W 2022 i 2023 nasze pensje stracą realnie na wartości aż 15,5 proc.
W tym roku polskie płace stracą realnie na wartości 8,4 proc., twierdzi działająca od pół wieku brytyjska firma badawcza ECA International. Prognozy na 2023 rok zakładają spadek o kolejne 7,1 proc. jak wynika z najnowszego raportu Salary Trends przygotowanego przez ECA.
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami
Według ECA International, rekordowy spadek płac w ujęciu realnym jest wynikiem prognozowanej przez MFW średniej rocznej inflacji na poziomie 13,8 procent, najwyższej od 20 lat. Niestety, nie będzie lepiej. Nawet przewidywany na 2023 rok bezprecedensowy, siedmioprocentowy wzrost płac nominalnych dla pracowników w Polsce niewiele poprawi. Firmy po prostu nie będą w stanie nadążyć za gwałtowną inflacją.
Polskie wynagrodzenia sporo tracą w wyścigu z pensjami w innych krajach, i to pomimo tego, że większość państw doświadczyła w tym roku spadku realnego wynagrodzenia (78 proc. na świecie i aż 100 proc. w Europie). Wiele z nich spodziewa się go również w przyszłym roku (37 proc. na świecie, 76 proc. w Europie).
- Chociaż wszystkie kraje w Europie odnotowały w tym roku spadek wynagrodzenia w ujęciu realnym, to jednak większość z nich przetrwa burzę inflacyjną nieco lepiej niż Polska, która nadal zmaga się z mniej optymistycznymi prognozami na nadchodzący rok. W niektórych z nich przewiduje się wręcz wzrost wynagrodzeń w ujęciu realnym w przyszłym roku, w tym w Szwajcarii o 0,1 proc., w Grecji o 0,3 proc. i w Bułgarii o 0,8 proc. - powiedział Oliver Browne, menedżer ds. wynagrodzeń w ECA International.
Najnowsze badanie zapowiada jednak kolejny trudny rok dla pracowników na całym świecie. Mimo to, ponad jedna trzecia badanych krajów przewiduje wzrost wynagrodzeń w ujęciu realnym. Największy wzrost odnotują Indie (o 4,6 proc.), a następnie Wietnam (4,0 proc.) i Chiny (3,8 proc.). Sytuacja w Azji pozostaje stosunkowo stabilna, ponieważ region ten nie został dotknięty tak wysoką inflacją, jak znaczna część reszty świata. W 2022 roku wynagrodzenia wzrosły realnie średnio o 0,3 proc. w całym regionie.
ECA bada 365 międzynarodowych firm w 68 krajach na całym świecie, aby odkryć prognozowane podwyżki płac na nadchodzący rok i rzeczywiste podwyżki zgłoszone w bieżącym roku. Weryfikując wzrost wynagrodzeń w stosunku do inflacji, ECA informuje o realnym wzroście wynagrodzeń dla lokalnie zatrudnionych pracowników na całym świecie.
Krzysztof Maciejewski
Zobacz również: