​Wartość aktywów OFE to już 196,0 mld zł

Łączna wartość aktywów pod zarządzaniem OFE wzrosła na koniec października o 6,3 proc. mdm to już 196,0 mld zł - wynika z danych KNF. Alokacja w akcje spółek notowanych na GPW wzrosła do 82 proc. Średnia ważona wartości jednostek rozrachunkowych wzrosła w porównaniu z końcem września o 6,0 proc. do 55,89 zł. OFE od początku roku zarobiły średnio już 35,9 proc.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Alokacja na rynku akcji ogółem wzrosła o 38 pb mdm i wyniosła 91,5 proc. Na giełdach zagranicznych zmalała o 2 pb do 9,5 proc.

Alokacja w krajowe akcje wzrosła przy tym o 40 pb i na koniec października stanowiły one 82 proc. aktywów pod zarządzaniem OFE.

Na koniec października najniższy udział krajowych akcji w swoich portfelach miało UNIQA OFE (78,9 proc.), a najwyższy utrzymuje MetLife OFE - 85,9 proc.

Reklama

Łączna wartość akcji w portfelach OFE wzrosła na koniec poprzedniego miesiąca o 6,7 proc. mdm do 179,4 mld zł. Wartość zagranicznych akcji poszła w górę o 6,1 proc. mdm do 18,7 mld zł, a krajowych poszła w górę o 6,8 proc. do 160,7 mld zł.

WIG zyskał w październiku 4,6 proc., a WIG 20 poszedł w górę o 4,1 proc. Z zagranicznych indeksów w ubiegłym miesiącu S&P 500 wzrósł o 6,9 proc., Stoxx Europe 600 poszedł w górę o 4,6 proc., a niemiecki DAX zyskał 2,8 proc.

Wartość instrumentów dłużnych w portfelach OFE zmalała w październiku o 0,8 proc. do 13,2 mld zł. Alokacja spadła o 48 pb do 6,7 proc.

OFE na koniec poprzedniego miesiąca miały do dyspozycji 3,4 mld zł gotówki, o 12 proc. więcej niż na koniec września. Udział gotówki wzrósł o 10 pb i wyniósł 1,75 proc. aktywów.

Wyniki OFE

W tak dobrym otoczeniu zarządzający funduszami emerytalnymi wypracowali bardzo dobre wyniki - średnio 6,1proc. (od 5,3 proc. do 6,9 proc.), a od początku roku już 35,9 proc..

Wszystkie fundusze wypracowały dodatnie stopy zwrotu, w tym najwyższą - PKO BP Bankowy OFE. Wyniki za ostatnie 12 miesięcy wahają się od 69 do 77 proc.

Ranking OFE

Na podium naszego comiesięcznego rankingu OFE, opartego na wskaźniku mierzącym relację zysku do ryzyka (Information Ratio), utrzymało się PKO BP Bankowy OFE. Na drugie miejsce wskoczyło Generali OFE, które po raz pierwszy od długiego czasu otrzymało najwyższą ocenę 5a w horyzoncie rocznym. Jego ocena 3-letnia wciąż pozostaje na najniższym poziomie 1a. Najsłabiej w naszym zestawieniu wypada Allianz Polska OFE, które utrzymało ocenę roczną na najniższym poziomie 1a, ale poprawiło 3-letnią do 2a.


Aktywa funduszy emerytalnych

Październik był jednym z lepszych miesięcy w historii OFE pod względem przyrostu aktywów. OFE wypracowały bardzo dobre wyniki, które według szacunków Analiz Online powiększyły stan aktywów o ok. 11,3 mld zł. Po odliczeniu ujemnego salda przepływu środków między OFE a ZUS (wartość suwaka wyniosła 671 mln zł), wzrost aktywów sięgnął 10,8 mld zł (czyli 5,8 proc).

Na koniec października w OFE zgromadzone było łącznie 197,6 mld zł, czyli od początku roku ich wartość wzrosła o 49 mld zł. Największą dynamikę przyrostu aktywów zanotowało PKO BP Bankowy OFE (6,7 proc.). Niezmiennie pozycję lidera pod względem wartości aktywów netto utrzymuje Nationale-Nederlanden OFE - w październiku przekroczyły one 50 mld zł, co odpowiada 26,3 proc. udziału w rynku.

Komentarz IGTE

- Fundusze emerytalne kontynuują dobrą passę, od wielu miesięcy osiągają bardzo satysfakcjonujące stopy zwrotu, przez co efektywnie pomnażają oszczędności emerytalne Polaków. Nie wszyscy ubezpieczeni są jednak beneficjentami tego wzrostu. Na przykład pracownicy podejmujący pierwszą pracę nie stają się automatycznie członkami OFE. Jednak składając odpowiednią deklarację mogą przekazywać część składki emerytalnej do tych funduszy.

Dzięki temu ich zasoby z przeznaczeniem emerytalnym mogłyby być bardziej zdywersyfikowane, a oni sami mogliby w szerszym zakresie korzystać z obecnej sytuacji rynkowej. W ramach szeroko pojętej edukacji finansowej informacja o możliwości przystąpienia do OFE powinna docierać do osób podejmujących pierwsza pracę - komentuje Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE.

 

Analizy OnLine
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »