Skarbówka zaczęła tajne kontrole naszych kont? Nawet się o tym nie dowiesz
Dzięki znowelizowanym przepisom inspektorzy Krajowej Administracji Skarbowej uzyskali dostęp do informacji z rachunków bankowych już w momencie samego wszczęcia postępowania przygotowawczego – a nie jak do tej pory – po postawieniu osobie fizycznej zarzutów. Naczelnicy urzędników skarbowych już prześwietlają pierwsze rachunki bankowe.
Podobno na razie nie jest to jeszcze zbyt powszechna praktyka. Jak przyznaje Krajowa Administracja Skarbowa, przez pierwsze dwa miesiące skarbówka wchodziła na konta obywateli zaledwie 33 razy - podał w piątek Business Insider Polska. Nie da się jednak ukryć, że nawet te incydenty jeszcze kilka lat temu stanowiłyby rażące pogwałcenie prawa do prywatności. Ostatecznie, w przypadku sprawdzania danych podejrzewanego, urzędnicy uzyskują dostęp także do jego wszystkich transakcji zawieranych z osobami trzecimi.
Wspominał o niedawno prof. Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich. W programie "Gość Wydarzeń" w Polsat News mówił, że jest to głęboka ingerencja w prawo do prywatności i to zarówno osoby, która jest właścicielem rachunku, jak i tych, które są stronami transakcji.
- Wszyscy, którzy obserwują działalność organów podatkowych wiedzą, że od wielu lat jest problem instrumentalnego wszczynania postępowań przygotowawczych w celu przerwania biegu przedawnienia postępowań podatkowych - zauważył prof. Wiącek. Jednak, jak wówczas dodał, wspomniany przepis był w lipcu przedmiotem refleksji i miał ulec modyfikacji. Tak się jednak nie stało.
Co jednak istotne, w przypadku takiej kontroli właściciel może nawet nie wiedzieć, że skarbówka przygląda się jego rachunkowi bankowemu. Organ skarbowy może w ten sposób weryfikować kwoty wpływów i łatwo ustalać, czy nie dochodzi do istotnych zaniżeń podatkowych - i to bez wiedzy obywatela o tym, iż jego konta są "prześwietlane".
- Podatnik nie jest nawet informowany o wszczęciu postępowania "w sprawie". Z pewnością wskutek omawianych zmian uszczerbku doznaje ochrona prywatności obywateli - mówiła Magdalena Pieślak, menedżer w kancelarii podatkowej Crido, cytowana przez Business Insider.
KM/INTERIA.pl/Business Insider