Wspólne konto bankowe dla par. Na czym polega i czy warto je zakładać?

Wspólne konto bankowe dla par? Zastanawiasz się nad założeniem wspólnego konta bankowego dla ciebie i twojej drugiej połówki? To z pewnością kwestia, którą warto rozważyć, jednak należy mieć świadomość, że konto dla dwojga niesie za sobą pewne wady i zalety. Co warto wiedzieć o wspólnym rachunku bankowym?

Kto może założyć wspólny rachunek bankowy i jak to zrobić?

Wspólne konto bankowe mogą założyć osoby pełnoletnie, które mają pełną zdolność do czynności prawnych. Może być to zarówno małżonek, jak i partner, z którym nie jesteśmy spokrewnieni. Krótko mówiąc, wspólne konto w banku możemy bez problemu założyć, nie będąc w związku małżeńskim.

Aby założyć wspólne konto dla dwojga, istnieją dwie drogi postępowania:

Reklama
  1. Gdy jedna osoba posiada rachunek indywidualny, wtedy można go przekształcić na wspólne konto,
  2. Założenie wspólnego konta od zera. 

Założenie konta w zależności od wymagań banku może odbyć się zarówno w placówce, jak i przez internet. Jeżeli chcemy założyć konto przez internet, wówczas bank po zaakceptowaniu wniosku wyśle do nas umowę za pośrednictwem firmy kurierskiej, a współwłaściciele konta będą musieli wylegitymować się dowodem osobistym oraz osobiście podpisać umowę.


Jak działa wspólne konto bankowe?

Wspólne konto bankowe, jak sama nazwa wskazuje, daje współposiadaczom równy dostęp do środków finansowych znajdujących się na danym rachunku. Oznacza to, że każdy, kto prowadzi wspólne konto bankowe, ma prawo, bez zgody drugiej osoby, do:

  • wpłaty i wypłaty środków z konta,
  • wykonywania przelewów z konta,
  • dokonywania przewalutowania,
  • przeglądania historii transakcji,
  • dokonywania spłaty kredytu lub/i debetu.

Warto jednocześnie pamiętać, że do niektórych czynności potrzebna będzie zgoda obu osób prowadzących wspólne konto. Będzie to:

  • podejmowanie decyzji dotyczących zmiany warunków umowy z bankiem,
  • zakończenie umowy,
  • ustanowienie pełnomocnika na koncie,
  • przekształcenie konta wspólnego na indywidualne.

Zalety i wady wspólnego konta dla dwojga

Prowadzenie konta bankowego dla par niesie za sobą zarówno szereg zalet, jak i wad. Przede wszystkim daje ono możliwość prostszego zarządzania wspólnym budżetem domowym. Dzięki niemu partnerzy mają szybszy wgląd we wspólne finanse, bez konieczności sprawdzania dwóch kont i sumowania wydatków.

Wspólne konto upraszcza także kwestię płatności wspólnych rachunków lub dokonywania zakupów, ponieważ wszelkie środki zlokalizowane są na jednym koncie. Co więcej, wspólne konto dla par może również zwiększać zdolność kredytową pary, a tym samym, zwiększać szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego w pożądanej kwocie.

Nie każdy jednak jest zwolennikiem takiego rozwiązania, ponieważ wiele osób ceni sobie swobodę i niezależność w związku. W sytuacji, gdy jeden z partnerów będzie miał zbyt duże wydatki w stosunku do drugiej strony, wspólny rachunek bankowy może stać się potencjalną przyczyną nieporozumień i konfliktu w związku.  

Ponadto, jeżeli jeden z posiadaczy konta popadnie w długi i zostanie objęty egzekucją komorniczą, komornik może zająć środki zgromadzone na wspólnym koncie bez względu na to, że jest ono kontem współdzielonym. Jeżeli para nie jest małżeństwem, w takiej sytuacji należy przedstawić komornikowi umowę z bankiem, która jasno mówi o tym, że dłużnik ma prawo do połowy wysokości udziałów i w związku z tym, komornik ma prawo zająć wyłącznie zadłużenie do wysokości udziału środków dłużnika. Jeżeli zaś para jest małżeństwem ze wspólnotą majątkową, wówczas komornik ma prawo zająć wszystkie środki na wspólnym koncie.

Konto dla par a śmierć współwłaściciela

Postępowanie w przypadku śmierci współwłaściciela konta dla dwojga będzie zależne od zasad, jakimi kieruje się dany bank i treści umowy, jaka została podpisana. Może okazać się, że śmierć jednego z właścicieli jest powodem do rozwiązania umowy, a połowa środków zgromadzonych na koncie, zostanie zamrożona do czasu rozwiązania kwestii spadkowych. Druga połowa natomiast zostanie wypłacona współwłaścicielowi konta. 

W innym przypadku wspólne konto bankowe może zostać przekształcone w konto indywidualne, tak, by współwłaściciel mógł zachować dostęp do swoich środków.

Pełnomocnictwo do konta a konto wspólne bez ślubu - co wybrać?

Dobrą alternatywą dla wspólnego konta dla par jest pełnomocnictwo, które polega na tym, że jedna z osób w związku ma indywidualne konto i ustanawia drugą osobę pełnomocnikiem. Wówczas środki finansowe zgromadzone na koncie są własnością jednego z partnerów, a pełnomocnik ma jedynie ogólne lub ograniczone prawo do zarządzania tymi środkami.

W porównaniu do wspólnego konta dla dwojga pełnomocnictwo można wycofać lub ograniczyć w każdej chwili i czynność ta nie wymaga zgody pełnomocnika. W takim przypadku większa decyzyjność pozostaje po stronie właściciela konta.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bankowość | konto bankowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »