Wygrana UOKiK nad BRE Bankiem!
W skierowanym w marcu 2009 roku pozwie UOKiK zakwestionował postanowienia stosowane przez BRE Bank w umowach o kredyt hipoteczny. W związku z kolejnymi odwołaniami Urzędu sprawa przeszła przez wszystkie instancje (apelację, kasację).
Dzisiejszy wyrok sądu apelacyjnego potwierdza stanowisko Prezesa UOKiK, uznając za niedozwolone postanowienia umowy kredytu zabezpieczonego hipoteką o następującej treści:
"Stopa procentowa kredytu może ulegać zmianom w okresie trwania umowy w przypadku zmiany co najmniej jednego z następujących parametrów finansowych rynku pieniężnego i kapitałowego:
- oprocentowania lokat międzybankowych (WIBID/WIBOR)
- rentowność bonów skarbowych, obligacji Skarbu Państwa
- zmiany stóp procentowych NBP oraz w zakresie wynikającym ze zmiany tych parametrów".
Zdaniem Urzędu postanowienie było zbyt ogólne i nieprecyzyjne. Dzięki temu bank miał możliwość kształtowania wysokości oprocentowania kredytu według własnego uznania. Posłużenie się sformułowaniem "może ulegać zmianom w okresie trwania umowy", powoduje, że bank może dokonywać zmiany oprocentowania według własnego uznania i w dowolnie wybranym momencie, a co za tym idzie, jest uprawniony do wprowadzania zmian wysokości oprocentowania w sposób niekorzystny dla kredytobiorcy.
Zdaniem Prezes Urzędu zmiana oprocentowania powinna zależeć od przesłanek obiektywnych, a nie od subiektywnej decyzji banku. Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł w dzisiejszym wyroku, że kwestionowana w pozwie klauzula jest niedozwolona i zakazał stosowania. Zdaniem sądu postanowienie wzorca umownego stosowanego przez BRE Bank nie zostało sformułowane w sposób jednoznaczny.
Po uprawomocnieniu się wyroku, postanowienie zostanie wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych, a ich stosowanie w obrocie z konsumentami będzie zabronione. Jeżeli przedsiębiorcy mimo to będą je stosowali, UOKiK może wszcząć postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów i w konsekwencji nałożyć na przedsiębiorcę karę w wysokości do 10 proc. ubiegłorocznych przychodów.
Sprawdź: PROGRAM PIT 2011