Spadek po bracie kawalerze. Jakie potrzebne są dokumenty?

Dziedziczenie spadku po bracie, który nie miał dzieci ani nie był w formalnym związku, może odbywać się na dwa sposoby: na podstawie dziedziczenia ustawowego lub zgodnie z testamentem. Jak wygląda dziedziczenie po bezdzietnym bracie?

Kto dziedziczy spadek po bezdzietnym bracie?

Od 28 czerwca 2009 roku zmieniły się zasady dotyczące dziedziczenia ustawowego po osobach bezdzietnych. Zgodnie ze zmianami, po śmierci brata, który nie miał dzieci i był kawalerem, w pierwszej kolejności dziedziczą rodzice w częściach równych. Jeżeli rodzic lub oboje rodziców nie dożyło otwarcia spadku, to wówczas udział zmarłego rodzica przypada rodzeństwu zmarłego w częściach równych. Jeśli rodzeństwo nie dożyło otwarcia spadku i jednocześnie pozostawiło po sobie zstępnych, to wtedy spadek przypada zstępnym rodzeństwa.

Jeżeli natomiast brat przed śmiercią sporządził testament, to wtedy dziedziczenie odbywa się zgodnie z wolą zmarłego, stosownie do treści testamentu.

Jak nabyć spadek po bracie?

Aby nabyć spadek po bezdzietnym bracie, spadkobiercy w ciągu 6 miesięcy od chwili śmierci spadkodawcy, muszą podjąć decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Spadkobiercy mogą:

Reklama
  1. Przyjąć spadek wprost, czyli przyjąć zarówno aktywa, jak i pasywa (długi) spadkodawcy,
  2. Przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, czyli spadkobierca dziedziczy aktywa oraz pasywa, jednak za długi spadkodawcy odpowiada wyłącznie do wysokości odziedziczonych aktywów,
  3. Odrzucić spadek w całości.

Po podjęciu decyzji spadkobiercy mogą rozpocząć postępowanie spadkowe u notariusza lub w sądzie.

Nabycie spadku po bracie u notariusza

Nabycie spadku u notariusza może mieć miejsce wyłącznie wtedy, gdy spadkobiercy są zgodni co do podziału spadku. Wówczas wszyscy spadkobiercy powinni udać się do notariusza i przedłożyć wymagane dokumenty, takie jak:

●      dokumenty tożsamości,

●      odpis aktu zgonu spadkodawcy,

●      testament, jeżeli został sporządzony,

●      odpisy aktu stanu cywilnego spadkobierców oraz skrócone odpisy aktów urodzenia, które potwierdzają pokrewieństwo,

●      numer księgi wieczystej, jeżeli w skład majątku spadkodawcy wchodzi nieruchomość.

Spadkobiercy składają również przed notariuszem oświadczenie woli zgody na przyjęcie części swojej spadku. Następnie notariusz sporządza protokół dziedziczenia oraz na jego podstawie, akt poświadczenia dziedziczenia, który rejestruje w Rejestrze Spadkowym. Zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia prawomocnie orzeka o nabyciu praw do spadku.

Stwierdzenie nabycia spadku po bezdzietnym bracie w sądzie

Drugim sposobem nabycia spadku po bracie kawalerze jest postępowanie sądowe, które najczęściej ma miejsce, gdy spadkobiercy nie zgadzają się co do podziału spadku. Aby rozpocząć postępowanie sądowe o nabycie spadku, zainteresowane osoby muszą złożyć wniosek do sądu rejonowego właściwego dla ostatniego miejsca zwykłego pobytu spadkodawcy. Do wniosku należy dodatkowo dołączyć:

●      testament lub wskazanie, gdzie testament się znajduje,

●      odpis skrócony aktu zgonu,

●      odpis skrócony aktu urodzenia spadkobierców,

●      inne dokumenty wskazujące na pokrewieństwo ze zmarłym,

●      potwierdzenie uiszczenia opłaty sądowej od wniosku,

●      dowód opłaty za wpis w Rejestrze Spadkowym.

W trakcie postępowania sądowego sąd wskazuje spadkobierców oraz przysługujące im części spadku. Następnie sąd wydaje postanowienie w sprawie stwierdzenia nabycia spadku, które tak samo jak akt poświadczenia dziedziczenia, potwierdza nabycia praw do spadku.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: spadek | testament | dziedziczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »