Uwaga na najwyższe prowizje za udzielenie kredytu!

Ustawa o kredycie konsumenckim obowiązująca od 18 grudnia 2011 r. oprócz rozwiązań korzystnych dla nas, klientów, wprowadziła jedną zmianę, z której potencjalni kredytobiorcy raczej cieszyć się nie będą. Zniesiona została maksymalna wysokość prowizji za udzielenie kredytu, wynosząca dotychczas 5 proc. kwoty udzielonego kredytu.

Pewnie niewiele osób wie o tym, że wskutek zmian wprowadzonych nową ustawą o kredycie konsumenckim, obowiązującą od 18 grudnia 2011 roku, zniesione zostały ograniczenia co do maksymalnego pułapu opłat i prowizji, jakich banki mogą pobierać przy udzielaniu kredytów. Poprzednio pułap ten wynosił nie więcej niż 5 proc. kwoty udzielonego kredytu i banki rzeczywiście bardzo szczegółowo trzymały się tego ograniczenia. Dziś jednak - teoretycznie - banki mogą naliczać od klientów nawet kilkudziesięcioprocentowe prowizje i opłaty i to wszystko w majestacie obowiązującego prawa!

Reklama

Porównanie na email ponad 30 kredytów gotówkowych. Wybierz najlepszy dla siebie

Ktoś musi dać zarobić na krociowe zyski banków

To, że banki nie są instytucjami charytatywnymi wiedzą chyba wszyscy. Jednak pazerność banków czasami bywa nazbyt przesadna. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej cennikom banków i spośród opłat i prowizji wyłuskać te, które zasługują na publiczne napiętnowanie, gdyż są absurdalnie wysokie i nie ma dla nich logicznego wytłumaczenia...

Zapraszamy na przegląd prawdopodobnie najwyższych opłat i prowizji naliczanych i pobieranych przez banki działające w Polsce.

Drakońskie opłaty

Zachłanność banków bywa irytująca. Warto zasygnalizować bankom, że to, w jakiej wysokości naliczają równego rodzaju opłaty i prowizje, powinno wołać o pomstę do nieba. Zakres obowiązywania postanowień nowej ustawy o kredycie konsumenckim jest ograniczony i banki skrzętnie korzystają z możliwości naliczania wyższych niż zwyczajowe prowizji i opłat.

Poniżej przedstawiamy subiektywny przegląd prawdopodobnie najwyższych opłat inkasowanych przez banki od klientów:

- prowizja za udzielenie kredytu gotówkowego Classic, kredytu gotówkowego Extra oraz kredytu samochodowego w wysokości do 15 proc. pobierana przez BNP Paribas Bank;

- prowizja za udzielenie kredytu samochodowego w wysokości do 10 proc. pobierana przez Alior Bank;

- prowizja za uruchomienie kredytu samochodowego w wysokości do 10 proc. pobierana przez Santander Consumer Bank;

- opłata za przekroczenie przyznanego limitu kredytowego w karcie kredytowej w wysokości 10 proc. wartości przekroczenia w BZ WBK!

- opłata za objęcie ubezpieczeniem pożyczkobiorców w wariancie rozszerzonym w PKO Banku Polskim w wysokości 0,45 proc. kwoty pożyczki x ilość miesięcy kredytowania;

- opłata za weryfikację/kontrolę wartości zabezpieczenia nieruchomości standardowej w wysokości (uwaga!) do 1000 zł w ING Banku Śląskim!

Porównywarka kredytów gotówkowych - wyniki na email. Oblicz ratę i wybierz najtańszy

Zastanawiające jest to, że większość banków dotychczas nie podniosła jeszcze prowizji przy dużo popularniejszych od kredytów samochodowych czy też kart kredytowych produktach kredytowych, jakimi są szybkie (i drogie już bez tego!) pożyczki i kredyty gotówkowe. Oczywiście delikatniej podwyższone koszty kredytów przemycane są np. poprzez obowiązkowe założenia konta osobistego czy też przez przystąpienie do pakietu ubezpieczeniowego. Jednakże ta "solidarność" banków jest tutaj co najmniej zastanawiająca. Niektóre banki, jak np. Citi Handlowy czy też Meritum Bank wprowadzają już co prawda do swoich cenników opłaty, jak za obsługę rachunku kredytowego - jednak wciąż są to mniejsze kwoty aniżeli przy ewentualnej podwyżce opłat.

Negocjujmy, to zawsze się opłaca

Jak wynika z naszego subiektywnego przeglądu wysokości opłat i prowizji banki mają sposoby i możliwości na przysłowiowe "przystrzyżenie" klientów. Jednak nie zawsze są one zobligowane do naliczania prowizji i opłat w maksymalnej wysokości. Często wystarczy ponegocjować z bankiem wysokość prowizji albo zasygnalizować nasze duże zniechęcenie i pojawiające się myśli na temat zmiany banku, a wówczas wymagana od nas prowizja ulegnie zapewne radykalnemu zmniejszeniu. Oczywiście prostszym i przyjemniejszym sposobem na zapłatę mniejszej prowizji bądź opłaty jest decyzja o nabyciu innych produktów z oferty danego banku - wówczas otrzymamy lepsze od standardowych warunki - przykładowo najbardziej doceniane jest otwarcie rachunku osobistego wraz z przekazywaniem nań pensji bądź zakup wybranego pakietu ubezpieczeniowego.

Porównanie na email ponad 30 kredytów gotówkowych. Wybierz najlepszy dla siebie

Podsumowując, banki oczywiście działają w interesie swoich akcjonariuszy i w swoich strategiach mają zapisany wzrost przychodów oraz coraz większe zyski. Jednak czasami zdrowy rozsądek i chęć budowania długotrwałych relacji z klientem powinna zwyciężyć nad zwiększeniem zysków tu i teraz! A czy wy również zetknęliście się z jakimiś drakońskimi opłatami naliczonymi przez bank? Zachęcamy do podzielenia się swoimi doświadczeniami - napiętnujmy pazerność bankowców!

Źródło: TotalMoney.pl

Dowiedz się więcej na temat: ustawa o kredycie konsumenckim | Kredyt | Prowizja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »