Ubezpieczenie turystyczne czy karta EKUZ. Co jest lepsze na wakacje?

Karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego umożliwia korzystanie z bezpłatnego leczenia na wakacjach, jednak nie zawsze gwarantuje zwrot kosztów pobytu w szpitalu czy wizyty u lekarza. Wyjaśniamy, jaka jest różnica pomiędzy kartą EKUZ a ubezpieczeniem turystycznym i dlaczego w przypadku dalekich podróży lepiej zdecydować się na to drugie. Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ online?

Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) w okresie wakacyjnym cieszą się niezwykle dużą popularnością wśród Polaków. W oddziałach NFZ ustawiają się całe kolejki chętnych, aby je wyrobić i tym samym zapewnić sobie możliwość skorzystania z usług medycznych w razie, gdyby na zagranicznym urlopie wystąpiła taka konieczność. 

To rozsądne posunięcie, jednak wiele osób zauważa również wady karty EKUZ. Ich zdaniem, znacznie bardziej opłaca się wykupić ubezpieczenie turystyczne, więc wyjaśniamy, różnicę pomiędzy kartą EKUZ a ubezpieczeniem turystycznym oraz zdradzamy, które z nich najlepiej wybrać. 

Reklama

Co to jest EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) jest dokumentem, na podstawie którego obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej i krajów zrzeszonych w Europejskim Stowarzyszeniu Wolnego Handlu (EFTA) podczas pobytu za granicą mogą korzystać z podstawowych świadczeń medycznych. Obowiązują ich przy tym takie same zasady jak obywateli danego państwa. 

Koszt ewentualnej wizyty u lekarza, lub w szpitalu w takiej sytuacji w teorii pokrywa polskie NFZ, jednak jest pewien haczyk. Poziom usług różni się w zależności od państwa, więc jeżeli obywatele danego kraju dopłacają do świadczeń, posiadacz karty EKUZ będzie musiał zrobić to samo.  

Co obejmuje karta zdrowotna EKUZ?

Co zapewnia EKUZ? Upoważnia do skorzystania z bezpłatnej lub częściowo refundowanej pomocy medycznej w państwowych placówkach medycznych. W przypadku usług prywatnej służby zdrowia kosztami leczenia zostaje obarczony pacjent.

Oznacza to w praktyce, że karta EKUZ częściowo lub całkowicie pokrywa koszty:

 • opieki specjalistycznej
 • opieki szpitalnej 
 • opieki dentystycznej i protetycznej
 • zakupu leków z listy funduszu zdrowia w danym kraju
 • zakupu środków zaopatrzenia ortopedycznego

Kto może złożyć wniosek o kartę EKUZ?

Wniosek o kartę EKUZ może złożyć: 

 • Każda osoba opłacająca składki na ubezpieczenie zdrowotne w ramach NFZ
 • Zgłoszony do Funduszu NFZ członek rodziny np. dziecko
 • Osoba nieubezpieczona, chroniona na mocy prawa np. kobieta w ciąży

Karty EKUZ nie trzeba odbierać osobiście, jednak w innym przypadku należy napisać odpowiednie upoważnienie, którego wzór można znaleźć m.in. na stronie NFZ

Karta EKUZ dla dziecka

Do złożenia wniosku o wydanie karty EKUZ dla dziecka upoważniony jest każdy z jego rodziców lub prawnych opiekunów. Osoby pełnoletnie, które nadal się uczą albo studiują, do wniosku o kartę EKUZ muszą natomiast dołączyć dokument ze szkoły albo legitymację, która to potwierdzi. 

Jak złożyć wniosek online o kartę EKUZ?

Wniosek o kartę EKUZ można złożyć osobiście albo przez osobę do tego upoważnioną specjalnym dokumentem zarówno stacjonarnie, jak i przez internet. Istnieje kilka możliwości, aby złożyć wniosek online o kartę EKUZ

Można to zrobić, korzystając z poczty elektronicznej, wysyłając skan wniosku pod adres ekuz@nz.gov.pl albo przez platormę ePUAP. W takim przypadku konieczne jest jednak założenie profilu zaufanego.

Rozpatrywanie wniosków złożonych online przez NFZ na ogół trwa od trzech do pięciu dni roboczych. Podobnie jak w przypadku dokumentów przesłanych pocztą. Informację o przewidywanym okresie ważności karty EKUZ otrzymamy po przesłaniu wypełnionego wniosku. Karta EKUZ po wygenerowaniu w Centrum Usług Wspólnych zostanie wysłana na adres podany przy wypełnianiu wniosków, których wzory możesz pobrać poniżej. 

EKUZ wniosek (pobyt czasowy)

EKUZ wniosek (wyjazd związany z wykonywaniem pracy) 

Ubezpieczenie turystyczne. Dlaczego jest lepsze od EKUZ?

Karta EKUZ ma wiele zalet, jednak nie daje gwarancji darmowego transportu medycznego do kraju, oraz pokrycia kosztów za udzieloną pomoc w ramach akcji ratunkowej czy poszukiwawczej. Nie pokrywa również kosztów leczenia w placówkach prywatnych ani wizyt u specjalistów. Stąd wiele osób za znacznie lepszą opcję uważa wykupienie ubezpieczenia turystycznego, które również jest ochroną na czas podróży, jednak daje na znacznie więcej możliwości. 

W przeciwieństwie do karty EKUZ ubezpieczenie turystyczne gwarantuje pokrycie kosztów leczenia w każdym zakątku świata, w zależności od wykupionego wariantu polisy.  Ponadto, może też pokryć wszystkie koszty leczenia, niezależnie od tego, czy odbywa się ono w prywatnych czy państwowych placówkach. 

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

Aby wybrać ubezpieczenie zdrowotne, które najlepiej odpowiada naszym potrzebom, musimy dokładnie sprawdzić zakres polisy. Koszt naszego ubezpieczenia zdrowotnego na wakacje może wzrosnąć w zależności od tego, czy np. zamierzamy uprawiać spoty ekstremalne lub wybieramy się w miejsce zagrożone atakiem terrorystycznym. 

Wybierając ubezpieczenie zdrowotne, należy wziąć również pod uwagę nie tylko jego koszt, ale również to, czy oferuje zwrot za:

 • Leczenie za granicą
 • Transport powrotny do kraju
 • Hospitalizację
 • Wizyty u lekarzy specjalistów
 • Zakupu leków 
 • Skradzionego bagażu
 • Kosztów transportu sanitarnego 
 • Kosztów transportu zwłok 
 • Kosztów wynikających z opóźnienia samolotu
 • Skorzystania z pomocy prawnej
 • Dodatkowe OC
 • Assistance 

Czytaj również:

Ubezpieczenie zdrowotne na podróż. Czy warto? 

Jak dobrze wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Czeka nas rekordowa podwyżka ZUS. Ile wyniesie?

Zobacz także: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ubezpieczenie turystyczne | Karta EKUZ

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »