Jesteś ubezpieczony i wyjeżdżasz za granicę? Masz prawo do korzystania z publicznej służby zdrowia w każdym kraju Unii Europejskiej, a także w Szwajcarii, Norwegii, Liechtensteinie i na Islandii. Dowodem ubezpieczenia ważnym za granicą jest EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Otrzymasz ją w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia w miejscu swojego zamieszkania.
Niebieska, plastikowa karta, wielkości dowodu osobistego, jest dokumentem potwierdzającym twój status jako osoby ubezpieczonej. Znajdują się na niej imię i nazwisko, data urodzenia, PESEL, numer identyfikacyjny instytucji, która wydała EKUZ, numer identyfikacyjny karty oraz data jej ważności.
To twoja przepustka do każdej, publicznej placówki służby zdrowia w dowolnym kraju Unii i Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. Pamiętaj jednak, że będziesz tam traktowany dokładnie tak samo, jak osoby posiadające ubezpieczenie danego kraju. W Polsce ubezpieczeni w NFZ mają prawo do bezpłatnego pobytu w szpitalu, wizyt u lekarzy rodzinnych czy specjalistów.
Reklama
System opieki zdrowotnej w poszczególnych krajach UE jest różny. W niektórych państwach obowiązuje tzw. zasada współpłacenia. Oznacza to, że nawet osoba ubezpieczona musi ponieść pewne koszta związane z wizytami u lekarza, badaniami czy leczeniem.
Karta EKUZ dla każdego
Prawo do otrzymania karty EKUZ ma każdy ubezpieczony, niezależnie od tego, jaki jest charakter jego pobytu za granicą: turysta, pracownik podczas wyjazdu służbowego czy osoba bezrobotna poszukująca pracy. Karta wydawana jest bezpłatnie. Wystarczy złożyć wniosek.
Sam wniosek dostępny jest w internecie oraz w każdym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Wypełniony i podpisany formularz można złożyć osobiście, wysłać pocztą, zeskanować i wysłać mailem albo skorzystać z Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP. Wnioski rozpatrywane są przez wszystkie oddziały wojewódzkie NFZ, a także przez wybrane delegatury.
Uwaga! Jeżeli masz skończone 18 lat i nie pracujesz, a jesteś zgłoszony do ubezpieczenia jako uczący się członek rodziny, do standardowego wniosku musisz koniecznie dołączyć kopię aktualnej legitymacji szkolnej lub studenckiej. Jeżeli z jakiegoś powodu nie jest to możliwe, postaraj się o zaświadczenie o kontynuowaniu nauki.
Kartę możesz odebrać osobiście lub może to za ciebie zrobić upoważniona osoba (konieczne jest złożenie specjalnego wniosku). EKUZ może być także przesłana pocztą na wskazany przez ciebie adres. Jeżeli wniosek składasz osobiście, kartę otrzymasz od razu. Natomiast jeżeli zdecydujesz się na przesłanie wniosku bez stawiania się w urzędzie, wtedy cała procedura trwa około trzech dni od momentu otrzymania przez NFZ twojego wniosku. Dodatkowo musisz doliczyć czas jaki poczta potrzebuje na doręczenie przesyłki.
Terminy ważności karty
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dokumentem terminowym. Najdłużej - bo aż pięć lat - ważna jest w przypadku emerytów. EKUZ o sześciomiesięcznym terminie ważności dostaną wszyscy ubezpieczeni z tytułu zatrudnienia, osoby prowadzące pozarolniczą i rolniczą działalność gospodarczą, renciści, studenci zgłoszeni do ubezpieczenia przez uczelnię, a także tzw. członkowie rodzin. Ważną zaledwie przez dwa miesiące kartę otrzymają bezrobotni zarejestrowani w Powiatowym Urzędzie Pracy.
A co w sytuacji, jeżeli jesteś ubezpieczony, ale przed wyjazdem nie zadbałeś o wydanie EKUZ, a podczas pobytu za granicą będziesz potrzebował pomocy medycznej? Koniecznie skontaktuj się wtedy ze swoim oddziałem funduszu - możesz to zrobić telefonicznie lub za pośrednictwem np. członka rodziny, który został w kraju.
NFZ wystawi specjalny certyfikat zastępczy i prześle go pocztą na podany adres. Jeżeli sytuacja jest nagła, możliwe jest przesłanie takiego certyfikatu faksem lub mailem, np. bezpośrednio do szpitala, w którym leżysz. Inna opcja jest taka, że pokryjesz koszty leczenia z własnej kieszeni - z pewnością będą one wysokie - i po powrocie do kraju będziesz starał się o ich zwrot z Narodowego Funduszu Zdrowia. Ale to tylko w sytuacji, kiedy nie będziesz miał przy sobie ani EKUZ, ani certyfikatu zastępczego.
Pamiętaj, że karta uprawnia tylko do korzystania z placówek publicznej służby zdrowia. Jeżeli zdecydujesz się na leczenie lub badania prywatne, wtedy będziesz musiał pokryć wszystkie koszta z własnej kieszeni i NFZ ci ich nie zwróci.
A co jeśli pracujesz za granicą i wybierasz się do Polski? Karty EKUZ wystawiane są we wszystkich krajach Wspólnoty. I wszędzie wyglądają tak samo.
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy
spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.