Wypłata pieniędzy z konta zmarłego. Bez tego dokumentu nie ma po co iść do banku
Jak pobrać pieniądze z konta bankowego po śmierci jego właściciela? Do wypłacenia środków zgormadzonych na koncie zmarłego nie wystarczy dostarczenie do banku aktu zgonu. Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że takie fundusze wchodzą w skład masy spadkowej, co oznacza, że dopiero po przedstawieniu odpowiedniego tytułu prawnego ich pobranie będzie możliwe.
Jeśli właściciel rachunku bankowego nie dokonał odpowiednich zapisów, czyli tzw. dyspozycji na wypadek śmierci, która uprawniałaby bank do wypłacenia pieniędzy z konta wskazanej osobie, to te środki należą do spadkobierców.
Pobranie pieniędzy z konta zmarłego będzie możliwe jedynie po wykazaniu tytułu prawnego. - Żeby podjąć pieniądze zgodnie z prawem, musimy poczekać na prawomocne postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza - powiedział w rozmowie z serwisem Prawo.pl adw. Andrzej Zaorski.
Jak zauważa serwis bezprawnik.pl, przedstawienie takich dokumentów jest konieczne, bo bank nie ma obowiązku sprawdzić, czy zmarły pozostawił testament ani jaki jest krąg osób uprawnionych do dziedziczenia.
Warto wiedzieć również o tym, że posiadanie dostępu do bankowości internetowej zmarłego lub jego karty płatniczej, nie uprawnia nas do wydawania zgromadzonych tam środków.
- Dotyczy to zarówno karty, która jest wystawiona na nas, a tym bardziej karty należącej do zmarłego. Po śmierci wygasają przecież udzielone nam pełnomocnictwa, więc taki ruch może skończyć się nawet karnymi zarzutami - tłumaczy mec. Zorski, którego słowa przytacza Prawo.pl. Z kolei Roman Grzyb z PKO BP stwierdził w rozmowie z "Rzeczpospolitą" że "takie działanie, bank może zgłosić do organów ścigania".
Mec. Zaorski wyjaśnił również, że przed zakończeniem postępowania spadkowego instytucje bankowe wypłacają pieniądze na pokrycie kosztów pogrzebu. Środki takie mogą trafić m.in. do osoby, która udowodni, że pokryła koszty pogrzebu właściciela konta bankowego.
- Wtedy osoba wypłacająca musi przedstawić akt zgonu i swój dokument tożsamości oraz faktury wystawione na swoje nazwisko, potwierdzające koszty, które poniosła. Zawsze weryfikujemy tożsamość osoby wypłacającej środki z konta i nie ma od tego odstępstwa - powiedziała w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Aneta Borowska, przedstawicielka Credit Agricole.