Reklama

Wakacje kredytowe. Będzie trzeba złożyć oświadczenie

Wakacje kredytowe będą przysługiwać tylko na jeden kredyt i to zaciągnięty na cele mieszkaniowe. W projekcie, który jest Sejmie warunki skorzystania z zawieszenia spłat zostały nieco "uszczelnione". Sam wymiar wakacji się nie zmienił.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

Wakacje kredytowe mają dać oddech spłacającym kredyty hipoteczne, którym - w wyniku wzrostu stóp procentowych - rata znacznie skoczyła do góry. Będą powszechnie dostępne dla większości posiadaczy takich kredytów, ale w projekcie który trafił do Sejmu znalazły się pewne zmiany, ograniczające grupę, która będzie mogła z nich skorzystać.

Reklama

Na wniosek kredytobiorcy zawieszenie wykonania umowy przysługuje konsumentowi w okresie od dnia 1 lipca 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. - w wymiarze dwóch miesięcy w każdym kwartale, a w okresie od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. - w wymiarze miesiąca w każdym kwartale.

Wakacje kredytowe. Wniosek można będzie złożyć online

Wniosek o zawieszenie wykonania umowy może dotyczyć tylko jednej umowy zawartej w celu nabycia nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

Kredytobiorca będzie składał wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej, w tym za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej. Wniosek będzie zawierał także oświadczenie, że dotyczy nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

Oświadczenie, będzie składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Składający będzie obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: ,,Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.". Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń - taki zapis znajduje się w projekcie, który jest skierowany do pierwszego czytania w Sejmie.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Jak to ma działać?


Okres zawieszenia wykonywania umowy nie jest traktowany jako okres kredytowania. Okres kredytowania oraz wszystkie terminy przewidziane w umowie ulegają przedłużeniu o okres zawieszenia wykonywania umowy.

Wykonanie umowy zostaje zawieszone z dniem doręczenia kredytodawcy wniosku. W okresie zawieszenia umowy kredytobiorca nie jest zobowiązany do spłat, z wyjątkiem opłat z tytułu ubezpieczeń powiązanych z tą umową.

Bank w terminie 21 dni od dnia doręczenia wniosku, potwierdza jego otrzymanie na trwałym nośniku, ale ewentualny brak potwierdzenia nie wpływa na rozpoczęcie zawieszenia wykonania umowy.

***

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »