Więcej pieniędzy dla polskich żołnierzy. Dodatek ma odwrócić negatywny trend

Szykuje się rewolucja w dodatkach za wieloletnią służbę w polskim wojsku. Projekt ma być odpowiedzią resortu obrony na liczne odejścia z armii. Już w kwietniu ma zacząć obowiązywać nowy system premiowania wojskowych za każdy rok służby.

To ma być rewolucja w dodatkach dla wojskowych za wieloletnią służbę - informuje we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna". "DGP" zwraca uwagę na nowy projekt nowelizacji rozporządzenia MON z 9 stycznia 2023 r. w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych. Przewidziano w nim dodatek za wysługę lat dla żołnierzy zawodowych już po roku służby.

Żołnierze odchodzą - czy pieniądze ich powstrzymają?

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało "DGP", że od 1 stycznia do 30 listopada 2023 roku, z zawodowej służby wojskowej zwolniono 8 947 żołnierzy. Spośród tej liczby prawie dwie trzecie osób posiadały uprawnienia emerytalne - 62 procent. Prawie pięć tysięcy osób miało odejść za armii w grudniu 2023 r. i niewiele mniej w styczniu 2024.

Reklama

"Dlatego też Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało projekt zmian w dodatku za wieloletnią służbę żołnierzy zawodowych" - konkluduje gazeta.

Dodatek za wieloletnią służbę ma nagrodzić doświadczonych wojskowych

Zwiększanie liczebności zawodowej armii wymaga zachęt finansowych. Polska armia miałaby liczyć nawet 300 tys. żołnierzy (razem z WOT). Właśnie taką zachętą miałyby być dodatki za wieloletnią służbę wypłacane już po roku służby wojskowej.

Przypomnijmy: obecnie taki dodatek wypłacany jest po trzech latach służby i wynosi 3 proc. uposażenia zasadniczego. Po sześciu latach jest to 6 proc., a po 15 latach - 15 proc.  

Po zmianach system dodatków za wieloletnią służbę wyglądałby następująco: co roku dodatek rósłby o 1 proc. wynagrodzenia zasadniczego żołnierza - aż do 35 proc. (35 lat służby).

Wyższe wynagrodzenia zasadnicze dla żołnierzy zawodowych

Dodajmy, że MON przygotowuje także podwyżki zasadniczych wynagrodzeń dla żołnierzy zawodowych. 

Projekt pojawił się w lutym i jest teraz uzgadniany. Według planów zasadnicze wynagrodzenie szeregowego miałoby sięgnąć 6 tys. zł brutto. Z kolei generałowie mieliby zarabiać ponad 20 tys. zł brutto.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wojsko | żołnierze | Wojsko Polskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »