Skąd się wzięła nazwa Bluetooth?

Bluetooth to standard bezprzewodowej komunikacji o krótkim zasięgu pomiędzy urządzeniami elektrycznymi, które wyposażone są w adaptery Bluetooth. Technologia tego typu znajduje się dziś m.in. w smartfonach, tabletach, myszkach, słuchawkach czy bezprzewodowej klawiaturze. Każdego dnia korzystamy z takich urządzeń, jednak rzadko kto zastanawia się nad tym, skąd pochodzi nazwa standardu Bluetooth. Dowiedz się więcej o etymologii słowa "Bluetooth" i poznaj kilka ciekawostek związanych nie tylko z nazwą, ale i używaniem technologii Bluetooth.

Czym jest Bluetooth? Jak działa ta technologia?

Bluetooth jest powszechnie znaną i niemal codziennie używaną technologią przesyłania danych na zasięg standardowo do ok. 10 metrów. Najczęściej korzystamy z Bluetooth we własnych mieszkaniach, aby połączyć się z różnymi urządzeniami poprzez smartfon (np. z drukarką, skanerem, smartwatchem, głośnikiem czy słuchawkami). Między danymi sprzętami odległość jest z reguły niewielka, gdyż wynosi zaledwie kilka metrów. Po co łączymy się z urządzeniami przez tablet czy smartfon? Otóż po to, aby coś wydrukować, włączyć muzykę, a nawet zasłonić rolety, włączyć odkurzacz czy zgasić światło. W dzisiejszych czasach z Bluetooth połączyć można wiele sprzętów, a ich "repertuar" w sklepach z elektroniką stale się poszerza. Nie da się ukryć, że wiele współczesnych domów inteligentnych opiera się właśnie na technologii, jaką jest Bluetooth.

Reklama

Jak działa Bluetooth i czym różni się od Wi-Fi? Otóż Bluetooth polega na bezpośrednim i bezprzewodowym przesyłaniu danych z użyciem fal radiowych. W ten sposób ułatwiona jest komunikacja między różnymi urządzeniami. Bluetooth pozwala na szybką wymianę danych, co odbywa się bez kontroli użytkownika urządzenia. Przykład? Dawniej trzeba było wycelować pilotem w ekran telewizora, aby przełączyć program. Dziś można zmienić kanał za pomocą odpowiedniej aplikacji w telefonie, która łączy się poprzez Bluetooth z ekranem telewizora i pozwala na zmienianie w nim programów - wystarczy kliknąć odpowiedni przycisk na ekranie smartfonu czy tabletu. W porównaniu do Wi-Fi technologia Bluetooth jest o wiele prostsza, sprawniejsza i tańsza. W przypadku Bluetooth nie trzeba też posiadać routera, w przeciwieństwie do Wi-Fi.

Harald Sinozęby - co wspólnego ma z etymologią słowa Bluetooth?

Kto odpowiada za powstanie oraz rozpowszechnienie technologii Bluetooth? Otóż koalicja pięciu przedsiębiorstw (m.in. Nokia czy Intel), na których czele stanęła firma Ericsson. Właśnie im zawdzięczać można standard Bluetooth, który zaczął funkcjonować od 1994 roku. Łączenie telefonów komórkowych z innymi urządzeniami bez pomocy kabla było w tamtych czasach totalną innowacją na rynku. Skąd jednak wzięła się sama nazwa standardu komunikacji bezprzewodowej? Wszystko za sprawą jednego z twórców technologii Bluetooth. Historia ta jest bardzo ciekawa, a dla niektórych może wydawać się nawet mało wiarygodna. Zwłaszcza że etymologia słowa "Bluetooth" pochodzi od... książki o Wikingach.

Jim Kardach to mieszkaniec Skanii w południowej Szwecji, który czuwał nad projektem powstawania Bluetooth. W międzyczasie tworzenia nowej technologii mężczyzna czytał książki o jednym z Wikingów, którym się bardzo zafascynował - mianowicie książki o Haraldzie Sinozębym (z ang. Sinozęby oznacza Bluetooth, a dosłownie "Niebieski Ząb"). Sinozęby (z duń. Blatand) był pierwszym królem duńskim, który zasłynął z kilku ważnych dokonań. Właśnie on przyjął chrzest, czym zapoczątkował chrystianizację Danii oraz Norwegii. Właśnie on rozszerzał też swoje wpływy i skutecznie zjednoczył wiele rywalizujących ze sobą rodów w obu państwach - Danii i Norwegii. Można więc powiedzieć, że Sinozęby był łączącym wszystkich królem. Czy właśnie tak nie jest dziś z Bluetooth, które łączy ze sobą różnego rodzaju urządzenia?

Nie jest to koniec historii pochodzenia nazwy Bluetooth. Pozostaje bowiem pochodzenie logo, które dla wielu użytkowników technologii do dziś nie jest jasne. Logo Bluetooth tworzą litery H i B. Jedna i druga są połączeniem duńskiego pseudonimu Sinozębego - Harald Blatand. Gdy obie te litery nałoży się na siebie, powstaje z nich słynny symbol Bluetooth. Mówi się również, że nazwa technologii pochodzi od run wiązanych z fuþarku młodszego - haglaz (h) i berkanan (b). Co ciekawe, Berkanan był to również przydomek Sinozębego, choć rzadziej używany. Nazwa Bluetooth miała być jedynie tymczasową opcją dla nowej technologii. Używano jej jako określenia kodowego, gdy dopracowywano funkcjonowanie Bluetooth oraz działanie standardu. Ostatecznie, gdy przyszła pora nadania stałej nazwy nowoczesnej technologii bezprzewodowej komunikacji, pozostawiono pierwotną nazwę Bluetooth.

Ciekawostki na temat standardu Bluetooth, których możesz nie znać

Zalety i działanie technologii Bluetooth - o tym warto wiedzieć!

Co wyróżnia Bluetooth na tle innych technologii? Otóż w Bluetooth nie ma konieczności korzystania z połączeń kablowych, aby sparować się pomiędzy urządzeniami. Bluetooth zużywa też naprawdę niewiele energii i ma niski zasięg - a to równa się korzystaniem z niskich mocy, aby móc ten zasięg nadawać. Jest to zatem idealne rozwiązanie dla wszystkich urządzeń mobilnych, które nie tracą zbyt wiele mocy podczas łączenia się poprzez Bluetooth ze słuchawkami dousznymi, drukarką czy głośnikiem. Jakość i prędkość przesyłu jest w przypadku Bluetooth wprost genialna - tak samo, jak genialne i niskie jest zużycie energii.

Jeśli chodzi o zasięg Bluetooth, jest to zazwyczaj do maksymalnie 10 metrów. Wiele zależy jednak od klasy urządzenia. Pierwsza klasa to zasięg do nawet 100 metrów - są to jednak sprzęty dość drogie. Druga klasa umożliwia łączenie się poprzez Bluetooth urządzeń do 10 metrów. Jest to standardowe Bluetooth, używane przy produkcji większej ilości sprzętów elektrycznych na świecie. Najrzadszym rozwiązaniem jest instalowanie Bluetooth klasy trzeciej w urządzeniach - sparują one sprzęty maksymalnie do 1 metra odległości. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat wyboru głośnika bluetooth?

Ważne ciekawostki o Bluetooth - tajemnice technologiczne Bluetooth

  1. Dzięki odpowiednim antenom kierunkowym można połączyć się urządzeniami z odległości ok. 1,5 kilometra. Jest to obecnie dość trudne do wykonania, jednak nie kompletnie niemożliwe.
  2. Aktualnie na rynku mamy aż 12 wersji standardu Bluetooth: 1.0, 1.1, 1.2, 2.0 + EDR, 2.1 + EDR, 3.0 + HS, 3.1 + HS, 4.0 + LE, 4.1, 4.2, 5.0, 5.2.
  3. Niemal 95 proc. wszystkich obecnych na rynku i nowych telefonów ma wbudowaną technologię Bluetooth.
  4. Bluetooth w najnowszej wersji może sparować się nawet z siedmioma urządzeniami naraz - wówczas sprzęt z takim Bluetooth staje się tzw. Masterem (z ang. Panem).
  5. Aby wykryć sprzęt z Bluetooth pozostawiony w samochodzie przez właściciela, złodzieje korzystają ze swoich prywatnych urządzeń ze wbudowanym interfejsem Bluetooth.
  6. Bluetooth Special Interest Group zarządza standardem Bluetooth od 1998 roku. Do korporacji tej należy wiele znanych marek, m.in. Ericsson, Nokia, Intel czy Toshiba.
Kalkulatory budowlane
Dowiedz się więcej na temat: bluetooth
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »