​UOKiK. Postępowanie wyjaśniające wobec firm oferujących "obligacje"

Prezes UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające wobec spółek Obligacje Społeczne Prosta SA, KFG SA, KFG Leasing sp. z o.o. i Prius29 Sp. z o.o - podał Urząd. Przedsiębiorcy w sposób nieuprawniony sugerują, że ich oferta związana jest z funkcjonowaniem Krajowego Funduszu Gwarancyjnego - dodano.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował też, że wątpliwości może budzić przedstawianie oferty pożyczek inwestycyjnych na rzecz przedsiębiorcy jako "obligacji społecznych".Jak wskazał we wtorkowym komunikacie Urząd, "Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konkurentów w ramach postępowania wyjaśniającego bada działalność m.in. spółek: Obligacje Społeczne Prosta SA, KFG SA, KFG Leasing sp. z o.o. i Prius29 Sp. z o.o".

Obligacje z gwarancjami? UOKiK sprawdzi

Zdaniem UOKiK otrzymane w tej sprawie sygnały wskazują, że pod nazwą "obligacje społeczne" firmy te mogą proponować konsumentom umowy o udzielenie na rzecz przedsiębiorcy pożyczek przeznaczonych na sfinansowanie zakupu lub leasingu samochodu do wykorzystania w usługach przewozowych. Z sygnałów tych wynika, że spółki te mogą wprowadzać konsumentów w błąd.

Reklama

W ocenie Tomasza Chróstnego mylące mogą być już same nazwy prywatnych spółek KFG czy Obligacje Społeczne. - W sposób nieuprawniony zdają się one sugerować powiązania z Krajowym Funduszem Gwarancyjnym działającym w ramach Banku Gospodarstwa Krajowego czy rozpoznawalnymi przez konsumentów instrumentami finansowymi, jakimi są obligacje. Podczas postępowania wyjaśniającego weźmiemy też pod lupę m.in. obiecywany zysk, ryzyka i kwestię zabezpieczeń pożyczanych spółkom pieniędzy. Skierowaliśmy zawiadomienia do Prokuratury oraz Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych - powiedział, cytowany w komunikacie, Prezes UOKiK.

Oferenci obligacji naruszali interesy konsumentów?

Zażądał on od spółek wzorców umów oraz wyjaśnień. Jak wyjaśniono, celem postępowania jest analiza sytuacji i ustalenie, czy są podstawy do postawienia zarzutów naruszania zbiorowych interesów konsumentów lub stosowania klauzul niedozwolonych.

Urząd pokreślił, że w tej sprawie Prezes UOKiK współpracuje z Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego. "Spółkami KFG interesują się także Bank Gospodarstwa Krajowego, Bankowy Fundusz Gwarancyjny i Ministerstwo Finansów. W wydanych komunikatach instytucje te wskazywały na brak powiązań wymienionych przedsiębiorców z Krajowym Funduszem Gwarancyjnym działającym w ramach BGK, brak gwarancji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego dla inwestowanych pieniędzy oraz bezprawne wykorzystanie logotypów UKNF i BFG na stronach przedsiębiorców (po interwencji logotypy zostały usunięte)" - zaznaczył Urząd.

Zobacz także:

PAP
Dowiedz się więcej na temat: obligacje | UOKiK | inwestycje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »