Zapomoga dla rodziców. 1000 zł czeka na zgłoszenie tylko przez 12 miesięcy

Becikowe to nieco zapomniana w dobie 500 plus zapomoga. Jednorazowa wypłata w wysokości 1000 zł może nie robić wielkiego wrażenia, gdy na dziecko można dostać 500 plus co miesiąc. Warto postarać się o 1000 zł, jeśli możemy je otrzymać. Są jednak pewne rzeczy, o których nie można zapomnieć na drodze wnioskowania o tę zapomogę.

Becikowe to jednorazowa zapomoga wypłacana na urodzone dziecko (ale może zostać przyznane także rodzicom dziecka, które urodziło się żywe, ale zmarło już po porodzie). O pieniądze starać się mogą rodzice dziecka - matka lub ojciec, ale także opiekun prawny czy też faktyczny. Nawet jednak spełnianie tych warunków nie otwiera pełnej drogi do uzyskania zapomogi. Becikowe jest bowiem obstawione innymi warunkami, które trzeba spełnić.

Reklama

Becikowe 2023. Warunki przyznania 1000 zł zapomogi na dziecko

Aby otrzymać becikowe trzeba mieścić się w progu dochodowym. Nie otrzymamy 1000 zł na dziecko, jeśli dochód w rodzinie przekracza 1922 zł na głowę. Możemy zaliczyć także i to kryterium, ale pieniędzy nie dostać. Wystarczy nie spełniać następnego warunku przyznania zapomogi, jakim jest pozostawanie matki pod opieką lekarza przynajmniej od 10 tygodnia trwania ciąży (dotyczy jedynie biologicznych rodziców).

Prawo stawia dodatkowe warunki przed samotnymi rodzicami. Jeśli bowiem w pojedynkę wychowujemy dziecko, becikowe możemy otrzymać jedynie wówczas, gdy zostały ustalone alimenty od drugiego rodzica. Samotni rodzice nie muszą jednak się tym martwić, gdy drugi rodzic nie żyje, jest nieznany (w przypadku gdy mowa o ojcu), sąd oddalił powództwo o ustalenie alimentów lub zobowiązał tylko jednego rodzica do utrzymywania dziecka, a także w przypadku, gdy sprawowana jest opieka naprzemienna.

Gdzie złożyć wniosek o zapomogę 1000 zł? Po becikowe idź do urzędu

Aby otrzymać 1000 zł zapomogi należy złożyć odpowiedni wniosek. Ten możemy znaleźć w sieci, ale również w urzędzie gminy odpowiednim do miejsca zamieszkania. Zwykle to właśnie w urzędach składane są wnioski, ale można to również robić w ośrodkach pomocy społecznej. Jeśli nie wiadomo jednak, gdzie wniosek po becikowe złożyć, informacje na ten temat powinny być dostępne i tak w urzędzie gminy.

Do wniosku o zapomogę 1000 zł na dziecko należy dołączyć zaświadczenie od lekarza, że przynajmniej od 10 tygodnia ciąży dziecko było pod obserwacją specjalisty. W tym wypadku wystarczy karta ciąży uzyskana od lekarza. Jeśli natomiast starający się o becikowe jest cudzoziemcem, a ci także mają prawo do zapomogi, do wniosku powinien być dołączony dokument poświadczający prawo do pobytu i wykonywania pracy w Polsce.

Becikowe nie będzie czekało wieczność. Termin zgłoszenia po zapomogę mija po 12 miesiącach

Od momentu narodzenia się dziecka biologiczni rodzice mają 12 miesięcy po zgłoszenie się o zapomogę. Jeśli przekroczą ten okres, becikowe bezpowrotnie przepada. W trochę lepszej sytuacji są opiekunowie prawni, faktyczni i rodzice adopcyjni, których obowiązuje również termin 12 miesięcy, ale od momentu przysposobienia dziecka. Ważne w tym wypadku również, by adoptowana pociecha nie miała 18 lat, ponieważ jest to wiek, który dyskwalifikuje z przyznania zapomogi 1000 zł.

Po złożeniu wniosku o przyznanie becikowego powinien on zostać rozpatrzony w ciągu 1 miesiąca. Ustawodawca zastrzega sobie jednak okres 2 miesięcy w przypadku rozpatrywania wniosku dotyczącego szczególnie skomplikowanej sprawy. Po tym czasie becikowe powinno zostać przyznane, a pieniądze mogą do nas trafić na dwa sposoby - albo zapomoga trafi na konto bankowe przelewem, albo fizycznie dostaniemy pieniądze do ręki od listonosza.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL/materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »