Wakacje kredytowe zostaną przedłużone? Premier: Rozważamy wprowadzenie kryterium dochodowego

- Rząd rozważa przedłużenie wakacji kredytowych, wprowadzając jednocześnie kryterium dochodowe - powiedział w wywiadzie dla "Wprost" premier Mateusz Morawiecki.

Wakacje kredytowe, jeśli zostaną przedłużone, miałaby czekać znacząca zmiana. Premier Morawiecki zdradził, że chodzi o kryterium dochodowe. 

- A jeśli już mówimy o kryteriach dochodowych, to rozważamy przedłużenie wakacji kredytowych o kolejne pół roku lub nawet o rok. Jednak jeśli się na to zdecydujemy, to myślimy w tym przypadku właśnie o zastosowaniu kryterium dochodowego - powiedział w wywiadzie dla tygodnika "Wprost". 

Z danych bankowych wynika, że do 30 kwietnia banki zaraportowały 1,131 mln rachunków objętych wakacjami kredytowymi o wartości 281 mld zł.

Reklama

Decyzja uzależniona od wskaźników makroekonomicznych

W połowie maja szef rządu wskazywał, że decyzja w tej sprawie zapadnie "w czerwcu, lipcu". Podkreślał, że będzie to uzależnione od sytuacji makroekonomicznej.

- Analizujemy ten problem z punktu widzenia problemów ze spłacaniem kredytów przez Polaków, to jest najważniejsza rzecz, ale także w związku z inflacją, którą prognozujemy na przyszły rok i wysokością stóp procentowych, która stoi w pewnej korelacji do inflacji - mówił wówczas Morawiecki.

Były to słowa potwierdzające narrację rzecznika rządu Piotra Müllera z kwietnia tego roku. - Przedłużenie wakacji kredytowych zależne będzie od wysokości stóp procentowych i sytuacji makroekonomicznej - mówił.

Rząd wprowadził wakacje kredytowe w drugiej połowie 2022 roku. Od sierpnia ub.r. spłatę kredytu mogli odroczyć ci, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny w złotych przed 1 lipca 2022 roku w celu nabycia nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. 

Z wakacji kredytowych, dotyczących zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej, można było skorzystać łącznie przez osiem miesięcy - w dwóch wybranych miesiącach w III kw. 2022 roku oraz IV kw. 2022 roku oraz w jednym miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 roku. O wakacje kredytowe zawnioskowało ponad milion kredytobiorców (ponad połowa kredytów hipotecznych w złotych).

Jak wynika z najnowszych danych GUS w maju tego roku wskaźnik inflacji po raz kolejny obniżył się do poziomu 13 proc. Z kolei stopy procentowe pozostają na niezmienionym poziomie od jesieni ub. roku - stopa referencyjna wynosi obecnie 6,75 proc. Premier wyraził nadzieję na obniżkę jeszcze w tym roku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wakacje kredytowe | Mateusz Morawiecki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »