Reklama

Tadeusz Skobel, MAP: Rekompensaty za wzrost cen energii nie obejmą najbardziej zamożnych

Ministerstwo Aktywów Państwowych, które pracuje nad projektem ustawy w sprawie rekompensat odbiorcom indywidualnym za wzrost cen energii w 2020 r., zakłada, że mechanizm będzie obejmował zarówno odbiorców taryfowych, jak i pozataryfowych, z wyłączeniem najbardziej zamożnych - poinformował Tadeusz Skobel, wiceminister aktywów państwowych, nie podając szczegółów.

"Nie ma konieczności kontynuowania mechanizmu w 2020 roku w podobnym zakresie jak w 2019 r. W najtrudniejszej sytuacji, która była w 2019 r. wszyscy odbiorcy otrzymali pomoc państwa, a w 2020 roku pomoc będzie skierowana do najbardziej potrzebujących, czyli odbiorców indywidualnych" - powiedział w Sejmie Tadeusz Skobel, wiceminister aktywów państwowych.

Jak poinformował, w Ministerstwie Aktywów Państwowych trwają prace nad projektem ustawy w sprawie rekompensat za wzrost cen energii elektrycznej w 2020 r.

"Na przełomie 2019/20 zakończyły się prace koncepcyjne i obecnie finalizowane są prace legislacyjne. Projekt ustawy obecnie podlega konsultacjom wewnątrzresortowym" - powiedział wiceminister.

Reklama

"Mechanizm na 2020 rok został tak skonstruowany, aby spełniał następujące założenia: realizował obietnicę rekompensaty za wzrost cen energii dla gospodarstw domowych, obejmował zarówno odbiorców korzystających z taryfy URE, jak i tych pozataryfowych, będących na wolnym rynku, z wyłączeniem odbiorców najbardziej zamożnych w kraju, charakteryzował się prostotą i nie wprowadzał barier matematyczno-kalkulacyjnych dla odbiorców końcowych, z którymi mogliby sobie nie poradzić i był zgodny z prawem Unii Europejskiej" - dodał Skobel.

Jak podkreślił, projektowany w Ministerstwie Aktywów Państwowych mechanizm nie obejmie "odbiorców najbardziej zamożnych".

Skobel zaznaczył, że projekt odpowiedniej ustawy jest w trakcie konsultacji wewnątrzresortowych. Zaznaczył, że system będzie prosty, nie stwarzający odbiorcom "barier natury matematyczno-kalkulacyjnej", i będzie zgodny z prawem UE.

Wiceminister podkreślał, że w porównaniu z poprzednimi latami sytuacja na rynku energii elektrycznej uspokoiła się na tyle, że nie było potrzeby powielania rozwiązań obowiązujących w 2019 r.

Jak mówił, powołany na mocy obowiązujących w 2019 r. przepisów Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny do 9 stycznia zatwierdził 928 wniosków na łączną kwotę ponad 4 mld zł.

W drugiej połowie 2019 r. duże i średnie firmy, w ramach systemu rekompensat, mogły ubiegać się o zwrot w ramach pomocy de minimis. Skobel poinformował, że w ramach tego systemu zatwierdzono już 275 wniosków na ponad 7 mln zł, średnio 26 tys. zł na podmiot. Zaznaczył jednocześnie, że to wnioski tylko za III kwartał 2019 r., a za IV kwartał MAP spodziewa się wniosków na wyższe kwoty.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »