Reklama

Spadek inflacji poprawi sytuację posiadaczy lokat

Wszystko wskazuje na to, że kolejny tydzień zakończy się spadkami cen akcji na warszawskim parkiecie. W piątkowe południe bilans kończącego się tygodnia zamykał się 1,3-proc. stratą indeksu WIG. Jeśli sytuacja znacząco się nie poprawi do końca dnia to będziemy to czwarty kolejny tydzień regresu cen.

W całości za niego odpowiadają wydarzenia o lokalnym charakterze, na które nakłada się rosnąca niepewność na europejskich parkietach. Kolejne ciosy naszej giełdzie zadają duże spółki, które kreślą niekorzystne perspektywy. W poprzednich dniach na kondycji rynku ważyła wyprzedaż walorów TP po publikacji słabych wyników za IV kwartał i podaniu pesymistycznych prognoz oraz obniżeniu dywidendy za 2012 r. Dziś giełdzie ciąży KGHM, który opublikował rozczarowującą prognozę zysków na ten rok. Spółka zakłada 3,2 mld zł zysku netto wobec oczekiwanych przez analityków 3,6 mld zł. Różnica jest spora, bo przeszło 10-proc., ale większość inwestorów traktuje oczekiwania spółki jako najgorszą z możliwości. Przez ostatnie lata firma przyzwyczaiła, że w ciągu roku podnosi szacunki.

Reklama

Publikowana dziś po południu styczniowa inflacja w Polsce nie wpłynie zapewne na oczekiwania odnośnie kolejnych decyzji Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. RPP wskazywała, że najważniejsza będzie kolejna projekcja inflacyjna. Zapowiada przez ekonomistów zniżka inflacji do 2% poprawi natomiast położenie posiadaczy depozytów, których realne oprocentowanie podniesie się. Zmniejszy się też presja na realne wynagrodzenia, widoczna w poprzednich miesiącach i niekorzystnie oddziałująca na konsumpcję.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Spadek styczniowej inflacji nie wpłynie na decyzje RPP, ale podniesie realne dochody z depozytów i zmniejszy presję na realne wynagrodzenia w gospodarce

Zespół analiz

Home Broker

Dowiedz się więcej na temat: sytuacja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »