Kto odziedziczy spadek po bezdzietnym? Wątpliwości rozwiewa dziedziczenie ustawowe

Prawo spadkowe jasno określa kolejność dziedziczenia w przypadku braku wskazania spadkobiercy w testamencie. Dziedziczenie ustawowe przewiduje podział spadku w oparciu o między innymi stosunek pokrewieństwa. Jaka jest kolejność dziedziczenia ustawowego i kto dziedziczy spadek po bezdzietnym bracie? Wyjaśniamy.

Czym jest dziedziczenie ustawowe?

Dziedziczenie ustawowe to proces, który wchodzi w życie wówczas, gdy spadkodawca nie sporządził testamentu. W takiej sytuacji podział spadku następuje zgodnie z przepisami ustawy. Prawo spadkowe określa spadkobierców, a także kolejność dziedziczenia, zgodnie z którą mogą oni otrzymać spadek po osobie zmarłej.

Dziedziczenie ustawowe egzekwuje się również wtedy, gdy osoby wskazane w testamencie przez spadkodawcę nie chcą lub nie mogę przyjąć spadku. W jakich sytuacjach spadkobiercy nie mogą przyjąć spadku? Dzieje się tak wtedy, gdy zostaną przez sąd uznani za niegodnych dziedziczenia. Taka sytuacja ma miejsce, gdy spadkobierca dopuścił się wobec spadkodawcy ciężkiego przestępstwa. Co istotne, dziedziczenie ustawowe przebiega również w przypadku, gdy testament nie objął całej masy spadkowej. 

Reklama

Jaka jest kolejność dziedziczenia ustawowego?

Kolejność dziedziczenia ustawowego jest jasno określona w przepisach. W Kodeksie cywilnym wyróżniono sześć grup, które wytyczają kolejność dziedziczenia spadku po osobie zmarłej. Są to: 

  • pierwsza grupa: małżonek i zstępni (dzieci) spadkodawcy;  
  • druga grupa: małżonek i rodzice spadkodawcy; 
  • trzecia grupa: małżonek i rodzeństwo spadkodawcy; 
  • czwarta grupa: dziadkowie spadkodawcy; 
  • piąta grupa: pasierbowie spadkodawcy; 
  • szósta grupa: gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy i Skarb Państwa. 

Wobec tego w pierwszej kolejności spadek dziedziczy współmałżonek oraz dzieci spadkodawcy. Jeżeli osoba zmarła nie miała dzieci to wówczas prawo do spadku przypada również rodzicom spadkodawcy. Ostatnie w kolejności do dziedziczenia spadku są: gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy oraz Skarb Państwa.

Kto dziedziczy spadek po bezdzietnym bracie?

Kto dziedziczy spadek w przypadku śmierci bezdzietnego brata? Jeżeli spadkobierca nie został jasno określony w testamencie bądź taka osoba nie chce lub nie może przyjąć spadku, to wówczas należy przyjrzeć się kolejności dziedziczenia ustawowego. Jeśli zmarły brat miał żonę, to wtedy dziedziczy ona spadek razem z rodzicami zmarłego męża.

Jeżeli zmarły brat nie miał ani żony, ani dzieci, to wtedy grupą, która otrzymuje spadek, są rodzice. W przypadku, gdy jeden z rodziców zmarłego nie dożył otwarcia spadku, to wówczas, zgodnie z dziedziczeniem ustawowym, do jego części uprawnieni są jego zstępni, a zatem rodzeństwo spadkodawcy. Jeżeli i oni nie żyją, spadek mogą otrzymać bratankowie i bratanice. 

Przeczytaj też:

Dziedziczenie ustawowe może czekać cię nawet z testamentem. Państwo wie, komu da twoją własność

Kto dziedziczy, gdy spadkobierca umiera? Prawo mówi wprost

ZUS ujawnił, oni mogą dziedziczyć pieniądze po bliskich. Też możesz być w tej grupie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dziedziczenie | spadek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »