Słownik terminów ubezpieczeniowych
Alokacja składki - część składki inwestowana przez towarzystwo ubezpieczeniowe, czy inne fundusze, np. emerytalne, w papiery wartościowe
Ankieta zdrowotna (medyczna) - kwestionariusz wypełniany przez osobę składającą wniosek o ubezpieczenie na życie, który dotyczy aktualnego stanu zdrowia oraz historii przebytych chorób. Stanowi on podstawę do podjęcia przez ubezpieczyciela decyzji o wydaniu polisy lub skierowaniu klienta na badania lekarskie.
Cesja - zastrzeżenie w umowie ubezpieczeniowej stanowiące, że wypłata odszkodowania lub jego części dokonana zostanie nie ubezpieczonemu, a osobie fizycznej lub prawnej, na rzecz której dokonano zastrzeżenia (cesji), np. bankowi. Na tej podstawie np. bank może udzielić kredytu pod zastaw polisy na życie.
Fundusz inwestycyjny w ubezpieczeniach na życie - forma pomnażania oszczędności. Klient uczestniczący w ubezpieczeniu na życie z funduszem inwestycyjnym może sam decydować o sposobie lokowania zgromadzonych pieniędzy. Sam dokonuje wyboru odpowiedniego funduszu i określa procentowy udział składki wpłacanej do różnych funduszy ubezpieczeniowych tworzonych przez towarzystwo (tzw. fundusze wewnętrzne) lub otwartych funduszy inwestycyjnych (tzw. zewnętrznych), współpracujących z towarzystwem i pomnażających kapitały klientów.
Indeksacja (waloryzacja) - podniesienie wysokości składki regularnej, a przez to sumy ubezpieczenia bez konieczności zawierania dodatkowej umowy. Następuje w oparciu o wskaźnik procentowy określony przez ubezpieczyciela na podstawie publikowanego przez GUS wskaźnika wzrostu cen towarów i usług; najczęściej dokonywana w rocznicę zawarcia polisy.
Indywidualne konto jednostek uczestnictwa - osobiste konto ubezpieczonego, na którym gromadzone są jednostki uczestnictwa w przypadku ubezpieczenia z funduszem inwestycyjnym.
Jednostka uczestnictwa - najmniejsza część funduszu inwestycyjnego. Za pobieraną składkę towarzystwo kupuje w wybranym przez ubezpieczonego funduszu inwestycyjnym określoną ilość udziałów. Suma wartości tych wszystkich jednostek zgromadzonych na indywidualnym koncie stanowi wartość funduszu.
Klauzule ubezpieczeniowe - zastrzeżenia w polisie ubezpieczeniowej, które mogą ograniczać, rozszerzać lub zmieniać zakres ochrony ubezpieczeniowej. Osoba ubezpieczająca powinna zwrócić szczególną uwagę na część poświęconą wyłączeniom odpowiedzialności ubezpieczyciela.
Karencja - (okres wyczekiwania) czas jaki musi upłynąć od momentu powstania stosunku ubezpieczenia do momentu rozpoczęcia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń.
Nieszczęśliwy wypadek - nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, w wyniku którego ubezpieczony, niezależnie od swej woli, doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu, rozstroju zdrowia lub zmarł.
Odszkodowanie - kwota, którą ubezpieczyciel zobowiązany jest wypłacić w razie wystąpienia szkody w ubezpieczanym majątku pod warunkiem, że ryzyko jej wystąpienia objęte było umową.
Ogólne warunki ubezpieczeń (OWU) - przepisy prawne stosowane do wszystkich ubezpieczeń danego działu lub rodzaju. Ustalają obowiązki stron umowy ubezpieczenia.
Ochrona ubezpieczeniowa - zobowiązanie zakładu ubezpieczeń do wypłaty odszkodowania lub świadczenia wskazanej osobie w przypadku zaistnienia zdarzenia, które wywołało określone skutki objęte umową.
Okres ubezpieczenia - czas obowiązywania ochrony ubezpieczeniowej.
Składka ubezpieczeniowa - kwota, jaką zobowiązany jest zapłacić ubezpieczający zakładowi ubezpieczeń za udzielaną mu ochronę ubezpieczeniową.
Suma ubezpieczenia - górna granica odpowiedzialności ubezpieczyciela. W praktyce oznacza to, że wypłacone odszkodowanie nie może przewyższyć z góry ustalonej kwoty (sumy ubezpieczenia). Wysokość sumy ubezpieczenia ustalana jest zwykle na podstawie oceny aktualnej wartości ubezpieczanego majątku. W ubezpieczeniach obowiązkowych ocenę wartości ubezpieczanego majątku przeprowadza zakład ubezpieczeń w porozumieniu z ubezpieczonym. W dobrowolnych zaś oceny dokonuje sam ubezpieczony.
Suma ubezpieczenia w ubezpieczeniach osobowych - oznacza wysokość przyszłych świadczeń i jest ustalana w dowolnej wysokości
Świadczenie - kwota, którą ubezpieczyciel wypłaca za szkody osobowe z tytułu zawartego ubezpieczenia w przypadku wystąpienia zdarzenia określonego w polisie.
Trwały uszczerbek na zdrowiu - naruszenie sprawności organizmu polegające na trwałym uszkodzeniu ciała lub rozstroju zdrowia, powodujące upośledzenie czynności organizmu.
Ubezpieczający - strona (podmiot) umowy ubezpieczenia, na wniosek której udzielana jest ochrona ubezpieczeniowa i która za tę ochronę zobowiązana jest do opłacenia składki.
Ubezpieczenie bezskładkowe - ubezpieczenie na życie, w które zostaje przekształcone dotychczasowe, gdy powstała już wartość wykupu, a kolejne składki nie są wpłacane mimo ponagleń. W takim wypadku ubezpieczyciel potraktuje wartość pieniężną polisy jako składkę jednorazową i odpowiednio zmniejszy przysługującą sumę ubezpieczeniową.
Ubezpieczenie emerytalne - program ubezpieczeniowy, którego głównym celem jest tworzenie kapitału przeznaczonego na dodatkową emeryturę (na dożycie). Programy takie nie zapewniają ochrony ubezpieczeniowej na wypadek śmierci lub w zapewniają ją w niewielkim zakresie.
Ubezpieczenie osobowe - ubezpieczenie obejmujące swoim zakresem ochrony następstwa nieszczęśliwych wypadków, koszty leczenia oraz ubezpieczenia życiowe.
Ubezpieczony - osoba (a dokładniej jej życie, zdrowie lub zdolność do pracy) objęta ochroną ubezpieczeniową. W takim znaczeniu jest on najczęściej osobą uprawnioną do świadczeń .
Dla przykładu w ubezpieczeniach grupowych na życie zakład pracy może być ubezpieczającym (opłacającym składki), a pracownik ubezpieczonym.
Uposażony - (uprawniony, beneficjent) osoba wskazana w polisie, uprawniona do odbioru świadczenia lub odszkodowania.