Reklama

Tania energia pozwala oszczędzić na rachunkach

Koszt utrzymania "dachu nad głową" spada - podobnych sytuacji trudno szukać w najnowszej historii Polski - wynika z danych zebranych przez Lion's Bank. Wszystko za sprawą taniejących surowców. Mniej niż przed rokiem trzeba płacić za gaz, opał czy energię eklektyczną.

Sprawdź: PROGRAM PIT 2015

Reklama

Z najnowszej publikacji GUS dowiedzieć się można, że w marcu br. mniej niż przed rokiem trzeba było płacić za odzież i obuwie, utrzymanie mieszkania, transport, łączność czy rekreację i kulturę. Z wyższymi niż przed rokiem cenami spotkać się za to można w restauracjach i hotelach, szkołach czy sklepach spożywczych i monopolowych.

Ogólnie rzecz biorąc dobra i usługi są dziś tańsze o 0,9% niż przed rokiem. Niniejszym już po raz 21 z rzędu GUS poinformował, że mamy deflację.

To kolejna dobra informacja dla kredytobiorców, którzy cieszą się dziś z rekordowo niskiego oprocentowania długu. W odwrotnej sytuacji są osoby odkładające pieniądze na bankowych lokatach - te im dłużej trwa deflacja - tym dłużej będą mogły liczyć jedynie na skromne odsetki.

Deflacja przynajmniej do jesieni

Z sytuacją taką będziemy mieli jeszcze do czynienia przynajmniej kilka miesięcy - wynika z rynkowych prognoz. Eksperci BIEC w swojej kwietniowej prognozie przyznają, że utrzymanie się deflacji przynajmniej do jesieni jest bardzo prawdopodobnym scenariuszem. Jest to możliwe pomimo sezonowego wzrostu cen żywności oraz programu 500+, który powinien okazać się czynnikiem inflacyjnym.

Podobnie sytuację oceniają eksperci Narodowego Banku Polskiego. Opublikowana przez nich w marcu prognoza inflacji sugeruje, że najprawdopodobniej GUS poinformuje o tym że ceny zaczęły rosnąć dopiero pod koniec bieżącego roku.

Utrzymanie dachu nad głową tańsze

Do grona taniejących dóbr i usług dołączyły w bieżącym roku te skupione w bardzo ogólnej kategorii "mieszkanie". Zawiera ona m.in. koszty eksploatacyjne, wywozu śmieci, kanalizacji czy dostarczenia energii i wody, czynsze najmu, a także materiały wykończeniowe i wyposażenie nieruchomości.

Porównując ceny w tych kategoriach GUS oszacował, że w marcu 2016 roku poziom cen spadł o 0,7% (r/r). Dokładniejsze dane są dostępne za luty.

Wynika z nich, że w ciągu 12 miesięcy staniały: opał, gaz, energia elektryczna, AGD i wyposażenie mieszkań. Korzystając z najświeższych danych, można oszacować, że dziś na utrzymanie mieszkania czteroosobowa rodzina wydaje 865,2 zł miesięcznie. Wynik ten w perspektywie roku zmalał o skromne 5,2 zł.

Bartosz Turek, Lion's Bank

........................

Do Urzędu Regulacji Energetyki wpływają liczne skargi klientów na nieuczciwe praktyki sprzedawców energii elektrycznej. Najczęściej chodzi o podszywanie się pod pracowników dotychczasowego sprzedawcy lub urzędu, brak rzetelnej informacji, lub podawanie niepełnej informacji o warunkach oferty - zaznacza Beata Dembska z URE. Apeluje ona, by w związku z tym dokładnie czytać wszelkie umowy, które podpisujemy. Warto też pamiętać z czego składa się rachunek za energię.

Prawie połowa opłat to koszty towaru, czyli energii elektrycznej, a druga połowa to opłaty za dostarczenie, czyli dystrybucję. "Dystrybucji nie możemy zmienić, tylko sprzedawcę" - uzupełnia.

Zmieniać sprzedawcę energii elektrycznej można od lipca 2007 roku. Do końca lutego tego roku zrobiło to ponad 570 tysięcy klientów, z czego 406 tysięcy to gospodarstwa domowe, a blisko 168 tysięcy to odbiorcy biznesowi.

IAR

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »