Turnus w sanatorium. Ile kosztuje i kto może skorzystać z uzdrowiska?

W sanatoriach kuracjusze mogą odpocząć i znacznie poprawić swój stan zdrowia. Do ich dyspozycji pozostaje profesjonalny personel medyczny, w tym rehabilitanci i lekarze konkretnych specjalizacji. Nic zatem dziwnego, że wyjazdy do sanatorium cieszą się dużą popularnością. Jak pojechać na turnus z refundacją NFZ? Czy można do sanatorium pojechać prywatnie?

Turnus w sanatorium na NFZ. Kto może skorzystać?

Pobyt w uzdrowisku jest jednym z elementów leczenia pacjenta. Jego celem jest przyspieszenie powrotu do zdrowia oraz wdrożenie u pacjenta odpowiednich nawyków: szczególnie, jeśli jest on po operacji czy hospitalizacji.

Tego typu terapia trwa zwykle 21 dni. Skierowanie na wyjazd wystawia lekarz specjalista lub lekarz medycyny rodzinnej. Niestety, kolejki do sanatoriów są długie: niekiedy na turnus trzeba czekać nawet dwa lata.

Jeśli wyjazd ma być elementem rekonwalescencji po operacji, np. wszczepieniu bajpasów, pacjent może spodziewać się wyjazdu do pół roku od wyjścia ze szpitala.

Reklama

Masz wpływ na przyszłość serwisu Interia Biznes. Czekamy na Twój głos!  >>> WYPEŁNIJ ANKIETĘ

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, na leczenie mogą być kierowani pacjenci, którzy są wystarczająco sprawni, aby odbyć podróż do wyznaczonego uzdrowiska, samodzielni i zdolni do samoobsługi oraz korzystania z zabiegów leczniczych w sanatorium. Analizy i oceny stanu zdrowia pacjenta dokonuje lekarz.

Do ubiegania się o wyjazd w ramach NFZ kwalifikują się osoby cierpiące na wybrane choroby. To schorzenia:

 • ortopedyczne,
 • neurologiczne,
 • reumatologiczne,
 • kardiologiczne,
 • laryngologiczne,
 • pulmunologiczne,
 • hepatologiczne,
 • diabetologiczne,
 • hematologiczne,
 • okulistyczne,
 • nefrologiczne,
 • urologiczne,
 • ginekologiczne,
 • dermatologiczne. 

Dodatkowo także choroby tarczycy, osteoporoza i otyłość.

Co istotne, nasze ustawodawstwo nie zezwala na leczenie uzdrowiskowe pacjentów onkologicznych z czynną chorobą nowotworową we wszystkich postaciach, a także osób do pięciu lat od zakończenia leczenia onkologicznego.

Natomiast pobyt dzieci przedszkolnych i szkolnych w sanatorium po otrzymaniu od lekarza skierowania, jest całkowicie bezpłatny. Rodzic lub opiekun przebywający z dzieckiem musi jednak zapłacić za swój pobyt pełną stawkę. Turnus dla dzieci trwa również 21 dni i w tym czasie jego opiekunowie mogą się zmieniać.

Ile kosztuje sanatorium na NFZ?

Samo leczenie w uzdrowisku jest finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia, ale pacjent płaci za dodatkowe kwestie. Np. za pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym przychodzi zapłacić 32,60 zł poza sezonem i 40,90 zł w sezonie. Pokój jednoosobowy ze wspólną łazienką to wydatek rzędu 24,90 zł poza sezonem i 33,20 zł w sezonie. Są to ceny za dobę.

Jeśli chodzi o pokoje dwuosobowe, to planując wyjazd do pokoju dwusobowego z łazienką, należy liczyć się z wydatkiem 19,50 zł za osobę poza sezonem i 27,30 zł poza sezonem.

Kuracjusze płacą również za takie udogodnienia jak telewizor w pokoju albo dostęp do internetu. Konieczne jest także zapłacenie za diety, czyli wyżywienie. Koszt jest związany z konkretną placówką, ale nie wynosi więcej jak kilkanaście złotych dziennie za trzy posiłki.

CZYTAJ WIĘCEJ: Sanatorium dla nowej grupy. Komu przysługują darmowe trzy tygodnie rehabilitacji

Podwyżki opłat w sanatorium w 2024 roku

W przyszłym roku kuracjusze powinni się spodziewać podwyżek za leczenie sanatoryjne, co tłumaczone jest inflacją. Jeśli Ministerstwo Zdrowia nie zdecyduje się na zamrożenie opłat, dojdzie do waloryzacji stawek, co może powodować wzrost kosztów nawet o 26 procent.

Wyjazd do sanatorium prywatnie

W Polsce funkcjonuje 258 zakładów lecznictwa uzdrowiskowego, które położone są w 45 miejscowościach spełniających regulacje, które są wymienione Ustawie z dn. 28 lipca 2005 roku o lecznictwie uzdrowiskowym.

Jest zatem z czego wybierać, jeśli decydujemy się na prywatne wykupienie pobytu w sanatorium. Należy jednak liczyć się ze znacznie wyższymi cenami niż w przypadku finansowania przez NFZ. Cena za pokój jednoosobowy to ok. 980 zł za tydzień pobytu w Inowrocławiu, a w Sopocie nawet 3300 złotych!

Plusem takiego wyjazdu jest jednak krótszy okres oczekiwania. W cenę wliczona jest pewna liczba zabiegów, konsultacje z fizjoterapeutą oraz wyżywienie (w jakim zakresie i ile dokładnie należy sprawdzać w konkretnych placówkach sanatoryjnych). Rezerwacji miejsca oraz przeglądu oferty można dokonać za pośrednictwem strony Grupy Polskich Sanatoriów Polskie Sanatoria.

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uzdrowisko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »