Czy można odziedziczyć spadek po byłym małżonku? Tak, ale pod jednym warunkiem
W przypadku śmierci majątek osoby zmarłej przypada spadkobiercom ustalonym zgodnie z testamentem bądź na podstawie dziedziczenia ustawowego. Jednak co się dzieje w momencie, gdy zmarł były małżonek? Czy w takiej sytuacji również przysługuje prawo do dziedziczenia spadku? Wyjaśniamy.
Okazuje się, że dziedziczenie po byłym współmałżonku jest niemożliwe. Mowa tutaj o sytuacji, w której sąd orzekł rozwód bądź separację. Wówczas nie istnieje możliwość, aby dana osoba otrzymała spadek po zmarłym byłym małżonku w ramach dziedziczenia ustawowego. Część majątku mogą za to odziedziczyć dzieci.
Jeżeli spadkodawca wystąpił o orzeczenie rozwodu lub separacji z winy współmałżonka i jednocześnie owo żądanie było uzasadnione, to wówczas współmałżonek również może zostać wyłączony od dziedziczenia. Tak wynika z przepisów, a konkretnie z art. 940 Kodeksu cywilnego.
Co istotne, pod pewnym warunkiem można odziedziczyć spadek po zmarłym byłym małżonku. Jest to możliwe jedynie wtedy, gdy zmarły pozostawił po sobie testament, w którym wskazał byłego współmałżonka jako spadkobiercę mającego odziedziczyć całość lub część masy spadkowej.
Dziedziczenie ustawowe jest jedną z metod podziału spadku po osobie zmarłej. Odbywa się ono w sytuacji, w której spadkodawca nie pozostawił po sobie testamentu bądź dokument został uznany za nieważny lub nie objął całej masy spadkowej.
Zgodnie z Kodeksem cywilnym, w przypadku dziedziczenia ustawowego, spadek jest dzielony zgodnie z określoną kolejnością. Pierwszeństwo ma współmałżonek oraz dzieci osoby zmarłej. Spadek dzieli się wówczas w równych częściach, przy czym współmałżonkowi przysługuje nie mniej niż jedna czwarta wartości całego spadku.
Jeśli osoba zmarła nie miała dzieci, to wówczas spadek trafia do współmałżonka i rodziców zmarłego (rodzice otrzymują po jednej czwartej całości spadku). W sytuacji, gdy któreś z nich nie dożyło otwarcia spadku, to wtedy jego część trafia do rodzeństwa lub jego zstępnych.
W dalszej kolejności spadek może trafić do dziadków spadkodawcy lub ich zstępnych. W przypadku braku jakichkolwiek krewnych lub małżonka, spadek trafia do gminy ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego lub, gdy ustalenie rzeczonej gminy okazuje się niemożliwe, do Skarbu Państwa.
Testament to dokument, w którym spadkodawca rozporządza swoim majątkiem na wypadek śmierci. Na podstawie rzeczonego dokumentu masa spadkowa trafia do wskazanych przez spadkodawcę osób. Zazwyczaj testament jest sporządzany z udziałem notariusza – wówczas dokument przybiera formę aktu notarialnego.
Co istotne, osoby wskazane w testamencie nie muszą być spokrewnione ze spadkodawcą. Można w nim również uwzględnić różnego rodzaju podmioty. W ten sposób istnieje możliwość zapisania części spadku np. organizacjom charytatywnym.