Wakacje. Polacy nie rezygnują z wyjazdów mimo rosnących cen

Galopująca inflacja pustoszy portfele Polaków, jednak większość z nas nie wyobraża sobie zrezygnowania z tegorocznych wakacji i planuje wypoczynek. Jak wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej, 65 proc. Polaków pojedzie na wakacje świadoma konieczności poniesienia większych wydatków.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc

Według badań Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) nawet 65 proc. Polaków zamierza w tym roku wyjechać na letnie wakacje. W maju 2021 r. z sondażu IBRiS wynikało, że na wakacyjny urlop wybierze się co drugi Polak, zatem zainteresowanie wypoczynkiem w 2022 r. znacząco wzrosło. Większe zainteresowanie wyjazdami jest efektem ustabilizowania się sytuacji z COVID-19.

Reklama

Podobnie jak w minionym roku, w 2022 większość rodaków chce wypocząć w kraju. Na zagraniczne wakacje - głównie w Turcji i Grecji - decyduje się ok. 19 proc. urlopowiczów, na co wskazuje najnowszy raport POT. Ich dane mówią też, że przeciętnie 6 dni będzie trwał tegoroczny wypoczynek.

Wyjeżdżamy na wakacje na przekór rosnącym cenom

Wyjeżdżamy na wakacje mimo pogorszenia sytuacji finansowej w wyniku szybko rosnących cen. Według raportu Związku Przedsiębiorstw Finansowych, 64 proc. gospodarstw domowych w Polsce zauważyło pogorszenie jakości swojego życia w porównaniu do analogicznego okresu z 2021 r., a wśród najważniejszych czynników wpływających na tę sytuację wyszczególniają wzrost inflacji i wojnę w Ukrainie. Warto dodać, że mimo opisanych trudności, nawet 17 proc. Polaków nie wyklucza wzięcia kredytu lub pożyczki na wakacyjny wyjazd.

Tegoroczne wakacje będą wyraźnie droższe

Z danych POT wynika również, że w 2022 r. aż 66 proc. wyjeżdżających na wakacje chce przeznaczyć na wypoczynek więcej pieniędzy niż w zeszłym roku. Związek Banków Polskich zauważa, że nawet o 11,1 proc. zwiększy się koszt tegorocznych wakacji, a średnio na jedną osobę przeznaczymy blisko 1360 zł.

- Wyższe ceny tegorocznych wakacji są raczej wynikiem wzrostu cen podyktowanym inflacją, niż chęcią podniesienia poziomu i jakości wyjazdów. Więcej Polacy zapłacą też za sam przejazd i jedzenie, bo właśnie te elementy szczególnie zwiększyły swoją wartość na przestrzeni ostatniego roku - mówi Marcin Czugan, prezes Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Inflacja. Sytuacja finansowa rodzin ulega pogorszeniu

Mimo że Polacy teraz chętniej niż w ubiegłym roku planują wakacje, to ich sytuacja finansowa nie jest szczególnie optymistyczna. Jak wskazał raport ZPF - 13,3 proc. gospodarstw domowych "przejada" własne oszczędności, a jedno na dziesięć zadłuża się. Co więcej, najnowsze badania ZPF ujawniło, że 64 proc. gospodarstw zauważa gorszą jakość życia - w stosunku do ubiegłego roku. W maju bieżącego roku obawy o swoją kondycję finansową wyraziło 84,6 proc. badanych. To najwyższy wynik od 14 lat!

Wakacje na kredyt? Niewykluczone!

Najnowszy raport wydany przez Związek Banków Polskich (ZBP) wskazuje, że Polacy planują sfinansować wakacje głównie z własnych pieniędzy - z oszczędności, bieżących dochodów oraz częściowo z Polskiego Bonu Turystycznego. Z tej ostatniej opcji jeszcze w tym roku może skorzystać nawet 37 proc. turystów - wskazuje POT. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) zauważa, że aktywowano ponad 3,4 mln bonów - z czego dotychczas beneficjenci dokonali 550 tys. płatności na wartość ok. 400 mln zł. Natomiast 17 proc. Polaków, by wyjechać na urlop, nie wyklucza wzięcia kredytu lub pożyczki - wynika z raportu ZBP.

Eksperci radzą, że rozwiązania kredytowe są opcją idealną dla osób, które w perspektywie nadchodzących miesięcy mają ustabilizowane kwestie swoich dochodów, a nowe zobowiązania nie będą stanowiły dużego obciążenia dla domowego budżetu. Jeśli jednak pojawiają się kłopoty z regulacją już podjętych zobowiązań, kolejne mogą jedynie skomplikować sytuację. W takich okolicznościach kredyt lub pożyczka zaciągnięte na wakacyjny wyjazd nie są najlepszym pomysłem. 

***

INTERIA.PL/Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: wakacje | inflacja | rosnące ceny | bilety lotnicze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »