Sprzedaż w sieci z limitami. Za przekroczenie przynajmniej 349 zł grzywny

Grzywna od 349 zł do nawet 17 450 zł z tytułu mandatu karnego - kary za nierejestrową sprzedaż mogą wydawać się drakońskie, ale na sankcje wystawia się każdy, kto zapomina o wpisie do CEIDG, a przekroczył limit, jaki pozwala na nierejestrowaną działalność. Przy coraz częstszym handlu w sieci warto pamiętać, do jakiej kwoty możemy beztrosko zarabiać, a po jakiej może czekać nas grzywna.

Grzywna za nierejestrową działalność gospodarczą obowiązuje również za sprzedaż w sieci, która odbywa się po przekroczeniu limitu nałożonego na taką działalność. Nietrudno o nieuświadomionych sprzedawców w dobie swobodnej sprzedaży, dzięki której szybko może zarobić każdy, kto wystawia przedmioty na Allegro, OLX, Vinted czy innych platformach. Ludzie ci nierzadko nie mają pojęcia, co może im grozić.

Reklama

Grzywna za działalność gospodarczą bez rejestracji? Prawo pozwala ją prowadzić do czasu

Ustawodawca wyszczególnia cztery składowe działalności gospodarczej. Ta musi być zorganizowana, mająca charakter zarobkowy, prowadzona w sposób ciągły i we własnym imieniu. Tak rozumiana działalność musi być wpisana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), choć jest od tego wyjątek. Jest nim działalność nierejestrowa.

Uważana za drobną działalność jest taka, która nie przynosi miesięcznie przychodów w wysokości przekraczającej 50 proc. minimalnego wynagrodzenia. W 2023 roku oznacza to, że do czerwca to kwota nie wyższa niż 1745 zł, a od czerwca do grudnia 2023 to 1800 zł. Każdy, kto przekroczy te limity, musi jak najszybciej zarejestrować działalność, bo inaczej spotka go grzywna.

Z pytaniem o sankcjonowanie takiej działalności redakcja Biznes Interia zwróciła się do Krajowej Administracji Skarbowej. Ta monitoruje między innymi działalność osób prowadzących sprzedaż właśnie za pośrednictwem platform sprzedażowych, które jednak nie zgłosiły do opodatkowania swojej działalności. Jak wskazało KAS, w kwestii ustalania kar finansowych odnosi się do pojęcia "stawki dziennej", czyli kwoty, która nie może być niższa od 1/30 minimalnego wynagrodzenia ani przekraczać 400-krotności tej części (116,33 zł do 46 532 zł).

Niezarejestrowana działalność zezwolona do czasu. Skarbówka może nałożyć wysoką grzywnę

Jak wysoka kara grozi więc za nierejestrową działalność prowadzoną w sieci? KAS wskazuje na zapisy Kodeksu karnego skarbowego, który kara podatnika za nieujawnienie przedmiotu, podstawy opodatkowania czy też niezłożenie deklaracji podatkowej. Wystarczy narazić na uszczuplenie kwotę podatku do wartości 698 tys. zł, by zapłacić od 1163,33 zł do nawet ponad 33 mln zł kary finansowej. 

W przypadku zapominalskich sprzedawców z sieci, gdy skala naruszeń nie jest tak wielka, kary również są odpowiednio niższe, ale wciąż dotkliwe. Nie trzeba przekraczać progu 17 450 zł nieodprowadzonego podatku, by zapłacić niemal 70 tys. zł grzywny. W tym wypadku lepiej liczyć na mandat niższej skali. Warto też pamiętać, że wysokość kary, która podawana jest w widełkach, jest nakładana w zależności od dochodów, warunków rodzinnych i osobistych oraz możliwości zarobkowych.

- W myśl przepisu art. 54 § 3 KKS jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie nie przekracza ustawowego progu (tj. 17 450 zł), sprawca czynu zabronionego podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe od jednej dziesiątej do dwudziestokrotności minimalnego wynagrodzenia (tj. od 349 zł do 69 800 zł). Natomiast mandatem karnym można wymierzyć karę grzywny od jednej dziesiątej do pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia (tj. od 349 zł do 17 450 zł) - przekazało KAS w odpowiedzi naszej redakcji.

Nie każdy może prowadzić nierejestrową działalność. Czasami grzywna grozi, zanim przekroczysz limit

Należy jednak pamiętać, że grzywna w wypadku prowadzenia nierejestrowej działalności gospodarczej grozi nie tylko w wypadku przekroczenia limitu przychodów. Zgodnie z prawem działalności nieewidencjonowanej nie może prowadzić osoba, która w okresie ostatnich 60 miesięcy (5 lat) prowadziła działalność gospodarczą zarejestrowaną.

Od tej zasady przepisy przewidują jednak wyjątek. Tym jest prowadzenie działalności gospodarczej poza granicami Polski, które nie ma wpływu na prowadzenie później działalności nierejestrowanej.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: grzywna | KAS | Sprzedaż internetowa | kara finansowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »