Telekomunikacja - będzie można blokować SMS premium
Rząd zajął się w tym tygodniu projektem nowelizacji prawa telekomunikacyjnego, przygotowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji. Zakłada on wprowadzenie nowej formy zawierania umów, przewidzianej wprowadzonymi w 2015 r. przepisami Kodeksu cywilnego
Świadczenie publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych będzie można zawrzeć w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej. Wprowadzana forma dokumentowa umożliwia złożenie oświadczenia woli w postaci dokumentu, w sposób umożliwiający ustalenie osoby składającej oświadczenie.
Na mocy innej zmiany, dostawca usług będzie miał możliwość takiego skonstruowania treści umowy, aby znalazły się w niej wyłącznie postanowienia najistotniejsze dla abonenta. Każda propozycja zmiany warunków umowy nie będzie musiała być przekazywania na piśmie, wystarczy droga dokumentowa lub elektroniczna, w zależności od tego, jak daną umowę zawarto.
Zmiany dotyczą też tzw. usług o podwyższonej opłacie (tzw. Premium rate services). Dostawca będzie miał obowiązek do uzyskania za każdym razem zgody abonenta na skorzystanie z usługi o powtarzalnym charakterze.
Oznacza to, iż każdorazowo, gdy abonent wyrazi wolę skorzystania z usługi, zanim dojdzie do zawarcia umowy i obciążenia opłatami, dostawca obowiązany będzie uzyskać dodatkową zgodę abonenta.
Jak podkreśla MC, rozwiązania takie funkcjonują już na rynku, także w przypadku usług jednorazowych - to np. informacja od dostawcy usług, iż numer, na który abonent zamierza wysłać SMS, jest numerem o podwyższonej płatności.
Proponowane przepis wprowadzają zasadę, zgodnie z którą jeśli abonent nie wskaże w umowie progu kwotowego - jego wysokość domyślnie określona będzie na poziomie 35 złotych i tylko do tej wysokości będzie on mógł korzystać z usług o podwyższonej opłacie.
Abonenci będą również mogli całkowicie zablokować połączenia do i z numerów o podwyższonej opłacie. Obecnie np. nie jest możliwe zablokowanie SMS-ów przychodzących, a - jak podkreśla MC - w wielu przypadkach w takich wiadomościach pojawiają się treści obsceniczne lub drastyczne.