede wszystkim sąsiedzi (15 proc. ankietowanych), brak remontu i odpowiednich udogodnień, które ułatwiłyby życie osoby starszej (13 proc.), brak windy (7 proc.), zbyt duży hałas (7 proc.), brak parkingu (6 proc.), wysokie rachunki za media (6 proc.).

- Z naszych badań wynika, że seniorzy wcale nie palą się do zmieniania lokum na starość. W obecnych mieszkaniach czują się bezpiecznie, znają okolicę, sąsiadów. Lepszym sposobem na podreperowanie domowego budżetu i zyskanie nadwyżki finansowej jest renta dożywotnia - przekonuje Robert Majkowski, prezes Funduszu Hipotecznego DOM, który oferuje takie umowy starszym właścicielom nieruchomości.

Czy niechęć seniorów do zamiany, a nawet sprzedaży mieszkania pomaga firmom oferującym renty dożywotnie?

Z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych wynika, że średnie takie świadczenie pieniężne w Polsce to 1000 zł miesięcznie, choć bywają renty wyższe (wszystko zależy od wartości nieruchomości przekazanej w zamian za rentę dożywotnią).

Z danych resortu sprawiedliwości wynika, że w ostatniej dekadzie podpisano w Polsce ok. 80 tys. umów o rentę dożywotnią. Są to jednak umowy między osobami fizycznymi, a praktyka pokazuje, że często zawierane bywają w gronie rodzinnym (gwarantują proste przejęcie lokum po śmierci seniora z zamian za dożywotnią opiekę). Tymczasem liczba umów o rentę dożywotnią zawartych z tzw. funduszami hipotecznymi to ok. 1 tys. kontraktów zawartych w ciągu ostatnich lat.

Zobacz także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: seniorzy | renta dożywotnia | Emerytura | mieszkanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »