Wsparcie po stracie bliskiej osoby. Dla kogo odprawa pośmiertna?

W przypadku śmierci bliskiej osoby rodzina może uzyskać tzw. odprawę pośmiertną wypłacaną przez ostatniego pracodawcę zmarłego. Wsparcie finansowe po stracie bliskiej osoby przysługuje jednak tylko niektórym członkom rodziny, po spełnieniu określonych warunków. Kto może otrzymać odprawę pośmiertną i jaka jest wysokość takiego świadczenia?

Komu przysługuje odprawa pośmiertna?

Zgodnie z treścią Kodeksu cywilnego, w przypadku śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania zasiłku z tytułu niezdolności do pracy po rozwiązaniu umowy, pracodawca ma obowiązek wypłacić rodzinie zmarłego tzw. odprawę pośmiertną. Ponadto odprawa pośmiertna przysługuje również wtedy, gdy pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim oraz urlopie.

Odprawa pośmiertna przysługuje małżonkowi zmarłej osoby oraz innym członkom rodziny, którzy spełnią warunki co do uzyskania renty rodzinnej, tj.:

●      dzieciom własnym, małżonka lub przysposobionym do ukończenia przez nie 16. roku życia, lub 25. roku życia jeżeli kontynuują naukę,

●      dzieciom przyjętym na wychowanie i utrzymanie przed ukończeniem 18. roku życia, również dzieciom w ramach rodziny zastępczej,

●      wnukom lub rodzeństwu przyjętym na wychowanie i utrzymanie,

●      rodzicom zmarłego, ojczymowi, macosze i osobie przysposabiającej, jeśli osoby te są niezdolne do pracy lub ukończyły 50 rok. życia albo wychowują co najmniej jedno z dzieci, wnuków, rodzeństwa uprawnionych do renty po zmarłym.

Reklama

Warto zaznaczyć, że odprawa pośmiertna nie będzie przysługiwać małżonkowi zmarłej osoby, jeżeli pozostawał on w separacji ze zmarłym.

Jaka jest wysokość odprawy pośmiertnej po śmierci bliskiej osoby?

Odprawa pośmiertna przeznaczona jest dla najbliższych członków rodziny zmarłego i wypłacana jest niezależnie od stażu pracy zmarłego pracownika oraz rodzaju zawartej umowy o pracę. Staż pracy ma jednak znaczenie dla wysokości odprawy, która wynosi:

●      równowartość wynagrodzenia jednego miesiąca, jeżeli pracownik był zatrudniony w danym miejscu pracy krócej niż 10 lat,

●      równowartość 3-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony w danym miejscu pracy co najmniej 10 lat,

●      równowartość 6-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony przez co najmniej 15 lat.

Jeżeli odprawa po śmierci bliskiej osoby przysługuje kilku członkom rodziny, to wówczas dzieli się ją w częściach równych między wszystkie uprawnione osoby.

Kiedy wypłata odprawy pośmiertnej nie jest możliwa?

Odprawa po śmierci bliskiej osoby nie będzie przysługiwać członkom rodziny, jeżeli pracodawca ubezpieczył pracownika na życie, a wypłacone odszkodowanie jest wyższe niż kwota odprawy. W przypadku, gdy odszkodowanie będzie niższe, wtedy pracodawca ma obowiązek wypłacić najbliższym członkom rodziny zmarłego różnicę kwoty między odprawą a odszkodowaniem.

Jednorazowe odszkodowanie za śmierć na skutek wypadku przy pracy

Jeżeli śmierć pracownika nastąpiła na skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, członkowie jego rodziny mogą ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie wypłacane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W tym celu konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku do ZUS-u wraz z dokumentami potwierdzającymi datę urodzenia i zgonu pracownika, stopień pokrewieństwa (np. skrócony odpis aktu małżeństwa) oraz inne dokumenty, które są potrzebne do potwierdzenia prawa do uzyskania jednorazowego odszkodowania.

Jednorazowe odszkodowanie za śmierć z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej wynosi natomiast:

●      18-krotność przeciętnego wynagrodzenia, jeżeli do odszkodowania uprawnione są małżonek lub dziecko,

●      9-krotność przeciętne wynagrodzenia, jeżeli do odszkodowania uprawniony jest inny członek rodziny.

W sytuacji, kiedy do odszkodowania uprawnieni są jednocześnie małżonek i jedno dziecko lub więcej dzieci, to wówczas odszkodowanie przysługuje w/w wysokości 18-krotności przeciętnego wynagrodzenia, zwiększonej o 3,5-krotne przeciętne wynagrodzenie na każde dziecko.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zmarły | pracodawca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »