To są najlepsze lotniska na świecie. Europa daleko poza czołówką

Najlepsze lotniska na świecie znajdują się daleko poza Europą - wynika z rankingu przygotowanego przez firmę AirHelp, zajmującej się prawami pasażerów. Wyższe oceny niż porty lotnicze na Starym Kontynencie dostały 24 placówki głównie z Azji i obu Ameryk. Próżno też na wysokich lokatach szukać polskich reprezentantów, bo ci znaleźli się raczej w dalszej części listy.

Firma AirHelp zajmuje się reprezentowaniem pasażerów w sporach z liniami lotniczymi oraz lotniskami. Co roku też, na bazie opinii klientów, układa ranking najlepszych portów lotniczych na świecie. W tegorocznym zestawieniu Europa pozostawała daleko w tyle.

To są najlepsze lotniska na świecie. Trzy kraje wiodą zdecydowany prym

Pierwsze miejsce bowiem przypadło lotnisku w Doha Hamad, w Katarze. To miejsce uzyskało najwyższy współczynnik ocen, jeżeli chodzi o część gastronomiczną i handlową oraz cieszyło się najlepszymi opiniami klientów. Nieco gorzej poszło portowi w przypadku terminowych realizacji przelotów, czyli trzeciej kategorii branej pod uwagę przez autorów badania.

Reklama

W tym aspekcie katarskie lotnisko zostało wyprzedzone przez drugie i trzecie miejsce na liście, czyli port w Kapsztadzie (RPA) oraz Ngoya Chubu, w japońskim mieście o tej samej nazwie. Pozostałą dziesiątkę uzupełniały natomiast lotniska Osaka Itami (Japonia); Brasila (Brazylia); Johannesburg OR Tambo (RPA); Muscat (Oman); Salt Lake City (USA) oraz ponownie brazylijski port w Belem, a dziesiąta lokata przypadła lotnisku Tokio Narita (Japonia). 

Europejskie lotniska poza czołówką, a nawet poza pierwszą dwudziestką

Natomiast osoby, które czytając tę listę doszukiwały się znajomych nazw, bardziej lokalnych, bo na przykład europejskich, to musiały uzbroić się w cierpliwość. Pierwszy port ze Starego Kontynentu zajął dopiero 25. miejsce, a chodzi o lotnisko Bergen-Flesland w Norwegii. Wcześniejsze lokaty rozkładały się przeważnie pomiędzy USA, Japonię, Brazylię oraz kilka wyjątków, w tym m.in. panamski port w stolicy tego kraju - Panama City. 

Europejskie podium zamknęły lotnisko w norweskim mieście Bodo oraz port w Bilbao w Hiszpanii. W ogólnoświatowej kwalifikacji miały one jednak kolejno miejsca 27. i 29.

Polskie porty nie cieszą się popularnością. Ale nie są na szarym końcu

Jeszcze niżej znalazły się lotniska znane najbardziej polskim pasażerom. Spośród rodzimych portów najwyższą lokatę zajął ten im. Lecha Wałęsy w Gdańsku (51. miejsce). Następne natomiast było warszawskie lotnisko im. Chopina (66. miejsce). 

Jeszcze w pierwszej setce znalazł się port lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice, bo zajął 90. miejsce. Kolejne lokaty były już trzycyfrowe. 120. w rankingu było lotnisko Warszawa-Modlin, następnie wrocławski port im. Mikołaja Kopernika zajął 123. miejsce. Najniżej spośród polskich reprezentantów został oceniony katowicki port (173.). 

I to też jemu było najbliżej do najgorszego lotniska w rankingu za 2024 r., które zajęło 239. miejsce, a mowa tu o porcie Tunis-Kartagina w Tunezji. AirHelp podkreśliło, że firma przygotowała raport bazując na ponad 17,5 tys. ocen pasażerów spośród 64 krajów. Ogólnym i alarmującym wnioskiem płynącym z badania może być też fakt, że tylko 60 proc. spośród wszystkich lotów było punktualnych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: branża lotnicza | lotniska w Polsce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »