Szczecin: Śledztwo w sprawie piramidy finansowej
Nawet 3,5 tys. osób mogło uczestniczyć w piramidzie finansowej - ustaliła Prokuratura Regionalna w Szczecinie, która wspólnie z ABW prowadzi śledztwo w sprawie działania firmy Pay Trade International Club LLC z siedzibą w Stanach Zjednoczonych.
Jak ustaliła prokuratura, przedstawiciele firmy w różnych miastach Polski od kilku lat gromadzili pieniądze różnych osób oraz zarządzali nimi - w celu obciążania ich ryzykiem innym niż związane z udzielaniem kredytów czy pożyczek. To przestępstwo ścigane na podstawie Prawa bankowego. Grozi za nie grzywna do 10 mln zł oraz kara do 5 lat więzienia.
Według prokuratury firma Pay Trade International Club LLC wykorzystywała zgromadzone środki do prowadzenia i propagowania piramidy finansowej - podała w piątek Prokuratura Krajowa. Uczestnicy piramidy wykonywali różne świadczenia w zamian za możliwość korzyści materialnych, a te z kolei były uzależnione od wprowadzenia innych konsumentów do systemu.
Śledczy podają, że członkostwo w Klubie Pay Trade miało zapewnić m.in. dostęp do szkoleń, kantoru walutowego, a także zakupu metali szlachetnych. Ponadto spółka oferowała profesjonalne porady prawne świadczone przez renomowane kancelarie znacznie taniej, niż na rynku, a także dostęp do opieki medycznej w ponad tysiącu placówkach.
"Klubowiczom" Pay Trade zyski miały przynosić inwestycje w produkty renomowanych firm. W zamian za oferowane korzyści majątkowe mieli oni wyszukiwać nowych członków, którzy przystąpiliby do "klubu" i wykupili pakiety członkostwa.
Postępowanie Prokuratury Regionalnej w Szczecinie toczy się w sprawie, nikomu nie postawiono w nim zarzutów - powiedziała PAP rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Szczecinie Magdalena Blank. Jak dodała, prokuratura nie udziela dalszych informacji w tej sprawie. Postępowanie prowadzone jest wspólnie ze szczecińską delegaturą Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.