W jakim banku jest najlepsze konto oszczędnościowe? W każdym jest jakiś haczyk
Tym razem w przypadku kont oszczędnościowych postanowiliśmy ustawić je w kolejności alfabetycznej, według nazw banków. Wysokość oprocentowania jest zbyt myląca.
- Czym jest konto oszczędnościowe i jak właściwie odróżnić je od lokaty? Przede wszystkim, wyjęcie środków z lokaty zazwyczaj oznacza jej zamknięcie, a w najlepszym razie bank pobierze za to marżę.
- Z kont oszczędnościowych możemy pieniądze wyjmować bez obaw - chociaż najczęściej maksymalnie kilka razy w ciągu miesiąca. Oczywiście, oznacza to także przelewy z konta oszczędnościowego na osobiste i w drugą stronę.
- Po drugie, konto oszczędnościowe jest rachunkiem dodatkowym, który posiadamy w banku obok konta podstawowego.
Tym razem odeszliśmy od rankingu, czyli uszeregowania produktów bankowych w kolejności od najkorzystniejszego do najmniej korzystnego. Dlaczego? Bo nominalne oprocentowanie naprawdę niewiele mówi, a nawet może być nieco mylące.
Spójrzmy na konto z najwyższą stopą - aż 8,25 proc. w skali roku zaproponował Nest Bank. Rzeczywiście, jest to całkiem dobra oferta, ale promocyjne oprocentowanie obowiązuje tylko przez dwa miesiące, a później spada do zwykłych 3 proc.
Z kolei rachunek oszczędnościowy Citi banku oprocentowany jest na poziomie 6 proc., ale nie ma limitu. Gdzie tkwi haczyk? W limicie ulokowanych środków - możemy oszczędzać wyłącznie do kwoty 20 tys. zł.
Wiele kont ma oprocentowanie w granicach nawet 8 proc., czasami nieco mniej. Porównując oferty musimy zwracać uwagę przede wszystkim na czas trwania promocji, oraz na wysokość oprocentowania, gdy ten czas już minie.
Niekiedy banki stosują również oferty dla nowych klientów lub dla specyficznych grup klientów. Tak jest w przypadku "młodzieżowego" konta PKO BP. Bank Pocztowy, BNP Paribas i (do pewnego stopnia) Credit Agricole postanowiły odpuścić sobie temat kont oszczędnościowych. To nie są z pewnością oferty, które przyciągną nowych klientów.
Krzysztof Maciejewski