Spadek po bracie kawalerze. Jakich dokumentów potrzeba?
Polskie prawo ściśle określa kolejność dziedziczenia, jeśli zmarły nie zostawił po sobie testamentu. Aby przejść proces dziedziczenia, konieczne jest zgromadzenie odpowiednich dokumentów, które pozwolą na potwierdzenie prawa do spadku oraz uregulowanie spraw majątkowych. Dowiedz się, jak wyglądają formalności po śmierci rodzeństwa i komu przysługuje prawo do spadku.
W Polsce istnieją dwa główne sposoby dziedziczenia majątku po zmarłej osobie. Pierwszym z nich jest testament, który dzięki odpowiednim zapisom, wskazuje spadkobierców. Jeśli jednak zmarły nie zostawił po sobie tego dokumentu, w grę wchodzi dziedziczenie ustawowe, które jasno określa kolejność podziału spadku.
Według przepisów pierwszą grupą, która dziedziczy spadek, są współmałżonkowie zmarłego oraz jego zstępni, czyli dzieci w równych częściach. W sytuacji, kiedy zmarły nie miał dzieci, udział w spadku przypada współmałżonkowi oraz jego rodzicom. Każdy z rodziców dostaje jedną czwartą całości majątku, a współmałżonek połowę.
Kiedy zmarły nie miał współmałżonka, całość spadku w częściach równych przypada jego rodzicom. Jeśli jednak nie dożyli oni podziału majątku, spadek przypada w częściach równych rodzeństwu.
Jeśli przy otwarciu spadku nie ma współmałżonka, rodziców, rodzeństwa, ani ich zstępnych, majątek trafia do dziadków zmarłego albo ich zstępnych.
Spadek w dalszej kolejności może trafić do pasierbów. Jeśli zmarły ich nie miał, ostatnim spadkobiercą ustawowym zostaje gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Jeśli niemożliwe jest jej ustalenie, majątek trafia do Skarbu Państwa.
Prawo do spadku po zmarłym bracie jest proste do przyznania, jeśli zmarły zostawił testament, w który wskazuje poszczególne osoby. Mogą one liczyć wtedy na udział spadku. Jeśli jednak dokument nie został sporządzony, należy liczyć się z dziedziczeniem ustawowym.
Jeśli zmarłe rodzeństwo nie miało współmałżonka, ani dzieci, jego majątek po śmierci trafi do rodziców. Jeśli jednak jedno z rodziców, nie dożyło otwarcia spadku, jego udział przypada rodzeństwu w częściach równych. Należy pamiętać, że jeśli któreś z rodzeństwa, nie dożyło otwarcia spadku, jego część przypada jego zstępnym.
Do podziału spadku może dojść jedynie w sytuacji, kiedy wszyscy spadkobiercy są zgodni co do jego podziału. Można wtedy ubiegać się o notarialne poświadczenie dziedziczenia. Notariusz może jednak wymagać od nas przedłożenia odpowiednich dokumentów, takich jak m.in.:
- dowód osobisty,
- odpis aktu zgonu spadkodawcy,
- zaświadczenie o numerze PESEL spadkodawcy,
- testament, jeśli został sporządzony,
- odpisy aktu stanu cywilnego spadkobierców oraz skrócone odpisy aktów urodzenia, potwierdzających pokrewieństwo,
- numer księgi wieczystej, jeśli w skład majątku wchodzi nieruchomość.
Konieczne jest również złożenie przed notariuszem oświadczenia woli zgody na przyjęcie swojej części spadku. Notariusz sporządza protokół dziedziczenia, a na jego podstawie również akt poświadczenia dziedziczenia, który musi zostać zarejestrowany w Rejestrze Spadkowym. Taki dokument prawomocnie orzeka o nabyciu praw do spadku.
Problem pojawia się, kiedy spadkobiercy nie zgadzają się co do podziału majątku. W takiej sytuacji należy złożyć do sądu rejonowego, właściwego dla ostatniego miejsca zwykłego pobytu spadkodawcy wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Niezbędne jest dołączenie do niego testamentu albo wskazanie, gdzie się on znajduje. Spośród dokumentów potrzebne również będą:
- skrócony odpis aktu zgonu,
- skrócony odpis aktu urodzenia spadkobierców,
- dokumenty potwierdzające pokrewieństwo ze zmarłym,
- potwierdzenie uiszczenia opłaty sądowej od wniosku,
- dowód opłaty za wpis w Rejestrze Spadkowym.
Sąd w wyniku postępowania wskazuje spadkobierców oraz części, które im przysługują. Następnie wydaje postanowienie w sprawie stwierdzenia nabycia spadku, które ostatecznie potwierdza nabycie praw do spadku.
Źródło: biznes.interia.pl