Tankowanie może kosztować mniej

W mijającym tygodniu rynek cały czas pozostawał pod wpływem chińsko-amerykańskiej wojny celnej, a co za tym idzie surowiec i paliwa taniały, co będzie zapewne wpływać także i na detaliczne ceny w naszym kraju.

Ostatnie dni przyniosły także informację o rozpoczęciu przez Komisję Europejską postępowania dotyczącego fuzji Orlenu i Lotosu, jednak prace mogą tutaj potrwać przez kilka miesięcy (do grudnia). Na razie więc nie sposób jeszcze szacować, jaki wpływ będzie to miało na nastroje na rynku krajowym i jak przebiegać będzie cała procedura fuzji, choć z pewnością spekulacji na ten temat nie zabraknie.

Rafinerie wciąż obniżają ceny

Wskutek międzynarodowej obniżki cen surowca i paliw gotowych również polskie rafinerie konsekwentnie obniżają ceny paliw dla odbiorców - w porównaniu z minionym weekendem benzyna 95-oktanowa sprzedawana jest o 106 zł taniej, w cenie 3958 zł/m sześc. W cenach oleju napędowego zmiana także jest znacząca i wynosi 103 zł na metrze sześc., a średnia cena ON dzisiaj wynosi 3945,6 zł/m sześc. O ponad 117 zł potaniał też w tym okresie olej opałowy, którego średnia cena wynosi dzisiaj 2491 zł/m sześc.

Reklama

Kiedy detal odzwierciedli spadkowe nastroje?

Zmiana na rynku hurtowym jest na tyle wyraźna, że oczekujemy rychłych obniżek cen detalicznych. W okresie między 12 i 18 sierpnia spodziewamy się, że średnia cena benzyny 98-oktanowej wynosić będzie 5,39-5,49 zł/l, a dla benzyny 95-oktanowej przewidywane są ceny na poziomie 5,10-5,19 zł/l. W przypadku cen oleju napędowego prognoza e-petrol.pl wynosi 5,00-5,11 zł/l. Dalszy ciąg tendencji spadkowych przewidywać możemy także dla autogazu, którego cena może ulokować się w przedziale 1,97-2,04 zł/l.

Próby zapobieżenia spadkom

Ostatnie dni oprócz celnych planów prezydenta Trumpa upływały pod znakiem zaskakującej zmiany w odczycie o poziomie zapasów w USA - Energy Information Administration pokazała bowiem wynik na poziomie 2,39 mln baryłek na plusie, podczas gdy oczekiwano spadku o 2,85 mln baryłek. Taka zmiana nie mogła pozostać niezauważona przez rynki i doprowadziła do obniżki cen ropy Brent do poziomu nienotowanego od stycznia tego roku. Zmiana zwyżkowa dotyczyła także rezerw paliw gotowych - w przypadku benzyn wyniosła 4,44 mln, a dla olejów - 1,53 mln baryłek.

Jeśli chodzi o próby zrównoważenia niepokojących tendencji spadkowych, Arabia Saudyjska, największy eksporter ropy w OPEC, miała podjąć próbę kontaktu z gronem innych producentów celem zbilansowania rynku. Królestwo w sierpniu i wrześniu zamierza utrzymać eksport ropy poniżej 7 milionów baryłek dziennie. Do działań przyłączyć się mają m.in. Zjednoczone Emiraty Arabskie. 9 września w Abu Zabi ma się odbyć spotkanie OPEC i sojuszników, podczas którego podjęta zostanie decyzja dot. ewentualnego przedłużenia samoograniczenia produkcyjnego.

Oprac. dr Jakub Bogucki, e-petrol.pl

e-petrol.pl
Dowiedz się więcej na temat: ceny paliw | benzyna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »