Wielkie pieniądze na stole. Wnioski o dotacje można składać do 5 listopada

Do 5 listopada br. będzie można składać wnioski na prace planowane dotyczące zabytków nieruchomych i ruchomych w ramach programu „Ochrona zabytków” - przypomina Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Co ważne, o dofinansowanie mogą się starać nie tylko samorządy czy instytucje, ale także osoby fizyczne. Do wzięcia jest łącznie ponad 200 mln zł (w pierwszym etapie ponad 100 mln zł).

Resort kultury tłumaczy, że celem programu "Ochrona zabytków" jest " zachowanie materialnego dziedzictwa kulturowego, poprzez konserwację i rewaloryzację zabytków nieruchomych i ruchomych oraz ich udostępnianie na cele publiczne". Brzmi to pompatycznie i urzędniczo, ale uwaga: w praktyce oznacza możliwość otrzymania pieniędzy na ratowanie zabytków z małych miast i wsi. Zabytków, które często są w katastrofalnym stanie i nie wzbudzają powszechnego zainteresowania.

Jakie prace będzie można sfinansować pieniędzmi z dotacji?

Jak zawsze w przypadku programów wsparcia publicznymi pieniędzmi, zakres zadań finansowany dotacjami jest określany możliwie precyzyjnie.

Reklama

Resort kultury wyjaśnia, że w ramach programu można ubiegać się o pieniądze na dofinansowanie:

  • prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, które będą przeprowadzone w roku udzielenia dotacji;
  • refundacji prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, przeprowadzonych w okresie 3 lat poprzedzających rok złożenia wniosku;
  • sporządzenia ekspertyz technicznych i konserwatorskich wraz z dokumentacją i niezbędnymi badaniami konserwatorskimi koniecznymi do przeprowadzenia prac zabezpieczających zabytku wpisanego do rejestru zabytków;
  • wstępnych prac zabezpieczających zabytek wpisany do rejestru zabytków oraz jego konserwację zachowawczą.

Kto może składać wnioski o dofinansowanie?

Wnioski mogą składać osoby i podmioty posiadające - jak to określa Ministerstwo Kultury - "siedzibę, zakład lub oddział na terytorium RP".

Mogą to być osoby fizyczne, jednostki samorządu terytorialnego i inne jednostki organizacyjne będące właścicielem lub posiadaczem zabytku wpisanego do rejestru albo posiadające taki zabytek w trwałym zarządzie.

Pieniądze znajdą się także na ratowanie zabytków uszkodzonych przez powódź

Wyjaśnijmy, że w ramach w ramach programu przeprowadzone będą trzy nabory wniosków:

  • "Ochrona zabytków nieruchomych i ruchomych 2025" (prace planowane) - wnioski od 4 października do 5 listopada br.
  • "Usuwanie skutków powodzi w zabytkach wpisanych do rejestru zabytków" (prace planowane) - styczeń 2025 r.
  • "Ochrona zabytków nieruchomych i ruchomych 2025" (refundacje) - marzec 2025 r.

Warto zwrócić uwagę na dofinansowanie do prac przy obiektach zabytkowych uszkodzonych przez powódź. Wnioski mogą składać podmioty z terenu powiatów objętych rozporządzeniami wprowadzającymi stan klęski żywiołowej w związku z powodzią z września 2024 r.

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »