WIBOR najniżej od pół roku. Posiadacze kredytów hipotecznych zapłacą mniejsze raty

Na koniec starego roku trzymiesięczny WIBOR zjechał w dół i 2023 rozpoczyna już z poziomu 7 proc. Posiadacze kredytów hipotecznych zapłacą niższe raty. Ale nie wszyscy od razu.

Trzymiesięczna stopa WIBOR 3M wynosi już "tylko" 7,02 proc. i choć trudno ten poziom uznać za niski, to trzeba przypomnieć, że jeszcze dwa miesiące temu był o 0,6 pkt procentowego wyższy, a to przy kredytach hipotecznych na wysokie kwoty daje spore różnice w ratach.

- Spadek stawki WIBOR 3M z 7,61 proc. (7 listopada) do 7,02 proc. obniży ratę kredytu na 300 tys. zł, zaciągniętego na 25 lat, o 118 zł (z 2654 zł do 2536 zł). Chodzi o kredyt stosunkowo nowy, czyli udzielony w sierpniu 2021 roku - wylicza dla Interii Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera. Jednocześnie zaznacza, że w początkowym okresie spłaty rata tego kredyty wynosiła 1334 zł, więc pomimo wspomnianej obniżki wciąż rata jest dużo wyższa niż na początku spłaty. 

Reklama

Poza tym szybka obniżka raty może pojawić się tylko u części kredytobiorców - tych, którzy mieli w ostatnią aktualizację oprocentowania w ostatnich miesiącach, gdy stawki WIBOR były na wyższym poziomie niż obecnie.

Wynika to z tego, że aktualizacje oprocentowania występują w różnych momentach, w cyklach trzy lub sześciomiesięcznych. 

Kontrakty sugerują spadek stóp w perspektywie roku

Na większe obniżki stopy rynkowej i rat trzeba jeszcze poczekać, na razie nie zanosi się na zmianę poziomu oficjalnych stóp NBP. Najbliższe posiedzenie odbędzie się w tym tygodniu. Perspektywa zmian jest raczej średnio i długoterminowa.

- Na większe obniżki można liczyć dopiero, kiedy stopy NBP zaczną spadać. Notowania kontaktów FRA pokazują, że do tego może dojść mniej więcej za rok. Przewidują one, że w kwietniu 2024 r. stawka WIBOR 3M będzie wynosiła 6,23 proc. - mówi Jarosław Sadowski.

WIBOR 6M jest na nieco wyższym poziomie niż stawka trzymiesięczna, bo wynosi obecnie 7,14 proc. W relatywnie bliskiej perspektywie wskaźnik WIBOR zostanie zastąpiony nowym o nazwie WIRON. Zamiana wskaźnika będzie dotyczyć wszystkich kredytobiorców mających kredyty z WIBOR-em oraz tych, którzy będą zaciągać nowe kredyty. Spodziewana datą jest 1 stycznia 2025 roku. 

W 2023 roku posiadacze kredytów mieszkaniowych w złotych mogą skorzystać z kolejnej transzy wakacji kredytowych, które w znacznym stopniu łagodzą skokowy wzrost wydatków na raty kredytowe. Łącznie jest 2,4 mln czynnych umów o kredyt hipoteczny, głównie są to kredyty złotowe. Natomiast ostry wzrost rat w wyniku podwyżek stóp procentowych odczuwają posiadacze relatywnie nowych kredytów, zaciągniętych przy niemal zerowych stopach.

Monika Krześniak-Sajewicz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: WIBOR | kredyt | kredyt hipoteczny | raty kredytów hipotecznych
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »