Wakacje kredytowe zostaną przedłużone? Premier: Rozważamy wprowadzenie kryterium dochodowego
- Rząd rozważa przedłużenie wakacji kredytowych, wprowadzając jednocześnie kryterium dochodowe - powiedział w wywiadzie dla "Wprost" premier Mateusz Morawiecki.
Wakacje kredytowe, jeśli zostaną przedłużone, miałaby czekać znacząca zmiana. Premier Morawiecki zdradził, że chodzi o kryterium dochodowe.
- A jeśli już mówimy o kryteriach dochodowych, to rozważamy przedłużenie wakacji kredytowych o kolejne pół roku lub nawet o rok. Jednak jeśli się na to zdecydujemy, to myślimy w tym przypadku właśnie o zastosowaniu kryterium dochodowego - powiedział w wywiadzie dla tygodnika "Wprost".
Z danych bankowych wynika, że do 30 kwietnia banki zaraportowały 1,131 mln rachunków objętych wakacjami kredytowymi o wartości 281 mld zł.
W połowie maja szef rządu wskazywał, że decyzja w tej sprawie zapadnie "w czerwcu, lipcu". Podkreślał, że będzie to uzależnione od sytuacji makroekonomicznej.
- Analizujemy ten problem z punktu widzenia problemów ze spłacaniem kredytów przez Polaków, to jest najważniejsza rzecz, ale także w związku z inflacją, którą prognozujemy na przyszły rok i wysokością stóp procentowych, która stoi w pewnej korelacji do inflacji - mówił wówczas Morawiecki.
Były to słowa potwierdzające narrację rzecznika rządu Piotra Müllera z kwietnia tego roku. - Przedłużenie wakacji kredytowych zależne będzie od wysokości stóp procentowych i sytuacji makroekonomicznej - mówił.
Rząd wprowadził wakacje kredytowe w drugiej połowie 2022 roku. Od sierpnia ub.r. spłatę kredytu mogli odroczyć ci, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny w złotych przed 1 lipca 2022 roku w celu nabycia nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.
Z wakacji kredytowych, dotyczących zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej, można było skorzystać łącznie przez osiem miesięcy - w dwóch wybranych miesiącach w III kw. 2022 roku oraz IV kw. 2022 roku oraz w jednym miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 roku. O wakacje kredytowe zawnioskowało ponad milion kredytobiorców (ponad połowa kredytów hipotecznych w złotych).
Jak wynika z najnowszych danych GUS w maju tego roku wskaźnik inflacji po raz kolejny obniżył się do poziomu 13 proc. Z kolei stopy procentowe pozostają na niezmienionym poziomie od jesieni ub. roku - stopa referencyjna wynosi obecnie 6,75 proc. Premier wyraził nadzieję na obniżkę jeszcze w tym roku.