Reklama

Wakacje kredytowe będą najpopularniejsze? Rząd pokazał jak pomoże kredytobiorcom

Będzie boom na wakacje kredytowe. Już dziś mamy wiele zapytań - komentuje Tomasz Narkun, ekspert rynku mieszkaniowego. We wtorek premier Mateusz Morawiecki oraz minister finansów Magdalena Rzeczkowska przedstawili program wsparcia dla kredytobiorców.

- Spodziewam się boomu na te rozwiązania, zwłaszcza wakacje kredytowe - ocenił w Polsat News Tomasz Narkun, ekspert rynku mieszkaniowego.

- Raty zostaną przesunięte, ale to bardzo duża ulga dla młodych gospodarstw domowych, którym wynagrodzenia nie rosną tak szybko jak pokazuje dane GUS - dodał Narkun.

Wakacje kredytowe w 2022 i 2023 r.

Jednym z elementów rządowego planu są właśnie wakacje kredytowe (łącznie 8 rat) - chodzi o odłożenie w czasie 4 rat w III i IV kwartale 2022 r. i po jednej w każdym kwartale 2023 r.

- To jest istotne zmniejszenie obciążeń obywateli. W przypadku raty 2400 zł kredytu, jeżeli taka osoba skorzysta z 8 rat, zmniejszanie obciążeń wyniesie 19200 zł. Wydłuża się jednak okres zobowiązania ale bez żadnych dodatkowych odsetek i opłat - wyjaśniła Magdalena Rzeczkowska, minister finansów.

Reklama

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców bardziej dostępny?

Spora grupa osób będzie miała możliwość skorzystaniaz funkcjonującego już Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

-  Do skorzystania z FWK trzeba spełniać jeden z trzech warunków - przy tym wzroście rat wiele rodzin może się załapać na ten program, bo rata może przewyższać 50 proc. dochodów - mówi Tomasz Narkun.

Do pomocy z funduszu kwalifikują się między innymi posiadacze kredytów mieszkaniowych, którym rata przekroczyła połowę dochodów lub gdy miesięczny dochód jego gospodarstwa domowego, pomniejszony o miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego, nie przekracza w przypadku gospodarstwa jednoosobowego 1.552 zł, a w  przypadku gospodarstwa wieloosobowego 1.200 zł na osobę, przy czym obie te kwoty są waloryzowane. Z Funduszu mogą korzystać też osoby, które straciły pracę.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Obecnie maksymalna kwota wsparcia wynosi 72 tys. zł, a kwota miesięcznej wypłaty maksymalnie 2 tys. zł przez 36 kolejnych miesięcy. Zwrot wsparcia lub pożyczki rozpoczyna się po upływie 2 lat od wypłaty ostatniej raty wsparcia, w nieoprocentowanych 144 ratach miesięcznych. W przypadku spłaty stu rat bez opóźnienia, pozostała część przyznanego wsparcia/pożyczki zostaje umorzona. Wcześniej rząd podawał szacunki, że kwalifikuje się już ponad 100 tys. kredytobiorców. Wraz ze wzrostem rat ta grupa się powiększa.

krześ

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »