Styczniowa oferta obligacji. "Niewielka obniżka oprocentowania"

"W styczniu zdecydowaliśmy się na niewielką obniżkę oprocentowania obligacji oszczędnościowych, dostosowując je do bieżącej sytuacji na rynku finansowym" - informuje Ministerstwo Finansów w komunikacie dotyczącym oferty skarbowych papierów przeznaczonych dla osób fizycznych.

Oszczędzający muszą się pogodzić ze spadkiem rentowności obligacji - jak tłumaczy resort finansów dotyczy to papierów "o zapadalności od 1 roku i powyżej".

W styczniu oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosić będzie 3 proc. w skali roku (oprocentowanie bez zmian), a 3-letnich 6,50 proc. - informuje MF.

W styczniu MF zmienia oprocentowanie obligacji

Zmiany dotyczą papierów zmiennoprocentowych. Nowe oprocentowanie 1-rocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie 6,15 proc., a 2-letnich 6,40 proc. w pierwszym miesięcznym okresie odsetkowym. Pozostałe obligacje, w pierwszym okresie odsetkowym, oprocentowane będą odpowiednio: 6,65 proc. dla 4-latek oraz 6,90 proc. dla 10-latek.

Reklama

6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu "Rodzina 500 plus" oprocentowane będą odpowiednio 6,85 proc. i 7,15 proc. w pierwszym roku.

Jak oblicza się oprocentowanie obligacji?

Oprocentowanie obligacji 1-rocznych i 2-letnich zmienia się co miesiąc. Jest wyliczane jako suma stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP) i marży, która pozostaje bez zmian i wynosi w przypadku instrumentów oferowanych w styczniu 0,00 proc. dla obligacji 1-rocznych oraz 0,50 proc. dla papierów 2-letnich.

Oprocentowanie obligacji 4-letnich ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz niezmienionej marży w wysokości 1,25 proc.. Ten sam mechanizm oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak w tym przypadku niezmieniona marża wynosi 1,50 proc.

Bez zmian pozostają również preferencyjne marże dla obligacji rodzinnych, których oprocentowanie wyliczane jest według tych samych zasad co w przypadku 4- i 10 latek i wynoszą odpowiednio: 1,75 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 2,00 proc. dla 12-letnich.

Obligacje oszczędnościowe tracą na popularności?

Przypomnijmy: w listopadzie sprzedano obligacje oszczędnościowe o łącznej wartości przekraczającej 3,6 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów. To znacznie mniej niż w październiku (Polacy kupili wtedy papiery za ponad 7 mld zł).

Wciąż największym powodzeniem cieszyły się czteroletnie obligacje o zmiennym oprocentowaniu, indeksowane inflacją. Choć w części pozwalają chronić oszczędności przed inflacyjną utratą wartości.

Obligacje oszczędnościowe można nabyć przez internet, za pośrednictwem telefonu i w oddziałach banków PKO BP i Pekao SA.

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »