Wakacje kredytowe będą wydłużone? Rzecznik rządu mówi, kiedy możliwa decyzja

Decyzja co do przedłużenia wakacji kredytowych może zostać podjęta w IV kwartale tego roku - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Ewentualna decyzja będzie uzależniona od poziomu inflacji. Niewykluczone jednak, że przy kontynuacji programu - jak mówił wcześniej premier Mateusz Morawiecki - zostanie zastosowane kryterium dochodowe.

- To raczej IV kwartał tego roku jeżeli chodzi o decyzję w obszarze wakacji kredytowych, bo musimy widzieć, jak wygląda sytuacja jeżeli chodzi o stopy procentowe, sytuacja na rynku kredytowym szeroko rozumiana - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.

Decyzja później niż zapowiadał premier?

Rzecznik rządu odwołał się także do ostatniego wyroku TSUE ws. frankowiczów. 

- Pamiętajmy, że na szczęście banki zawiązywały odpowiednie rezerwy na ten cel, dlatego dzisiaj sytuacja polskiego systemu bankowego jest stabilna i ten wyrok na szczęście w żaden sposób finalnie nie spowodował bardzo trudnej sytuacji w sektorze bankowym, bo sektor bankowy się przygotowywał na potencjalną taką decyzję - zauważył Müller.

Reklama

W maju na temat ewentualnego przedłużenia wakacji kredytowych na przyszły rok wypowiadał się premier Mateusz Morawiecki.

- Prawdopodobnie czerwiec, lipiec to będzie ten czas, kiedy podejmiemy odpowiednie decyzje w tej sprawie - mówił szef rządu, wyjaśniając, że zależy to od sytuacji makroekonomicznej, w tym inflacji. Oznacza to, że ostateczne ustalenia w tej sprawie, zgodnie z narracją rzecznika, mogą zostać przesunięte na okres tuż przed wyborami. 

Z kolei w czerwcu premier poinformował, że rząd rozważa wprowadzenie kryterium dochodowego.

- A jeśli już mówimy o kryteriach dochodowych, to rozważamy przedłużenie wakacji kredytowych o kolejne pół roku lub nawet o rok. Jednak jeśli się na to zdecydujemy, to myślimy w tym przypadku właśnie o zastosowaniu kryterium dochodowego - powiedział Morawiecki w wywiadzie dla tygodnika "Wprost". 

Milion kredytobiorców skorzystało z wakacji

Rząd wprowadził wakacje kredytowe w drugiej połowie 2022 roku. Od sierpnia ub.r. spłatę kredytu mogli odroczyć ci, którzy mieli zaciągnięty kredyt w złotówkach przed 1 lipca 2022 roku w celu nabycia nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. 

Z wakacji kredytowych, dotyczących zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej, można było skorzystać łącznie przez osiem miesięcy - dwa wybrane miesiące w III kw. 2022 roku oraz IV kw. 2022 roku oraz w jednym miesiącu z każdych czterech kwartałów 2023 roku. 

Z wakacji kredytowych skorzystało ponad milion kredytobiorców (ponad połowa kredytów hipotecznych w złotych). Nie mogą z nich skorzystać frankowicze.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wakacje kredytowe | wyrok TSUE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »