Wyrok TK w sprawie 1%

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 13 czerwca 2006 r. orzekł, że art. 27d ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zgodny z art. 32 w związku z art. 2 Konstytucji.

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 13 czerwca 2006 r. orzekł, że art. 27d ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zgodny z art. 32 w związku z art. 2 Konstytucji.

Rozpatrywana sprawa dotyczyła sposobu i trybu przekazywania 1% należnego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Rzecznik Praw obywatelskich skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego ponieważ uważał, iż art. 27d ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest niezgodny z art. 32 w związku z art. 2 Konstytucji RP.

Kwestionowane przepisy pozbawiają prawa do zmniejszenia podatku o wpłaty dokonane na rzecz organizacji pożytku publicznego podatników osiągających dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej, dla których podstawa obliczenia podatku wynosi 19 proc. oraz osoby uiszczające podatek od dochodów kapitałowych. Zdaniem RPO zaskarżona regulacja różnicuje sytuację prawną podatników, co sprawia iż jest niezgodna z Konstytucją.

Reklama

Trybunał Konstytucyjny nie dopatrzył się w zakwestionowanych przez Rzecznika Praw Obywatelskich zwrotach językowych ani też w skutkach, jakie z ich zastosowaniem się łączą naruszenia Konstytucji. Podatnicy mają bowiem do czynienia z występowaniem odrębnych, różnych systemów opodatkowania dochodów pochodzących z pozarolniczej działalności gospodarczej. Wybór zasad opodatkowania zależy od ich woli. Odrębne opodatkowanie dochodu pozwala podatnikom na radykalne zmniejszenie ciężaru podatkowego, ale łączy się z ograniczeniem możliwości korzystania z preferencji zapewniających swobodę wyboru przeznaczenia środków wypłaconych przez podatników. Zdaniem Trybunału trudno się temu dziwić skoro podatek zostaje i tak znacząco zmniejszony. Państwo nie chce się więc dodatkowo pozbywać nawet jego jednoprocentowej części.

Ponadto ustawodawca zapewnił podatnikom możliwość wyboru zasad opodatkowania. Decyzje o wpłacie środków na rzecz organizacji pożytku publicznego mogą więc podejmować ze świadomością, że kwota wpłaty pomniejszy lub też nie pomniejszy ich podatku.

Ponieważ obecnie w sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy o podatku od osób fizycznych m.in. w zakresie nowych uregulowań dotyczących sposobu i trybu przekazywania 1% należnego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, to niewątpliwie posłowie powinni zaznajomić się bliżej z treścią wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Europejskie Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej sp. z o. o.
Dowiedz się więcej na temat: wyrok TK | konstytucyjny | trybunał | sprawy | wyrok | Trybunał Konstytucyjny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »