Wakacje kredytowe z niewielkim zainteresowaniem. Rok temu wniosków było trzy razy więcej

"Widzimy mniejsze zainteresowanie wakacjami kredytowymi", to najczęstsza odpowiedź, jakiej Interii Biznes udzieliły banki na pytanie o zainteresowanie tegoroczną ofertą zawieszenia spłaty rat kredytu. Niektóre z nich mówią o zainteresowaniu rzędu nieco ponad 20 proc., choć w ubiegłym roku z wakacji kredytowych skorzystało blisko 60 proc. uprawnionych.

Wakacje kredytowe w 2024 roku pierwotnie miały wystartować w kwietniu. Ostatecznie pojawiły się jednak 1 czerwca, a po dwóch miesiącach warto sprawdzić, jakim zainteresowaniem się cieszą. Przewidywania ekspertów wydają się potwierdzać. 

Kryterium dochodowe w wakacjach kredytowych

Rządowe wakacje kredytowe pozwalają na zawieszenie spłaty rat kredytowych cztery razy: dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwa razy od 1 września do 31 grudnia bieżącego roku. Zawieszenie spłaty oznacza, że kredytobiorca nie płaci raty kapitałowej i odsetkowej, jednak tym razem rządowe wsparcie nie jest dostępne dla wszystkich.

Reklama

W 2024 roku wakacje kredytowe przysługują tylko tym osobom, których rata kredytu przekracza 30 proc. dochodu całego gospodarstwa domowego. Dochód wyliczany jest z trzech miesięcy przed złożeniem wniosku i musi zostać obliczony przez samego kredytobiorcę. Wakacje kredytowe dostępne są tylko dla kredytobiorców zadłużonych w złotówkach, którzy otrzymali kredyt mieszkaniowy przed 1 lipca 2022 roku.

Jakie zainteresowanie wakacjami kredytowymi?

Możliwość skorzystania z wakacji kredytowych przysługuje osobom, których wartość kredytu nie przekracza 1,2 mln zł. To nadal bardzo duża grupa kredytobiorców, a jak wielu z nich korzysta z tej możliwości? 

- Do tej pory otrzymaliśmy niemal 1300 wniosków. Codziennie napływają nowe, jednak jest ich znacznie mniej niż w latach 2022-2023 - informuje nas Justyna Dominik z Credit Agricole.

A ten pogląd podzielają także inne banki. "Widzimy mniejsze zainteresowanie wakacjami kredytowymi" - krótko podsumowują tę kwestię przedstawiciele mBanku. 

- Obserwujemy systematyczny przyrost liczby wniosków, a zainteresowanie oceniamy jako średnie - odpowiada z kolei Małgorzata Witkowska z PKO Bank Polski. 

Ekspert PKO BP dodaje, że bank na swoich stronach udostępnia szczegółowe instrukcje dotyczące wakacji kredytowych i w ten sposób ułatwia im dopełnienie formalności. To nie zawsze pomaga.

Wyliczenie dochodu zniechęca do wakacji

Kredytobiorca, składając wniosek o wakacje kredytowe w banku, pozostawia także oświadczenie, że spełnia warunki ustawy. Oświadczenie jest składane przez klienta pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Prawdopodobnie tego obawiają się kredytobiorcy.

- W odróżnieniu od poprzedniej edycji wakacji kredytowych, zmieniona ustawa o wsparciu kredytobiorców wymaga od nich spełnienia dodatkowych warunków, zawężając grupę potencjalnych odbiorców wsparcia - tłumaczy Interii Biznes Paweł Jurek, rzecznik Banku Pekao S.A.

Pekao szacuje, że około 21 proc. złotówkowych kredytobiorców skorzysta w tym roku z wakacji kredytowych. W ubiegłym roku w stali całego kraju statystyki mówiły, że blisko 60 proc. uprawnionych skorzystało z tej formy wsparcia.

Jak skorzystać z wakacji kredytowych?

Jeśli rata Twojego kredytu pochłania minimum 30 proc. dochodu gospodarstwa domowego, możesz w banku składać wniosek o wakacje kredytowe. Najczęściej można to zrobić pocztą i osobiście. Banki przyjmują także wnioski w formie mailowej i przesłanej przez bankowość elektroniczną. Każdy wniosek powinien zawierać:

  • imię i nazwisko kredytobiorcy; 
  • oznaczenie kredytodawcy, czyli dane banku; 
  • wskazanie okresu lub okresów zawieszenia spłaty kredytu; 
  • oświadczenie, że wniosek dotyczy nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

Warto jednak dokładnie sprawdzać, o jakie wakacje kredytowe wnioskujemy. W większości banków dostępne są bowiem także ich wewnętrzne mechanizmy, które zakładają zupełnie inne warunki i konsekwencje skorzystania z tych form wsparcie - np. raportowanie do BIK i zawieszenie jedynie raty kapitałowej. 

Po złożeniu wniosku wakacje kredytowe zawieszone zostaną automatycznie, a sam wniosek musi zostać złożony najpóźniej w dniu płatności raty.

Agnieszka Maciuła-Ziomek

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wakacje kredytowe 2024 | bank | Kredyt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »