Reklama

W maju dwie trzecie funduszy inwestycyjnych na stracie

- W maju 2/3 funduszy poniosło straty, najwięcej straciły fundusze lokujące w akcje amerykańskich -6,8%. - Najwięcej zarobiły fundusze papierów dłużnych. Odpływy netto od połowy marca na emerging markets wyniosły ok. 15 mld USD.

Wyniki funduszy inwestycyjnych (maj 2019)

Po czterech niezłych miesiącach przyszedł czas na korektę. W maju dominowała niechęć inwestorów do ryzykownych aktywów. Dwie trzecie funduszy inwestycyjnych zakończyło miesiąc ze stratą. Ostatnie tygodnie przyniosły wyraźne osłabienie na rynkach. Za pogorszeniem nastrojów stoi głównie brak porozumienia handlowego pomiędzy USA a Chinami, a wręcz eskalacja konfliktu.

Do przeceny doszło zarówno na rynkach rozwiniętych (MSCI DM World -6,1%), jak i wschodzących (MSCI EM Emerging Markets -7,5%), w tym na warszawskim parkiecie. Mimo słabszego miesiąca większość rynków pozostaje w tym roku na plusie (licząc od końca grudnia).

Reklama

Większość krajowych funduszy inwestycyjnych odnotowała w maju spadek wartości jednostek (lub certyfikatów). Najsłabszymi inwestycjami okazały się fundusze akcji amerykańskich, które straciły średnio -6,8%. Niewiele niższe spadki odnotowały fundusze akcji azjatyckich bez Japonii (średnio -6,3%) oraz akcji globalnych rynków wschodzących (średnio -6,2%).

Strat nie uniknęły także fundusze akcji polskich, zarówno te o uniwersalnej strategii, jak i akcji małych i średnich spółek. W maju indeks WIG stracił -3,7%. Wśród inwestujących na rynkach akcji zyski osiągnęli przede wszystkim ci, którzy obstawili spadki i wybrali fundusze o strategii short (które zarobiły od +2,9% do +3,8%).

Poza nimi dodatni wynik osiągnęło jeszcze 6 funduszy o dość wąskiej specjalizacji (głównie geograficznej). Wśród nich najwięcej zyskał jedyny fundusz akcji rosyjskich w ofercie krajowych TFI - Investor Rosja (Investor SFIO). Rosyjski parkiet jako jeden z nielicznych zakończył maj na plusie (RTS +3,1%).

Z odwrotną sytuacją mieliśmy do czynienia na rynku długu; rentowności szczególnie papierów skarbowych głównie spadały (ceny rosły) na skutek obaw przed negatywnym wpływem wojen handlowych na gospodarki. Na ponad 200 funduszy dłużnych dwie trzecie zakończyło miesiąc z zyskiem. Wśród nich wyróżniły się fundusze inwestujące na krajowym rynku. Indeks polskich obligacji skarbowych o stałym oprocentowaniu IROS zyskał w maju +1,12%, a indeks 10-latek wzrósł o +2,94%.

To właśnie fundusze papierów dłużnych polskich skarbowych długoterminowych jako grupa zarobiły w maju najwięcej - średnio +1,0%, a dwa z nich (z oferty NN Investment Partners TFI) zyskały nawet blisko +1,5%.

W całym segmencie największe zyski osiągnęły dwa fundusze z BPS TFI - BPS Obligacji Korporacyjnych (BPS SFIO) oraz BPS Dłużny (BPS SFIO). W ich przypadku tak wysoki wynik (odpowiednio +4,8% i +2,9%) to efekt "odzyskania" środków z GetBacku. W ubiegłym roku towarzystwo mocno przeceniło posiadane obligacji wierzyciela, a w maju okazało się, że zostaną one w całości spłacone (stąd jednodniowy skok wartości jednostek obu funduszy). W maju dużo się działo na rynku obligacji korporacyjnych.

Podczas gdy działania GetBacku miały pozytywny wpływ na wybrane portfele, problemy Idea Banku, Getin Banku czy ZM Kania odbiły się na wycenach wyemitowanych przez nie obligacji, a co za tym idzie na wynikach funduszy, które w nie zainwestowały.

Miniony miesiąc był także niekorzystny dla funduszy inwestujących w zagraniczne obligacje wysokodochodowe (high yield) - wszystkie poniosły niewielką stratę. Mimo słabszego miesiąca na rynkach akcji, to właśnie fundusze akcyjne najwięcej zyskują, licząc od początku roku. Dwucyfrowe wyniki utrzymują fundusze akcji europejskich rynków rozwiniętych, akcji globalnych rynków rozwiniętych oraz akcji amerykańskich.

Zespół Analiz Online

Kolejny odpływów z funduszy rynków wschodzących - Credit Suisse

W tygodniu, kończącym się 29 maja fundusze akcyjne działające na rynkach wschodzących odnotowały szósty z rzędu tydzień odpływów netto w wysokości 2,0 mld USD - podali analitycy Credit Suisse w raporcie datowanym na 31 maja.

W analizowanym przez ekspertów Credit Suisse tygodniu, odpływy były równomiernie rozłożone pomiędzy fundusze typu ETF i fundusze aktywnego zarządzania. Pod względem geograficznym największe odpływy netto miały miejsce z ETF-ów azjatyckich (1,0 mld USD), czemu najbardziej sprzyjały umorzenia w ETF-ach chińskich (1,3 mld USD) i nie zrekompensowały tego napływy do funduszy operujących w Indiach i Korei Południowej (odpowiednio: 250 mln USD i 160 mln USD).

"(...)

Chiny, Korea Płd., Tajwan, RPA, Filipiny i Polska odnotowały wzrost rewizji szacunków wyników w górę (saldo netto rewizji szacunków w górę jako procent całości szacunków w odniesieniu do zysku na jedną akcję w perspektywie najbliższych 12 miesięcy), podczas gdy w przypadku Indii, Brazylii, Indonezji, Tajlandii i Turcji miał miejsce wzrost rewizji szacunków w dół" - napisał w raporcie datowanym na 31 maja analityk Credit Suisse Alexander Redman.

Odpływ kapitału z rynków wschodzących (emerging markets) w maju wyniósł 5,7 mld USD - podał w raporcie Instytut Finansów Międzynarodowych (IIF). Z rynków akcji odpłynęło 14,6 mld USD, a na rynek długu napłynęło 9 mld USD.

IIF (Institute of International Finance) to międzynarodowe stowarzyszenie instytucji finansowych liczące blisko 500 członków z 70 krajów. Należą do niego banki inwestycyjne i komercyjne, firmy ubezpieczeniowe i zarządzające aktywami.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »