USA: W sklepach brakuje jajek. Ceny gwałtownie rosną

Ceny jajek w USA gwałtownie rosną, a tych najtańszych zaczyna brakować. Powodem może być ptasia grypa, ale także rosnące ceny pasz, opakowań i transportu.

W Stanach Zjednoczonych występuje niedobór jajek. W niektórych sklepach widać puste półki. Brakuje zwłaszcza najtańszych jajek i są one przedmiotem racjonowania. Jednocześnie gwałtownie rosną ceny. Powodem braków jest przede wszystkim ptasia grypa.

"New York Times" powiązał w czwartek kłopoty z podażą także z rosnącymi kosztami paliwa, pasz i opakowań.

"Podstawowy artykuł spożywczy, który przez dziesięciolecia był stosunkowo tani i niezawodny, teraz stał się towarem trudno dostępnym, a nawet luksusowym" - oceniła gazeta.

Jak podkreśliła, ceny jajek w niektórych stanach gwałtownie rosną. Odnotowała, że np. w sieci sklepów ze zdrową żywnością Whole Foods na Manhattanie w środę półki, na których umieszcza się najtańsze jajka w cenie 3.39 dolara za karton (z 12 dużymi brązowymi jajkami klasy A) były puste.

Reklama

"To, co pozostało, to droższe produkty, takie jak jajka ekologiczne za ponad 7 dolarów z karton. Nawet wtedy klienci byli ograniczeni do zakupu dwóch kartonów z powodu ogólnokrajowego niedoboru jajek" - podał nowojorski dziennik.

Ptasia grypa powodem kłopotów z zaopatrzeniem?

Według amerykańskiego Ministerstwa Rolnictwa od czasu wykrycia w lutym minionego roku ogniska ptasiej grypy. Zostało nią dotkniętych ponad 57 mln ptaków. Często powoduje ona zgon kurcząt.

"Zakażone lub narażone na zakażenie stada są wybijane, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, co spowodowało w USA wyeliminowanie ponad 44 mln kur niosek od czasu wybuchu epidemii" - wyjaśnił resort.

Zobacz także:

PAP
Dowiedz się więcej na temat: jaja | galopujące ceny | nabiał | USA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »