TFI: Inwestorzy uciekają z funduszy dłużnych

Wartość aktywów netto (NAV) w funduszach inwestycyjnych zmalała w październiku o 2,9 mld zł, czyli o 0,9 proc. do 311,2 mld zł - poinformowano we wspólnym raporcie IZFiA oraz Analiz .pl. N​ajbardziej na wartości straciły fundusze dłużne, których NAV spadła o 5,6 mld zł, czyli ok. 5 proc.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

"Kiepska koniunktura na rynku obligacji, a co za tym idzie - straty funduszy dłużnych oraz spore odpływy z tego segmentu - negatywnie wpłynęły na aktywa krajowych funduszy inwestycyjnych.

Na koniec października 2021 roku osiągnęły one wartość 311,2 mld zł, a więc przez miesiąc spadły o 0,9 proc. Wynik ten byłby jeszcze gorszy, gdyby nie hossa na rynkach akcji, która mocno wspierała wyniki funduszy akcyjnych" - napisano w raporcie.

Reklama

"W efekcie, na koniec października cały rynek odnotował spadek wartości zarządzanych środków łącznie o 2,9 mld zł, przy czym najwięcej, bo o ponad 1,8 mld zł, skurczyły się aktywa rozwiązań detalicznych" - dodano.

Autorzy raportu zwrócili uwagę, że październik nie był łatwym miesiąc dla zarządzających funduszami. Niespodziewana podwyżka stóp procentowych w Polsce wywindowała rentowności krajowych 10-letnich papierów skarbowych do poziomu sięgającego niemal 2,9 proc.

Rosły też dochodowości obligacji na rynkach bazowych w USA i Europie.W tym czasie rynki akcji trzymały się mocno, wspierane dobrymi wynikami kwartalnymi spółek.

W efekcie rosły indeksy na Wall Street, zarobić dały też giełdy Starego Kontynentu. Na GPW najmocniej drożały średnie spółki z indeksu mWIG40, który zwyżkował w październiku o prawie 9 proc. W tym czasie WIG i WIG20 wzrosły o około 4-5 proc., a indeks sWIG80 zyskał niespełna 1 proc. Wysoka inflacja wspierała z kolei notowania złota.

Drożało też srebro i ropa naftowa."Największy spadek w ujęciu nominalnym zanotowały w ubiegłym miesiącu fundusze dłużne. Ich wartość skurczyła się łącznie aż o 5,6 mld zł, do nieco ponad 109 mld zł. Z jednej strony, aktywa spadły w wyniku odpływów.

Warto przypomnieć bowiem, że w październiku bilans sprzedaży w krajowych TFI wyniósł -3,3 mld zł, a za przewagą umorzeń stały głównie fundusze dłużne, z których klienci wycofali łącznie aż 4,1 mld zł" - napisano."Z drugiej strony, aktywa w tym segmencie topniały też w efekcie ujemnego wyniku z zarządzania. Koniunktura na krajowym rynku obligacji skarbowych była wyjątkowo trudna.

W obliczu wysokiej inflacji w Polsce, Rada Polityki Pieniężnej niespodziewanie podniosła stopy procentowe. W efekcie, ceny obligacji zaczęły spadać, powodując sporą przecenę funduszy dłużnych, szczególnie tych długoterminowych, a więc najbardziej wrażliwych na ryzyko stopy procentowej" - wskazano.Słaby miesiąc zaliczyły też fundusze mieszane - ich aktywa stopniały o niecałe 0,5 mld zł. To również pokłosie zawirowań na rynku obligacji.

Na drugim biegunie znalazły się w październiku fundusze akcyjne. Ich aktywa wzrosły w październiku o niemal 2,3 mld zł, głównie dzięki pozytywnym efektom zarządzania. Hossa na giełdach w USA i Europie wyjątkowo sprzyjała, co wspierało stopy zwrotu, ale też zachęcało Polaków do inwestowania - w październiku Polacy wpłacili do funduszy akcyjnych łącznie ponad 0,5 mld zł.

Wzrost cen surowców, szczególnie złota i srebra wspierały z kolei wyniki funduszy surowcowych. Ich aktywa wzrosły w październiku o ponad 390 mln zł, z czego 250 mln zł to wynik napływów.

Wysoką dynamikę przyrostu aktywów w ujęciu procentowym utrzymują fundusze zdefiniowanej daty PPK, zasilane sukcesywnie wpłatami pracowników i pracodawców. Wartość zgromadzonych w nich aktywów wzrosła w październiku o 9,3 proc. do niemal 6,1 mld zł.

Aktywa netto (NAV) segmentów funduszy na koniec października i września i ich miesięczna zmiana (w proc.):

Fundusze TFI

W październiku przepływy do polskich funduszy akcyjnych wyszły po trzech miesiącach odpływów na plus i wyniosły 163 mln PLN. Na dużym plusie kolejny miesiąc utrzymują się napływy do funduszy akcji zagranicznych, zrównoważonych i stabilnego wzrostu.

Z wyżej-marżowych kategorii jedynie "mieszane inne" wypadła gorzej z uwagi na obecność funduszu PZU UNIVERSUM, z którego odpłynęło -972mln PLN (najwyraźniej jego struktura jest bardziej obligacyjna). 

Znacząco przyspieszył odpływ środków z funduszy bezpiecznych do niebagatelnych -4,0 mld PLN. Nie licząc pandemicznego marca’20 (w którym odpłynęło 18 mld PLN) jest to najgorszy odczyt w historii. Łączne odpływy z funduszy rynku kapitałowego wyniosły -3,1 mld PLN.

- Szacujemy, że do funduszy PPK zarządzanych przez TFI wpłynęło w październiku 401mln PLN. Na całym rynku PPK mogło to być ok. 480 mln PLN. 

- Na podstawie przepływów netto do poszczególnych kategorii funduszy inwestycyjnych szacujemy, że instytucje te kupiły w październiku akcje na GPW za ok. 374mln PLN.

- W październiku tylko nielicznym TFI udało się utrzymać przepływy powyżej zera. Najlepiej wypadł Quercus z 83mln PLN napływów. Zdecydowanie największe odpływy odnotował PZU TFI (-923 mln PLN), ale jeszcze w czterech funduszach przekroczyły one -300 mln PLN (Generali, Santander, PKO, Investors).

Maciej Marcinowski Trigon DMAnalizy OnLine

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »