Wakacje kredytowe będą najpopularniejsze? Rząd pokazał jak pomoże kredytobiorcom

Będzie boom na wakacje kredytowe. Już dziś mamy wiele zapytań - komentuje Tomasz Narkun, ekspert rynku mieszkaniowego. We wtorek premier Mateusz Morawiecki oraz minister finansów Magdalena Rzeczkowska przedstawili program wsparcia dla kredytobiorców.

- Spodziewam się boomu na te rozwiązania, zwłaszcza wakacje kredytowe - ocenił w Polsat News Tomasz Narkun, ekspert rynku mieszkaniowego.

- Raty zostaną przesunięte, ale to bardzo duża ulga dla młodych gospodarstw domowych, którym wynagrodzenia nie rosną tak szybko jak pokazuje dane GUS - dodał Narkun.

Wakacje kredytowe w 2022 i 2023 r.

Jednym z elementów rządowego planu są właśnie wakacje kredytowe (łącznie 8 rat) - chodzi o odłożenie w czasie 4 rat w III i IV kwartale 2022 r. i po jednej w każdym kwartale 2023 r.

- To jest istotne zmniejszenie obciążeń obywateli. W przypadku raty 2400 zł kredytu, jeżeli taka osoba skorzysta z 8 rat, zmniejszanie obciążeń wyniesie 19200 zł. Wydłuża się jednak okres zobowiązania ale bez żadnych dodatkowych odsetek i opłat - wyjaśniła Magdalena Rzeczkowska, minister finansów.

Reklama

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców bardziej dostępny?

Spora grupa osób będzie miała możliwość skorzystaniaz funkcjonującego już Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

-  Do skorzystania z FWK trzeba spełniać jeden z trzech warunków - przy tym wzroście rat wiele rodzin może się załapać na ten program, bo rata może przewyższać 50 proc. dochodów - mówi Tomasz Narkun.

Do pomocy z funduszu kwalifikują się między innymi posiadacze kredytów mieszkaniowych, którym rata przekroczyła połowę dochodów lub gdy miesięczny dochód jego gospodarstwa domowego, pomniejszony o miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego, nie przekracza w przypadku gospodarstwa jednoosobowego 1.552 zł, a w  przypadku gospodarstwa wieloosobowego 1.200 zł na osobę, przy czym obie te kwoty są waloryzowane. Z Funduszu mogą korzystać też osoby, które straciły pracę.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Obecnie maksymalna kwota wsparcia wynosi 72 tys. zł, a kwota miesięcznej wypłaty maksymalnie 2 tys. zł przez 36 kolejnych miesięcy. Zwrot wsparcia lub pożyczki rozpoczyna się po upływie 2 lat od wypłaty ostatniej raty wsparcia, w nieoprocentowanych 144 ratach miesięcznych. W przypadku spłaty stu rat bez opóźnienia, pozostała część przyznanego wsparcia/pożyczki zostaje umorzona. Wcześniej rząd podawał szacunki, że kwalifikuje się już ponad 100 tys. kredytobiorców. Wraz ze wzrostem rat ta grupa się powiększa.

krześ

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wakacje kredytowe | kredyt | kredytobiorca | kredyt hipoteczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »